Kilka słów o mnie

Byłem ministrantem, harcerzem, żeglarzem, modelarzem lotniczym, lekkoatletą, asystentem na Politechnice Wrocławskiej, po Marcu '68 także więźniem komuny.

W 1971 r. życiowe wybory związały mnie z Jelenią Górą. Byłem głównym projektantem jej planu ogólnego. Ówczesna ekologiczna degradacja tych ziem, była impulsem do udziału w obywatelskim ruchu ekologicznym. Odbyłem roczny staż urbanistyczny w Hanowerze, potem studialny pobyt w Meksyku. Od 1977 roku jestem kustoszem Dworu "Czarne". Poza jego uratowaniem od zagłady, mój życiowy dorobek to: rekord Dolnego Śląska juniorów w dysku, kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach urbanistycznych, współorganizowanie Euroregionu Nysa, pierwszej transgranicznej wspólnoty na obszarze byłego bloku wschodniego. Cenię sobie tytuł Człowieka Roku '2006 uzyskany w plebiscycie "Nowin Jeleniogórskich".

Marzy mi się współczesna odmiana pozytywizmu.

Jestem żonaty, mam czwórkę dorosłej dziatwy i sześcioro wnucząt.

Podziel się z innymi

| |

Co dalej z Dworem Czarne? (2)

2021-05-29 19:01
To niewielki suplement do poprzedniego artykułu.
Jeleniogórzanie zostali niedawno zachęceni do zgłaszania projektów do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO) na rok 2022. Ta wieloetapowa procedura już ruszyła, a jej finałem będzie ogłoszenie końcowych wyników selekcji zapowiedziane na 21. października b.r.
W poniedziałek zakończył się wstępny nabór projektów, obecnie, do 01.06. trwa zbieranie przez ich poparcia dla zgłoszonych projektów. Do dalszej rundy (ocena merytoryczna) przejdą projekty, mające poparcie 50 lub więcej mieszkańców Jeleniej Góry (co najmniej 16-letnich).
Informacje o złożonych projektach i aktualnym stanie uzyskiwanego dla nich poparcia są dostępne na portalu Miasta Jeleniej Góry, pod linkiem: s://konsultacje.jeleniagora.pl/pl/budzet/zbieranie-poparcia/1
Tam też można uzyskać pełną informację o obecnej edycji JBO (regulamin, kwoty rezerwowane na ten cel, terminy...). Ogólny obraz tego, co można przeczytać pozwala uznać, że nie brakuje w naszym mieście osób nie tylko żyjących jego sprawami, ale i kreatywnych. W trzech kategoriach projektów ("twardych" czyli inwestycyjnych, "miękkich" oraz pro-ekologicznych) wpłynęło łącznie ponad 50 pomysłów, których szacowane koszty sumują się na, bagatela... ponad 14 mln. zł, podczas gdy w ratuszowej kasie rezerwuje się na ten cel 2,7 mln. zł.

Tyle wstępu, zatem do rzeczy.

* * *

Jak sygnalizowałem w poprzednim artykule, ponawiam staranie o wpisanie do JBO - teraz na rok 2022 - dość prostego przedsięwzięcia jakim jest wybudowanie ścieżki parkowej, która skróci trasę dla pieszych zmierzających od przystanku "Dwór Czarne" w głąb starszej części osiedla. Nie tylko skróci, ale uczyni ją bezpieczniejszą, wygodniejszą, a z czasem po prostu przyjemniejszą.

img



Bo ta ścieżka ma być pierwszym krokiem, impulsem startowym w tworzeniu w centrum Czarnego niewielkiego parku, który z czasem powinien w przyszłości (oby nie odległej!) stanowić odpowiednią dla tego zabytku, wizualną oprawę renesansowego Dworu Czarne. Ten projekt ma tytuł "STWÓRZMY PARK OSIEDLOWY NA CZARNEM". Otrzymał numer 34.

Mili Państwo!
Serdecznie zachęcam do udzielania temu pomysłowi Waszego poparcia !


Jak to zrobić ?
Po zalogowaniu się i wejściu na podany wyżej link należy przy projekcie nr 34 kliknąć w okienko "POPRZYJ PROJEKT". Drugie okienko podpowiada "Dowiedz się więcej". I ja do tego namawiam, bo jest tam więcej wyjaśnień i pełne, myślę że przekonujące, uzasadnienie projektu.

Dla osób gotowych poprzeć mój projekt, ale nie przez Internet, jest informacja dodatkowa. Jutro (niedziela 30.05), w kościele na Czarnem, po Mszy św. o g. 12:30, będzie można złożyć podpis na odpowiedniej liście. Także później, w poniedziałek oraz wtorek, autograf na liście poparcia będzie można złożyć po umówieniu się. N.p. poprzez przez zakładkę "Kontakt" na tym blogu.

* * *

Informacje te kieruję zwłaszcza do jeleniogórzanek i jeleniogórzan, które/którzy życzliwie towarzyszą staraniom o wyprowadzenie Dworu Czarne ze stanu obecnej hibernacji i o nadanie mu nowego sensu i nowych form życia, o czym pisałem w poprzednim artykule.

Z pozdrowieniami - Jacek Jakubiec

Komentarze

dadek1 @ 31.60.57.*

wysłany: 2021-05-30 22:44

B. dobry pomysł, pozdrawiam

Jacek Jakubiec @ 31.0.26.*

wysłany: 2021-06-02 23:45

Oto suplement do poprzedniego artykułu.
Marudziłem w nim nad mizerią otoczenia Dworu, zwłaszcza zrujnowanych obiektów po-pegeerowskich.
I oto… jest dobra wiadomość!
Od kilku dni, na zlecenie ich właściciela, czyli wrocławskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (d. Agencja NRSP) w tych obiektach trwają prace, stopniowo zmieniające fatalny stan rzeczy. Wycinane są chaszcze i samosiejki z ich wnętrz i z otoczenia a z pustostanów, kiedyś zamieszkanych przez pracowników PGR, a ostatnio będących ośrodkiem życia towarzyskiego lokalnego „marginesu”, usunięto obfite ilości badziewia różnego asortymentu, latami składowanego tu na dziko. Rozmawiałem z pracującą tu ekipą. Zakres ich zadań jest zgodny z wytycznymi konserwatora zabytków i nadzoru budowlanego. Obejmuje: prace porządkowe, ograniczone rozbiórki i działania zabezpieczające. Chodzi o doprowadzenie tego kompleksu do stanu, który pozwoli prowadzić rozmowy z podmiotami gotowymi dać mu nowe życie.

Zważywszy, że zbliża się sezon turystyczny i - jak co roku - liczne wizyty miłośników zabytków, to dobrze że będzie tu choć trochę mniej straszyło…

Jacek Jakubiec @ 37.248.68.*

wysłany: 2021-06-10 11:14

Projekt p/t STWÓRZMY PARK OSIEDLOWY NA CZARNEM uzyskał ze strony mieszkańców Jeleniej Góry wymaganą ilość poparć i przeszedł do kolejnego etapu w procedurze JBO 2022, tj. merytorycznej oceny zgłoszonych projektów.
Właściwy plebiscyt odbędzie się na początku października.

* * *

A trzymając się wiodącego (vide tytuł artykułu) tematu - wklejam poniżej komunikat, jaki we wtorek 8.06.b.r. zamieściłem na moim profilu FBV :

Nie bez satysfakcji informuję: dzięki zaangażowaniu Prokuratury Okręgowej, sprawa własności XVI-wiecznego Dworu Czarne, jest ostatecznie rozstrzygnięta!
Jak można było się spodziewać, apelacja od wyroku Sądu Rejonowego z 26.09.2019 r., wniesiona przez naszych przeciwników, została dzisiaj (08.06.21), po pandemicznych opóźnieniach, przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze o d d a l o n a.
Zabytkowy Dwór Kacpra Schaffgotscha, powraca do Fundacji Kultury Ekologicznej.
Myślę, że ucieszy to osoby i środowiska, które z życzliwością śledziły wieloletnie, obywatelskie kampanie związane najpierw z ratowaniem tego zabytku przed groźbą rozbiórki, potem postępy w jego rewitalizacji, zaś po roku 2012 - wspierały obrońców tego dobra kultury przed patologicznymi knowaniami przestępców.
Dziś jestem już dobrej myśli...
Reaktywowanie projektów i działań które przez 9 lat były bezsensownie blokowane, wymagać będzie mobilizacji i współdziałania wielu osób i instytucji. Także solidnej debaty nad przyszłością tego szczególnego miejsca. Ze swej strony na ten temat wypowiedziałem się niedawno na blogu, w artykule „Co dalej z Dworem Czarne?”
 http://jakubiec.jg24.pl/?txt=114
Polecam ten tekst zwłaszcza PT Jeleniogórzanom.
Chętnie poznam Państwa opinie w tej, ważnej jak sądzę, materii…

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: