Kilka słów o mnie

Byłem ministrantem, harcerzem, żeglarzem, modelarzem lotniczym, lekkoatletą, asystentem na Politechnice Wrocławskiej, po Marcu '68 także więźniem komuny.

W 1971 r. życiowe wybory związały mnie z Jelenią Górą. Byłem głównym projektantem jej planu ogólnego. Ówczesna ekologiczna degradacja tych ziem, była impulsem do udziału w obywatelskim ruchu ekologicznym. Odbyłem roczny staż urbanistyczny w Hanowerze, potem studialny pobyt w Meksyku. Od 1977 roku jestem kustoszem Dworu "Czarne". Poza jego uratowaniem od zagłady, mój życiowy dorobek to: rekord Dolnego Śląska juniorów w dysku, kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach urbanistycznych, współorganizowanie Euroregionu Nysa, pierwszej transgranicznej wspólnoty na obszarze byłego bloku wschodniego. Cenię sobie tytuł Człowieka Roku '2006 uzyskany w plebiscycie "Nowin Jeleniogórskich".

Marzy mi się współczesna odmiana pozytywizmu.

Jestem żonaty, mam czwórkę dorosłej dziatwy i sześcioro wnucząt.

Podziel się z innymi

| |

Dwór Czarne prosi o głosy !

2022-08-03 21:56
Polskie Radio Wrocław uruchomiło wakacyjny plebiscyt, który ma popularyzować pięć zabytkowych rezydencji z terenu Dolnego Śląska. Cenna inicjatywa!

Mimo, że tytuł plebiscytu mówi o dolnośląskich pałacach, to do rankingu wytypowano również, bynajmniej nie "pałacowy", jeleniogórski Dwór Czarne. To cieszy, ale dla porządku dopowiedzmy: to typowy szlachecki "dwór typu śląskiego". Można go też nazywać zamkiem (niemieckie "Schloss"), ale nie pałacem, bo to byłaby myląca "nobilitacja". Zresztą zbędna, bo przecież to dzieło renesansowej architektury dostatecznie nobilitują jego, charakterystyczne dla tej kategorii, walory "dworskie" właśnie.

Stan obecny Dworu Czarne może nie zachęcać do głoszenia peanów na jego cześć. Jeleniogórzanie wiedzą w czym rzecz. Po okresie zaczynającego się rozkwitu (czy pamiętacie, że Teatr im. Norwida przez dwa sezony wystawiał tu komedię "List" Fredry?) los tego zabytku został naznaczony przestępczością, procesami, zastojem, w efekcie - postępującą degrengoladą. Dzisiaj, po dziesięciu bezsensownie zmarnowanych latach kryzys jest wreszcie za nami.
To że Dwór nie od razu powróci do pełni życia jest oczywiste. Ale to, że ten XVI-wieczny zabytkowy rarytas został wytypowany do plebiscytowego rankingu, nie jest pomyłką! Każdy, kto zna Dwór, jego dzieje i walory, nie powinien wątpić, że ma on przed sobą naprawdę ciekawą przyszłość. O czym nieraz jeszcze będzie głośno...
Dwór Czarne prosi więc o plebiscytowe głosy, także ze względu na potencjał tego miejsca...

Mili Państwo, głosujcie na jeleniogórski zabytek! Zachęcajcie też przyjaciół, krewnych i znajomków do plebiscytowego klikania.

Głosowanie trwa do 13. sierpnia.
Na czym to polega? To prosta operacja. Poniższy link wszystko wyjaśnia:
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/121957/TOP5-Dolnoslaskich-palacow

Pozdrawiam -
Jacek Jakubiec

Komentarze

Grzesiek @ 89.151.33.*

wysłany: 2022-08-04 11:19

Głos oddany :)
Niech Pan wrzuci ten link do głosowania na jeleniogórskie strony na Facebooku.
Na razie mamy daleko do Laskowic.

Jacek Jakubiec @ 46.215.202.*

wysłany: 2022-08-04 15:14

Ta informacja i link są już na Facebooku : na moim profilu FB, na grupach "Przyjaciele" Dworu Czarne" i "Czarne moja dzielnica". Rezonans raczej średni...

Jacek Jakubiec @ 46.215.205.*

wysłany: 2022-08-14 09:12

Dobiegło końca głosowanie w plebiscycie Polskiego Radia Wrocław na najpopulaniejsze (?) zabytkowe rezydencje na Dolnym Śląsku.
Miło mi Państwu zakomunikować, że DWÓR CZARNE zyskał 346 głosów i znalazł się na tzw. "pudle", czyli na chlubnej pozycji do brązowego medalu.

Wszystkim którzy zechcieli poprzeć tę znakomitą kandydaturę (bynajmniej nie przeze mnie zgłoszoną)- serdecznie dziękuję.

Myślę, że to dobry moment, aby polecić Państwu krótkie materiały o tym zabytku (4 odcinki, łącznie ok. 10 minut), przygotowane przez red. Piotra Słowińskiego a wyemitowane przez Polskie Radio Wrocław.
Do wyszukania na stronie internetowej wrocławskiego Radia.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: