Dwór „Czarne” na sądowych wokandach
Spraw jest kilka, a toczą się one w sądach i prokuraturach zarówno w Jeleniej Górze, jak i we Wrocławiu.
Dziś w skrócie o czterech z nich. Ważny był zwłaszcza wtorek 5 lutego. W tym dniu na wokandy Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze trafiły równocześnie dwie wniesione przez nas sprawy, jedna rozpatrywana przez Wydział Cywilny, druga przez Wydział Karny.
1.
Jak już pisałem jest pomyślny zwrot w sprawie „mieszkania kustosza”. W dniu 5.02.b.r. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze pochylił się nad naszymi prawami, jako lokatorów zajmowanego od 27 lat lokalu. Nakazał pozwanej Fundacji przywrócenie w nim normalnego standardu (gaz, ogrzewanie, ciepła woda, dostęp do piwnicy lokatorskiej etc., na dziś mamy prąd, wodę i gaz butlowy). Jako że obecnie Fundacja nie ma swej reprezentacji, być może dojdzie do wyznaczenia kuratora, mogącego w jej imieniu dokonywać czynności prawnych. Tak czy inaczej, są realne widoki na przywrócenie normalnych warunków naszego, w pełni legalnego, bytowania w Dworze.
Jest wszakże inna ważna okoliczność: Jarosław Bogulak, nie reprezentujący już FKE, pojawił się na tej rozprawie w roli „interwenienta ubocznego”. W imieniu Fundacji Emmaus Compati złożył wniosek o oddalenie naszego lokatorskiego powództwa, a to, uwaga... dla zabezpieczenia interesów tejże wrocławskiej organizacji. Tę interwencję sąd skierował do odrębnego postępowania, ale sprawa zaistniała. Jako że na tej rozprawie być nie mogłem (reprezentował nas pełnomocnik) o tym, co oznacza owa - wniesiona przez mojego byłego kolegę z Zarządu FKE - interwencja, dowiedziałem się wczoraj z akt w kancelarii sądowej. I jest to wiadomość bulwersująca! Okazuje się, że uruchomiona już została koncepcja przewłaszczenia Dworu. Uzasadniając swój wniosek Jarosław Bogulak ujawnia, że Dwór „Czarne” jest objęty (cytat) „przedwstępną umową przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie, zawartej między pozwaną (to FKE - JJ) a interwenientem ubocznym (to FEC - JJ) w dniu 28.09.2012 r. w formie aktu notarialnego Rep.A nr 11174/2012”.
Konstrukcja tego zamysłu jest zaiste finezyjna. Pojawia się firma, która deklaruje na rzecz Fundacji Emmaus Compati darowiznę finansową w wysokości ponad 6.100.000 zł., rozpisaną na miesięczne raty, aż do 10.03.2018 r. Ale tak obdarowywana Fundacja, w myśl zdrowej zasady ograniczonego zaufania, szuka poręczyciela dla tej atrakcyjnej obietnicy. Znajduje go w Fundacji Kultury Ekologicznej. Przychodzi to bez trudu, jako że w obydwu fundacjach role kluczowe pełnią te same dwie osoby t.j. pan Jarosław Bogulak i pani Grażyna Szczepaniak. Teraz uwaga, gwóźdź programu. Formuła poręczenia zawiera istotny rygor: gdyby darczyńca nie wywiązał się z powinności przelania na konto FEC dwóch rat z owej (dobrowolnej przecież!) darowizny, to FEC ma prawo wystąpić do FKE z roszczeniem o wywiązanie się z poręczenia, a fantem na tę okoliczność, "drobiazgiem" który tę potrzebę FEC zaspokoi jest, ni mniej ni więcej, tylko XVI-wieczna, zabytkowa nieruchomość pod nazwą Dwór „Czarne”. No i według wszelkich przypuszczeń taka właśnie sytuacja z nawalanką darczyńcy na koniec listopada zaistniała. O tym niezwłocznie, zaraz na początku grudnia pan Bogulak (jako FEC) powiadomił panią Szczepaniak (jako FKE). Całkiem po prostu! Bo "pacta sunt servanda", a i ludowa mądrość nakazuje „słowo się rzekło, kobyłka u płota”...
Że mamy tu do czynienia z grubym szwindlem, nie tylko ja nie mam wątpliwości. Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie się sposób na handlarzy nie swoim mieniem.
2.
Z tym wiąże się drugi meldunek sądowy z 5 lutego. Po konsultacji z prawnikami wybrałem w tym dniu udział w rozprawie w Wydziale Karnym S.R. Tu na wokandzie stanęła sprawa zażalenia, jakie poprzez kancelarię adwokacką złożyłem, gdy dowiedziałem się, że postanowieniem z dnia 23.11.12 prokurator uznał za stosowne zatwierdzić stanowisko pana śledczego, iż nie ma co wdrażać dochodzenia w/s moich podejrzeń o oszustwo i zamiar przejęcia mienia znacznej wartości. A chodziło właśnie o dojrzewający przekręt z przewłaszczeniem Dworu. Teraz Sąd Rejonowy wydał solidnie uzasadnione postanowienie, w którym uchyla postanowienie prokuratury, obligując organa dochodzeniowo-śledcze do bardziej wnikliwego pochylenia się nad sprawą w świetle wskazanych przeze mnie dowodów. W tamtej pierwszej fazie istotnie mogłem jedynie mówić o „uzasadnionych podejrzeniach”.
Dziś sprawa wydaje się już całkiem jednoznaczna...
3.
Trzecia ze spraw to temat osobisty, choć też może nie do końca... W dniu 10.01.b.r. skierowaliśmy wraz z żoną Danutą do Wydziału Karnego S.R. w Jeleniej Górze zażalenie na inne postanowienie prokuratorskie. Chodzi o złożone przez nas wcześniej zawiadomienia o naruszaniu tzw. miru domowego i różne, solidnie przez nas udokumentowane formy nękania nas przez byłych członków Zarządu FKE. W tym przypadku nie godzimy się ze stwierdzeniem prokuratora, że (cytat) „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego na zasadzie art. 17 §1 pkt. 2 kpk.”.
Sprawa jest w toku, stanowiska sądu jeszcze nie znamy.
4.
Jeszcze coś ekstra. Może niektórzy z Państwa zapamiętali, iż w listopadzie pan Bogulak w swoich wystąpieniach medialnych zapowiedział, iż składa sądowy pozew o zniesławienie, skarżąc prezydenta Marcina Zawiłę, konserwatora zabytków Wojciecha Kapałczyńskiego oraz niżej podpisanego.
Na ten pozew nadal czekam. Naprawdę z dużą ciekawością...
Na dziś tyle.
Niewątpliwie - c.d.n.
Komentarze
ad 1 zal 1 @ 159.205.103.*
wysłany: 2013-02-16 00:50
Umowa najmu
zawarta dnia 7 września 2012 r. w Jeleniej Górze pomiędzy:
Fundacją Kultury Ekologicznej z siedzibą w Jeleniej Górze przy ul. Strumykowej 2,
wpisaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 00000702, reprezentowaną przez Grażynę Szczepaniak, członka zarządu oraz Jarosława Bogulaka, wiceprezesa zarządu, zwaną dalej: "Wynajmującym", a
FOOD TRADE & DEVELOPMENT LOPATA GROUP Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Małopolskiej 48A, wpisaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000274070, reprezentowaną przez Andrzeja Łopatę – Prezesa Zarządu, zwaną dalej "Najemcą",
o treści:
§ 1
1. Wynajmujący oświadcza, że jest właścicielem nieruchomości Dwór Czarne położonej w Jeleniej Górze przy ul. Strumykowej 2, o powierzchni użytkowej 1416,01 m2, dla której jest prowadzona Księga Wieczysta nr JG1J/00053031/0 przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze wraz z gruntem: działka nr 722/21 w obrębie Jelenia Góra ( zwanej dalej „Obiektem”).
2. Wynajmujący oświadcza, że nieruchomość wymieniona w ust. 1. jest zabytkiem architektury wpisanym do rejestru zabytków po nr 1139 decyzją PWRN we Wrocławiu z dn. 10.10.1964 r.
§ 2
1. Wynajmujący zobowiązuje się oddać Najemcy opisaną w § 1 nieruchomość do używania przez czas nie oznaczony.
2. Wynajmujący oświadcza, że Obiekt jest wolny od jakichkolwiek zajęć i zastawów, oraz że nie ciążą na nim jakiekolwiek obciążenia.
3. Wynajmujący przekaże Najemcy wraz z podpisaniem niniejszej umowy:
a. Wypis z Ksiąg wieczystych dotyczący obiektu – załącznik nr 1
b. Projekt odbudowy obiektu „Dwór Czarne” – załącznik nr 2
c. Wszelkie zalecenia i protokoły z inspekcji Konserwatora Zabytków – załącznik nr 3
d. Dokumentację techniczną rekonstrukcji obiektu wraz z zezwoleniem na budowę/przebudowę - załącznik nr 4
e. Pozwolenie na użytkowanie obiektu lub jego notarialną kopię – załącznik nr 5.
f. Dokumentację techniczną instalacji elektrycznej – załącznik nr 6
g. Dokumentację techniczną instalacji grzewczej, wraz z książką interwencji i serwisowania kotłów grzewczych – załącznik nr 7
h. Dokumentację techniczną instalacji gazowej – załącznik nr 8
i. Dokumentację techniczną instalacji wodnej i kanalizacyjnej – załącznik nr 9
j. Plany geodezyjne działki, na której posadowiony jest obiekt „Dwór Czarne” – załącznik nr 10
k. Dokumentację odbioru „Przeciw Pożarowego” dokument z ostatniej inspekcji – załącznik nr 11
l. Kserokopię polisy ubezpieczeniowej obiektu – załącznik nr 12
m. Wszelkie materiały archiwalne będące w posiadaniu wynajmującego ułatwiające wykonywanie prac adaptacyjno-remontowych i historyczno-opisowych oraz konserwatorskich obiektu załączając pobieżny spis tych dokumentów jako – załącznik nr 13
4. Zważywszy na ilość niezbędnej dokumentacji potrzebną do skompletowania wszystkich załączników wymienionych w Niniejszej umowie, załączniki od numeru 2 do numeru 12 mogą być dostarczane Najemcy do 30 dni od daty podpisania niniejszej umowy, przy czym załączniki od nr 2 do nr 9 jedynie w zakresie, w jakim dokumentacja ta została sporządzona i jest w posiadaniu Wynajmującego.
5. Jednocześnie wynajmujący oświadcza, że nieznane są mu inne wady Obiektu niż te wymienione lub wykazane w dokumentacji i niniejszej umowie lub ujęte w protokole przekazania-odbioru.
6. Najemca wraz z Obiektem bierze do używania inwentarz znajdujący się na terenie Obiektu i wokół niego (szczególnie wyposażenie biura, pomieszczeń gospodarczych i magazynowych oraz kuchni i restauracji) na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
7. Wynajmujący zobowiązuje się do przekazania szczegółowych informacji na temat zaistniałych awarii poszczególnych instalacji i wszelkich zaleceń pokontrolnych – załącznik nr 14.
8. Wynajmujący zobowiązuje się do usunięcia (eksmisji) z obiektu lokatora zajmującego mieszkanie na parterze Dworu Czarne nie później niż do końca listopada 2012 roku, pozostawiając je wolnym do używania przez Najemcę. W przypadku dalszego zasiedzenia się w Obiekcie tego lokatora, Najemca będzie zwolniony z czynszu za okres tego dodatkowego zasiedzenia, a w skrajnym przypadku może odstąpić od niniejszej umowy w trybie natychmiastowym, natomiast nakłady poniesione do tej pory muszą być zwrócone przez Wynajmującego na rzecz Najemcy w terminie 30 dni od momentu ustania umowy.
9. Wynajmujący zobowiązuje się do ubezpieczania obiektu na sumę ustalonej przez strony jego wartości i przedstawia Najemcy kopie polisy ubezpieczeniowej.
§ 3
Najemca oświadcza, że:
1) Zapoznał się ze stanem technicznym Obiektu i nie będzie zgłaszał żadnych związanych z nim roszczeń,
2) Przeprowadzi w Obiekcie niezbędne prace przygotowawczo-remontowe i naprawcze konieczne do uruchomienia planowanej przez niego działalności, w tym: naprawienie instalacji grzewczej w obrębie restauracji spowodowane pęknięciem rury w pomieszczeniu jednej z sal na pierwszym piętrze, naprawie drożności rynien i drobnym uzupełnieniu dachówek wraz z niewielką naprawą dachu.
§ 4
1. Strony uzgadniają, że w Obiekcie będzie prowadzona działalność wynikająca z charakteru działalności Najemcy i firm powiązanych z nim kapitałowo lub personalnie, a w szczególności: szkoleniowa, konferencyjna, hotelarska, gastronomiczna, rozrywkowa oraz szeroko pojęta działalność kulturalno-oświatowa, w tym: teatralna, kabaretowa, widowiskowa, a także publicystyczna.
2. Najemca zobowiązuje się do wykorzystania nieruchomości na cel publiczny wskazany w umowie darowizny Obiektu zawartej pomiędzy Wynajmującym a Gminą Jelenia Góra.
§ 5
Strony deklarują wolę ścisłej współpracy przysparzającej korzyści obu stronom niniejszej umowy i zobowiązują się:
1. Przekazywać sobie informacje istotne dla tej współpracy i konsultować działania związane zarówno z działalnością Wynajmującego i Najemcy, mające na celu rozwój i poprawę kondycji Obiektu i popularyzujące także statutowe cele Wynajmującego oraz cele wyznaczone przez Najemcę.
2. Traktować wszystkie informacje dotyczące informacji technicznych i handlowych przedsięwzięć gospodarczych obu stron jako poufne.
3. Wspólnie poszukiwać najlepszych rozwiązań w przypadku jakichkolwiek trudności i problemów.
4. W przypadku większych trudności w porozumiewaniu się, strony zobowiązują się respektować koleżeński sąd arbitrażowy złożony z czterech członków, po dwóch wytypowanych przez każdą ze stron, i rozstrzygający sprawy w terminie 30 dni od dnia ich powierzenia któremukolwiek z jego członków, a dopiero w sytuacji całkowitego nieporozumienia i nierespektowania jego postanowień kierować sprawę do sądów powszechnych.
5. Wynajmujący zobowiązuje się w przypadku wypowiedzenia niniejszej umowy lub jej ustania do nie prowadzenia analogicznej nowatorskiej działalności wprowadzonej i spopularyzowanej przez Najemcę. Zakaz takiej działalności obowiązywać będzie przez okres 5 lat od daty ustania stosunku najmu. Wyjątek stanowi działalności gastronomiczna, hotelarska i konferencyjna. Zakaz ten dotyczy również osób, firm i instytucji powiązanych z Wynajmującym.
§ 6
Najemca – z zastrzeżeniem § 4 ust. 2 – zobowiązuje się:
1) Dokonać sukcesywnie dalszych niezbędnych prac dla prawidłowego funkcjonowania obiektu, a w szczególności prac adaptacyjnych, remontowych i naprawczych, w tym usprawnienie wentylacji mechanicznej sali konferencyjnej I piętra, montażu dźwigu towarowego z poziomu piwnic na 1 piętro w pomieszczeniach rozdzielni kelnerskiej, a także naprawy i oczyszczenia rynien, uzupełnienia dachówek, naprawy instalacji odgromowej, naprawy instalacji grzewczej dla restauracji.
2) Dokonywać sukcesywnie inwestycyjnych prac adaptacyjnych, remontowych i naprawczych, co do których Wynajmujący wyrazi jednoznaczną akceptację, m.in. w kontekście statusu nieruchomości jako prawnie chronionego zabytku.
3) Dokonać prac remontowo-adaptacyjnych wynikających z wcześniejszych projektów (załączniki) oraz dokonać adaptacji strychów na cele hotelarskie, dokonać adaptacji i dokończyć prace na pierwszym piętrze obiektu, w szczególności wykonać tynki, podłogi i sufity, dokonać adaptacji i remontu pomieszczeń na poziomie parteru oraz piwnic, a także wykonać galerię na dziedzińcu obiektu oraz dokonać rekonstrukcji portalu wejścia głównego oraz bram wjazdowych, wykorzystując istniejące części tego portalu znajdujące się na terenie obiektu – z zachowaniem zasad określonych w ustawie o ochronie zabytków i zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków – na które to prace Wynajmujący niniejszym wyraża zgodę;
4) Dokonać badań stratygraficznych tynków historycznych w obiekcie i odtworzyć je bądź zabezpieczyć zgodnie ze wskazaniami projektów konserwatorskich i uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków chyba, że w trybie § 4 ust. 2 strony niniejszej umowy postanowią inaczej.
5) Dokonywać na własny koszt wszelkich napraw i konserwacji bieżących, wynikających z użytkowania pomieszczeń przez Najemcę niezbędnych do prawidłowej eksploatacji przedmiotu najmu, przy czym Najemca nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte obiektu, w tym wady wykonawcze i uszkodzenia powstałe w wyniku użytkowania, przed objęciem obiektu przez Najemcę z wyłączeniem uszkodzeń, które Najemca deklaruje naprawić zgodnie z niniejszą umową.
6) Udostępniać Wynajmującemu przedmiot najmu w celu kontroli jego stanu technicznego, przy czym terminy wizyt Wynajmującego będą uzgadniane z Najemcą przed planowaną datą wizyty.
7) Nie poddzierżawiać, nie podnajmować, ani nie obciążać go prawami osób trzecich, bez pisemnej zgody Wynajmującego. Wyjątkiem od tej zasady jest działalność na terenie obiektu firm powiązanych z Najemcą kapitałowo lub personalnie lub innych firm celowych do nich należących. Jednak taka działalność tych firm na tym terenie nie może zmienić charakteru, ani rodzaju tej działalności, który określa paragraf 4 niniejszej umowy. Wykaz firm określa załącznik nr 15.
8) Przyczyniać się do tworzenia pozytywnego wizerunku Dworu Czarne.
9) Po zakończeniu umowy zwrócić przedmiot najmu w stanie nie pogorszonym, jedynie z oznakami normalnej jego eksploatacji.
10) Zarządzać nieruchomością na zasadach określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 03.07.2003 roku Dz. U. nr 120 poz. 1134 oraz przepisów odrębnych, w tym ustawy Prawo Budowlane, w szczególności zaś na podstawie art. 62 ustawy Prawo Budowlane będzie prowadził czynności niezbędne dla prawidłowej eksploatacji obiektu.
§ 7
1. Strony ustalają, iż z tytułu niniejszej umowy Najemca będzie płacił Wynajmującemu czynsz najmu w wysokości 100,00 PLN (sto złotych) netto za pierwsze 12 miesięcy używania przedmiotu najmu i w wysokości 5000 PLN (pięć tysięcy złotych) netto za kolejne 6 miesięcy, oraz 17000 PLN (siedemnaści tysięcy złotych) brutto za pozostałe miesiące używania przedmiotu najmu.
2. Czynsz najmu płatny będzie z góry do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc bieżący.
3. Zmiana wysokości czynszu może nastąpić jedynie w drodze zmiany umowy w postaci aneksu, jednakże podwyższenie czynszu dokonane na skutek inflacji (zgodnie ze współczynnikiem inflacyjnym podawanym przez GUS) lub zmian zobowiązań publicznoprawnych związanych z własnością nieruchomości nie będzie uznana za zmianę umowy i będzie dokonywana na podstawie pisemnego zawiadomienia Wynajmującego i dokonywana będzie tylko raz w roku licząc od miesiąca rozpoczynającego wynajem.
§ 8
1. Oprócz czynszu Najemca zobowiązany jest do ponoszenia kosztów eksploatacyjnych związanych z używaniem przedmiotu najmu, w tym: dostawą wody, odbiorem ścieków, dostawą energii elektrycznej, dostawą gazu, wywozem śmieci i odpadów dostawą i odbiorem wszystkich pozostałych mediów, które Najemcy są niezbędne do prowadzenia działalności i eksploatacji obiektu.
2. Najemca ma obowiązek zawarcia indywidualnych umów o dostawę mediów.
3. Wynajmujący oświadcza, że nie zalega obecnie z wyżej wymienionym opłatami.
§ 9
Wynajmujący udostępni również teren wokół posesji, na której posadowiony jest Dwór Czarne, stanowiący dzierżawę Wynajmującego od ANR, pod warunkiem uzyskania wymaganej zgody ANR, obejmujący zabudowania okołodworskie poddzierżawiając je Najemcy na czas trwania najmu obiektu Dworu Czarne.
§ 10
1. Po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia niniejszej umowy Wynajmującemu przysługuje prawo wypowiedzenia niniejszej umowy za jednorocznym okresem wypowiedzenia, skutecznym na koniec roku kalendarzowego, w którym zostało ono dokonane.
2. W przypadku wypowiedzenia umowy przez Wynajmującego z zachowaniem okresu wypowiedzenia nakłady poniesione przez Najemcę na cele rozbudowy i adaptacji oraz na prace konserwatorskie muszą być zwrócone do 30 dni od daty wypowiedzenia umowy. W przypadku, jeżeli poniesione przez Najemcę nakłady przekroczą kwotę 200000 zł brutto, uzgodnione zostaną między stronami warunki ich zwrotu na zasadach ratalnych.
3. W przypadku opóźnienia zwrotu poniesionych nakładów automatycznie zostaje przedłużony okres wypowiedzenia o okres opóźnienia i naliczane zostają odsetki karne w wysokości 15% w skali roku od wartości podlegającej zwrotowi w okresie rozliczeniowym.
4. W przypadku wypowiedzenia umowy przez którąkolwiek ze stron Najemca obowiązany jest wydać Wynajmującemu przedmiot umowy w terminie 14 dni od dnia ustania stosunku najmu, a w wypadku opóźnienia, zapłacić Wynajmującemu karę w wysokości trzymiesięcznego czynszu za każdy rozpoczęty miesiąc zwłoki, przy czym Najemca wyraża zgodę, aby w takim wypadku Wynajmujący wszedł na powrót w posiadanie przedmiotu umowy na koszt Najemcy w obecności przywołanego świadka rejestrując wszystkie związane z tym czynności przy pomocy kamery, zabezpieczając jednocześnie przedmioty będące własnością Najemcy.
5. Po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia niniejszej umowy Najemcy przysługuje prawo wypowiedzenia umowy z trzymiesięcznym okresem jej wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca, w którym zostało wypowiedzenie dokonane.
6. Nakłady remontowe i adaptacyjne dokonywane przez Najemcę, w ramach realizacji paragrafu 6 niniejszej umowy, nie wymagają uzgodnień i akceptacji przez Wynajmującego do wartości sumy tych nakładów poniesionych przez pierwsze 12 miesięcy trwania najmu. Nakłady do tej wysokości i za ten czas nie będą zwracane przez Wynajmującego Najemcy, wyjątek stanowi wypowiedzenie przez Najemcę niniejszej umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w wypadku, o którym mowa w § 2 ust. 8.
§ 11
Wynajmujący zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia niniejszej umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w sytuacji gdy:
1) Najemca zalega z zapłatą czynszu za co najmniej dwa okresy płatności,
2) o ile doszłoby do rażącego naruszenia niniejszej umowy, przy czym czynności wypowiedzenia nastąpią jedynie po rozpatrzeniu tego naruszenia przez sąd koleżeński, o którym mowa w § 5 ust. 4;
3) o ile doszłoby do naruszenia przepisów ustawy Prawo Budowlane i aktów wykonawczych przy wykonywaniu przez Najemcę niniejszej umowy.
§ 12
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 13
W przypadku nie rozwiązanych sporów przez sąd koleżeński wszelkie konflikty rozwiązywać będzie sąd powszechny właściwy dla miasta Wrocławia.
§ 14
W celu usprawnienia korespondencji pomiędzy stronami niniejszej umowy dopuszcza się również korespondencję drogą elektroniczną (e-mailową), szczególnie w aspekcie wyrażania zgody i akceptacji dotyczącej prac remontowo-adaptacyjnych. Drogę listów poleconych pozostawia się wyłącznie ewentualnym wypowiedzeniom umowy i sprawom najwyższej wagi.
§ 15
Umowa została zawarta w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
____________________ _____________________
Najemca Wynajmujący
ad 1 zal 2 @ 159.205.103.*
wysłany: 2013-02-16 00:51
Aneks nr 1
Do Umowy Najmu nr …
z dnia:……………..
Dnia […] w Jeleniej Górze zawarto Aneks nr 1, który jest integralną części Umowy Najmu nr ………… z dnia ………. zawartej pomiędzy:
Fundacją Kultury Ekologicznej z siedzibą w Jeleniej Górze, przy ul. Strumykowej 2, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000070200, reprezentowaną przez Grażynę Szczepaniak, członka zarządu oraz Jarosława Bogulaka, wiceprezesa zarządu, zwaną dalej "Wynajmującym", a […], zwanym dalej "Najemcą", o treści:
1. W związku z wynajmem przez Wynajmującego Najemcy nieruchomości Dwór Czarne, położonej w Jeleniej Górze przy ul. Strumykowej 2, o powierzchni użytkowej 1416,01 m2, dla której jest prowadzona Księga Wieczysta nr JG1J/00053031/0 przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze wraz z gruntem: działka nr 722/21 w obrębie Jelenia Góra, jak opisano to również w paragrafie nr 1 Umowy Najmu, strony zobowiązują się zawrzeć Umowę Przyrzeczenia Sprzedaży wymienionej nieruchomości przez Wynajmującego na rzecz Najemcy w postaci Aktu Notarialnego, nie później niż w terminie 30 dni od dnia eksmisji lokatora zajmują ego mieszkanie w Obiekcie, zgodnie z paragrafem 2 punkt 7 Umowy Najmu.
2. Na mocy niniejszej umowy i niniejszego aneksu do tej umowy strony zobowiązują się: Wynajmujący sprzedać wyżej wymieniona nieruchomość, a Najemca ją kupić w terminie nie późniejszym niż pięć lat od chwili dokonania eksmisji lokatora tego obiektu, jak określono powyżej w paragrafie 1 niniejszego aneksu do Umowy Najmu, oraz w paragrafie 2 punkt 7 wraz z rygorami zawartymi w umowie i aneksie.
3. Wynajmujący udostępni również Najemcy teren wokół posesji, na której posadowiony jest Dwór Czarne, stanowiący dzierżawę Wynajmującego od ANR, pod warunkiem uzyskania wymaganej zgody ANR, obejmujący zabudowania około dworskie i przyległy teren o minimum 6 ha powierzchni poddzierżawiając je Najemcy na czas trwania najmu obiektu Dworu Czarne.
4. Stawki czynszu dzierżawnego ustalone zostaną na warunkach rynkowych.
5. W przypadku dokonania zakupu Dworu Czarne przez Najemcę, Wynajmujący zobowiązuje się, pod warunkiem uzyskania wymaganej zgody ANR, do całkowitego odstąpienia dzierżawy przylegających do Dworu Czarne gruntów i obszarów okalających łąk o powierzchni nie mniejszej niż 11 hektarów, aby umożliwić Najemcy poszerzenie działalność i odrestaurowywanie zrujnowanych zabudowań gospodarczych. W takim przypadku Najemca zobowiązuje się wypłacać przez kolejne 5 lat poczynając od dnia objęcia dzierżawy tych gruntów, Wynajmującemu rekompensatę wynikającą z uszczerbku polegającego na nieuzyskiwaniu przychodów lub dotacji z tych gruntów otrzymywanych przez wynajmującego średnio z minionych trzech lat.
6. W przypadku uchylenia się od zawarcia Umowy Przyrzeczenia Sprzedaży Obiektu Najemcy w terminie do 30 stycznia 2013 roku, lub jej nie zawarcia z powodu braku realizacji postanowień niniejszej umowy i jej aneksu Wynajmujący zwróci nakłady poniesione przez najemcę w całości w terminie do 30 dni
Wynajmujący Najemca
ad 1 zal 3 @ 159.205.103.*
wysłany: 2013-02-16 00:52
3 września, 2012 r.
Prezydent Jelenie Góry
Plac Ratuszowy 58, 58-500 Jelenia Góra
Oświadczenie
Fundacja Kultury Ekologicznej z siedzibą w Jeleniej Górze zawiadamia Gminę Jelenia Góra o braku zamiaru zbycia Dworu Czarne, nieruchomości stanowiącej przedmiot dokonanej przez Gminę na rzecz Fundacji darowizny.
Fundacja jednocześnie zauważa, iż przesłankami odwołania darowizny są jedynie: fakt niewykorzystania przedmiotu darowizny na wskazany cel lub rażącą niewdzięczność obdarowanego, które w oczywisty sposób w wypadku Fundacji nie mają miejsca. Nie stanowi zaś takiej przesłanki ewentualny, rzekomy zamiar takiego niewykorzystania, w dodatku w żaden sposób nieskonkretyzowany.
Niniejsze oświadczenie Fundacja składa w związku z uzyskanymi przez Fundację informacjami o zamiarze odwołania przez Gminę wspomnianej darowizny z powodu niewykluczania przez Fundację możliwości zbycia Dworu Czarne.
Jednocześnie Fundacja wyraża ubolewanie, że Gmina o swoich wątpliwościach i zamiarach dotyczących działalności Fundacji nie zechciała zawiadomić Fundacji, tak że do chwili obecnej Fundacja niewiele o nich nie wie i nie może się do nich odnieść we właściwy sposób. Jest to dla Fundacji sytuacja w ogóle nie zrozumiała, dlaczego Gmina o zamiarze odwołania darowizny informuje prasę, ale nie Fundację, przy czym nawet informacja przekazana prasie nie wyjaśnia dokładnie motywów takiego postępowania Gminy, wskazując jedynie, że może to mieć związek z niewykluczaniem przez Fundację możliwości zbycia przedmiotu darowizny.
Z tego względu Fundacja uznaje za stosowne zawiadomić Gminę, iż starania Fundacji – o których Fundacja informowała Gminę w piśmie z dnia 27 sierpnia br. – w kierunku pozyskania partnera odpowiedniego do realizacji określonego w akcie darowizny celu zostały zakończone powodzeniem, przy czym przyjęta ostatecznie forma współpracy nie obejmuje zbycia Dworu Czarne.
Grażyna Szczepaniak
członek zarządu
Jarosław Bogulak
wiceprezes zarządu
do wiadomości:
Rada Miejska Jelenie Góry
Plac Ratuszowy 58, 58-500 Jelenia Góra
REASUMUJĄC - FUNDACJA NIE SPRZEDAJE ALE SPRZEDAJE A RZECZ PRZYGOTOWYWANA JEST OD WRZESNIA 2012 ROKU....
zBIGs @ 78.10.101.*
wysłany: 2013-02-16 01:04
Szanowny Panie Jacku, to jest granda, jak przy uzyciu formalno-prawnych niuansów(kruczków) tzw. "cwaniacy" chca się uwłaszczyc na majątku w koncu lokalnego społeczenstwa. Deklaruję, ze w wypadku jakiejkolwiek demonstracji w obronie Dworu Czarne stawiam sie osobiście ze stosownym transparentem. Pozdrawiam i trzymam kciuki. A gdzież to nasi (bez)radni?????
AS @ 80.51.157.*
wysłany: 2013-02-16 09:23
Stosy pozwów, dokumentów, urzędników zaangażowanych w sprawę Fundacji rosną w tempie imponującym. Stajnię Augiasza nie dało się już wysprzątać, taki był brud. Wezwano więc Herkulesa... A nasi dobrze radzący sobie, pozornie (bez)radni? Podnieśli na ten rok podatek od mieszkań bez mała o 50 %. Dlaczego nie o np 300 %? Nie do pojęcia!
a pan @ 83.26.46.*
wysłany: 2013-02-16 09:26
walczył o jedymie słuszny ustrój -gratuluje.A moze czas na refleksję czy nie zabrakło zacięcia na inny wariant.
AS @ 80.51.157.*
wysłany: 2013-02-16 10:48
Do ad 1 z załącznikami: Zamiast zasypywać prawniczym językiem, może by tak jednoznacznie, od siebie, w kilku z zdaniach, o co się kaman bo nie follow?
AS @ 80.51.157.*
wysłany: 2013-02-16 11:43
No ja to chyba prorok jakiś jestem ;-) c. d. odp. kto to Turkson:
"KAI: Za miesiąc rozpocznie się Konklawe. Czy wybierze ono kandydata z Europy czy z innego kontynentu?
Abp Henryk Hoser: Spośród kardynałów reprezentujących inne kontynenty jest kilku poważnych kandydatów z Afryki.
KAI: Kogo konkretnie Ksiądz Arcybiskup ma na myśli?
- Na pierwszym miejscu wymieniłbym kard. Petera Turksona, byłego arcybiskupa Cape Coast w Ghanie, obecnego przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". Jest on stosunkowo młodym człowiekiem, gdyż liczy sobie 64 lata."
A więc potrzebny jest wstrząs. Inaczej ugrzęźniemy! W grzęzawisku jak pod Dworem Czarne. Grzęzawisku papierzysk i prawniczej nowomowy krętaczy bez czci i sumienia, co za prawników chcą uchodzić, a specjalizują się w łowieniu w mętnych wodach. Dość.!
Grzesiek @ 82.139.17.*
wysłany: 2013-02-16 22:49
A co z dostępem do strychu?. Jest, czy go nie ma?.
Jacek Jakubiec @ 78.10.107.*
wysłany: 2013-02-16 23:13
Co do mnie, nie mam dostępu nie tylko do strychu, ale do całego zamku z moją piwnicą lokatorską włącznie (na szczęście poza samym mieszkaniowym metrażem). A skąd ta troska o strych?
DUCH GÓR @ 92.234.95.*
wysłany: 2013-02-17 00:50
JAK słyszę pana historię przypomina mi się wiele innych i myśl o pilocie Rosyjskich lini Lotniczych który był pośrednikiem w załatwianiu kredytu w zachodnich bankach a kredyt ten realizował dla właścicielki ? kopalni złota lub diamentów, z byłego zsrr jeden z tych panów z Wrocławia. Po czym się ulotnił na wiele lat pilot prawdo podobnie już nie żyje a inni spłacają ten kredyt.
Grzesiek @ 82.139.17.*
wysłany: 2013-02-17 20:50
A tak sobie o ten strych zapytałem. Bez żadnych złośliwości i podtekstów.
JJ:
Tam Szanowny Grześku zawsze było życie. W czasie ruiny - puszczyki, nietoperze, szerszenie, kuny... W czasie remontu puszczyki przeniosły się do dziupli w lipie, potem zostały przegnane przez pustułki, które przejęły rewir łowiecki i gniazdują w wieży. Najwytrwalsze okazały się kuny. Te mimo wielu faz remontu nadal bytują na strychu. Chyba bytują, bo dawno tam nie byłem...
DUCH GÓR @ 92.234.95.*
wysłany: 2013-02-18 02:49
jak czytam pańską odpowiedz,to mam wrażenie że pańskie serce jest w tym dworze, te miasto jest jakieś dziwne żują w nim wspaniali ludzie a władza tylko potrafi niszczyć i to w imię prawa zamiast pomóc człowiekowi wie pan jutro postaram się coś sprawdzić bo pana przypadek!! nie jest chyba jedyny?.i coś mi się wydaje że znam inny przypadek śmietanki z Wrocławia.
czytelnik @ 93.175.125.*
wysłany: 2013-02-18 03:39
Panie Jacku, z tym trzeba iść do CBA.
To sprawa w sam raz dla nich.
No i oczywiście po raz kolejny do mediów. Niech zrobi się głośno o tej próbie zaiwanienia nieswojego mienia. dopiero co p.Bogulak pieknie tłumaczył w "miedzy słowami" jakie to "sanfrancisko" zrobią choc wciąż jest "klepisko". Czas zweryfikować słowa. Niech bedzie głośno !!!
Sądy działają wolno, zanim zrobią swoje może już być pozamiatane...
JJ:
CBA wkracza tam, gdzie draństwo lęgnie się na styku z organami takiej czy innej władzy. Tu mamy do czynienia z próbą grubego przekrętu kreowanego pod szyldami organizacji pozarządowych i wewnątrz nich. Ale nad nimi jest przecież nadzór administracji państwowej i samorządowej a zapewniam, że te w tym przypadku nie są bierne. Myślę zarówno o Ministrze Środowiska jak i Prezydencie Jeleniej Góry.
Media mają ten temat na celowniku, "Nowiny" przygotowują już kolejny materiał. Pozdrawiam !
AS @ 80.51.157.*
wysłany: 2013-02-18 09:30
Gdzie w majestacie prawa można być hieną? W państwie drapieżczym. Już to mamy. Kim są bogulakopodobne? Po czynach można poznać.
AS @ 80.51.157.*
wysłany: 2013-02-18 09:39
Gwoli doprecyzowania: "Państwo drapieżcze, którego synonimem jest kleptokracja, definiuje się jako organizację grupy lub klasy, która dąży do maksymalnego drenażu zasobów reszty społeczeństwa. Przejawami działania takiego państwa może być drapieżczy fiskalizm, charakteryzujący się systemem podatkowym drenującym zasoby głównie klasy średniej; patologiczne instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, w których ma miejsce specyficzny handel stanowiskami i kontraktami, żeby drenować publiczne pieniądze do prywatnych kieszeni." Z tego wnoszę, ze bogulaki mnożą się jak króliki, a ja osobiście dostałem informację, że podatek od nieruchomości nasi radni podnieśli mi o ponad 40%. E viva kleptokracja!
duchu gór, asie @ 87.105.241.*
wysłany: 2013-02-21 19:53
pieprzycie jak potłuczeni - czepiacie się "władzy" jak wsiowe głuptaski: radni be, władza be, państwo 'drapieżcze" itp... Ciężko wam zajarzyć podstawowe fakty? Przed paru laty władza wykazała maksimum dobrej woli (głupio, jak się okazało) wobec fundacji - Rada JG przekazała zamek "ekologom" za symboliczną złotówkę - majątek wart kilka - kilkanaście milionów zł. przekazano "ekologom" za bezcen w imię naiwnej "ekologicznej" mody. Jeśli szukać gdzieś "winy" władzy to w tym właśnie momencie - miasto oddało "na ładne oczy" za bezcen majątek, zamiast najzwyczajniej sprzedać zamek na przetargu. Nawet jakby ktoś kupił za milion, to można by za tę kwotę wyremontować jakąś ulicę czy dwie i byłby jakiś pożytek dla miasta. I jak ktoś wyłożyłby na kupno zamku prywatne czy firmowe większe pieniądze, to taki obiekt by funkcjonował i służył ludziom - patrz Wojanów, Paulinum, Staniszów, itp. A jak ktoś coś dostaje za friko - to sorry, ale najczęściej wychodzi z tego dooopa. Ekolodzy są dobrzy w pisaniu protestów, blokowaniu inwestycji itp."pozytywnych" działaniach - ale nie są od zarządzania wielomilionowym majątkiem. Zadłużyli organizację po uszy,więc to oczywiste i to była tylko kwestia czasu,że w końcu znaleźli się hochsztaplerzy "cudotwórcy", co połakomili się na łatwy łup- i za ułamek wartości chcą przejąć obiekt. Teraz zrobił się prawniczy syf do kwadratu i przez najbliższe parę lat sądy będą miały zajęcie, a obiekt będzie marniał. Ale jak się ideologię stawia ponad życie praktyczne - to tak się sprawy kończą.
Na szczęście możemy cieszyć oczy kilkunastoma pałacami w okolicy, które odbudowano i które funkcjonują na normalnych, rynkowych zasadach - i żadna "władza" nie musi do nich dokładać z publicznych pieniędzy. Szkoda, że ZamekCzarne jeszcze przez wiele lat będzie na tym tle strupem.
Tyle w temacie.
AS @ 80.51.157.*
wysłany: 2013-02-21 21:29
Odnośnie Dworu Czarne, co do faktów bijących po oczach, to pewnie wszystko prawda, szanowny "@ 87.105.241". Szczegółów jednak nie znam, a zdaje się, że diabeł często tam właśnie tkwi. Ano, wyjątkowej urody obiekt będzie czekał na cud jakowyś.
Grzesiek @ 78.8.39.*
wysłany: 2013-02-22 11:54
Lubię kuny i łasice. Zwłaszcza jak poharatały mi kota. Fajnie śmigają po drzewach w taki piękny śnieg. Szybkie. Na strychu jest zawsze parę ładnych staroci i skarbów. U babci wolałem grzebać na strychu niż w piwnicy.
AS @ 80.51.157.*
wysłany: 2013-02-15 19:29
"Proces" Kafki do lamusa! Boć to przecie mozaika labiryntów i węzłów gordyjskich. Czasem rozwiązanie przychodzi z Nieba! Oby nie był to meteor na miarę tunguskiej katastrofy! Ale wstrząsu niewątpliwie nam trzeba. Turkson to jeden zPapabili...