Kilka słów o mnie

Byłem ministrantem, harcerzem, żeglarzem, modelarzem lotniczym, lekkoatletą, asystentem na Politechnice Wrocławskiej, po Marcu '68 także więźniem komuny.

W 1971 r. życiowe wybory związały mnie z Jelenią Górą. Byłem głównym projektantem jej planu ogólnego. Ówczesna ekologiczna degradacja tych ziem, była impulsem do udziału w obywatelskim ruchu ekologicznym. Odbyłem roczny staż urbanistyczny w Hanowerze, potem studialny pobyt w Meksyku. Od 1977 roku jestem kustoszem Dworu "Czarne". Poza jego uratowaniem od zagłady, mój życiowy dorobek to: rekord Dolnego Śląska juniorów w dysku, kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach urbanistycznych, współorganizowanie Euroregionu Nysa, pierwszej transgranicznej wspólnoty na obszarze byłego bloku wschodniego. Cenię sobie tytuł Człowieka Roku '2006 uzyskany w plebiscycie "Nowin Jeleniogórskich".

Marzy mi się współczesna odmiana pozytywizmu.

Jestem żonaty, mam czwórkę dorosłej dziatwy i sześcioro wnucząt.

Podziel się z innymi

| |

Polska obywatelskość AD 2014

2014-10-31 09:42
W minioną sobotę odbył się w Warszawie IX Kongres Obywatelski. Animator tej unikatowej inicjatywy dr Jan Szomburg informuje o nim w poniższym tekście. Polecam go, a także teksty dostępne pod podanym linkami, wszystkim którzy wierzą w sens nowej obywatelskości. Kilka własnych uwag i informacji zamieszczę na końcu.

Przełomowy IX Kongres Obywatelski

"Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła?" - pod takim hasłem spotkaliśmy się w ubiegłą sobotę, 25 października, na IX Kongresie Obywatelskim.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom naszego spotkania. Po raz kolejny wypełniliśmy po brzegi Aulę Główną Politechniki Warszawskiej. Dziękuję w szczególności za dużą dawkę pozytywnego ducha i myślenia o ważnych problemach rozwojowych Polski.

Tegoroczny Kongres był przełomowy z wielu względów. Po raz pierwszy najliczniejszą grupę wśród uczestników stanowiły osoby w młodym wieku (18 - 34 lat), a ich energię i optymizm wyczuwało się podczas dyskusji. Pobity został także rekord ilości miejsc, z których przyjechali uczestnicy Kongresu - w sumie 204 miejscowości z całej Polski. W spotkaniu wzięli udział także Polacy z różnych stron świata, między innymi z Doliny Krzemowej, Londynu, Helsinek czy Hagi.

Motywem przewodnim Kongresu był "Narodowy Coaching", czyli wzajemne uczenie się oraz zachęcanie się do refleksji i działania na rzecz dobra wspólnego. Termin ten dotyczy przemian postaw, sposobów myślenia i wzorców działania Polaków. Zmiany te są niezbędne, by Polacy potrafili wspólnie działać i razem rozwijać skrzydła. Zapraszamy Państwa do nadsyłania sugestii dotyczących możliwości, sposobów i zakresu realizacji idei "Narodowego Coachingu" w praktyce oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami w tej sferze. Będziemy je prezentować na naszej stronie internetowej na specjalnej platformie pod hasłem "Narodowy Coaching".

Wielkim zasobem Polaków - zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym - jest energia. Polacy są "młodym", dynamicznym, mobilnym i szybko dostosowującym się społeczeństwem. To, co należy zrobić to wyzwolić tę energię i nadać jej pozytywny wymiar, tworząc - na co zwrócił uwagę dr Paweł Fortuna - polską normę pozytywności. Aby to się udało, musimy nauczyć się otwierać się na drugiego człowieka, rozwiązywać konflikty z poszanowaniem własnej godności, budować na wspólnych pasjach.

Serdecznie dziękuję wszystkim organizacjom współpracującym. To między innymi dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się po raz kolejny stworzyć prawdziwie obywatelskie spotkanie.

Dziękuję również organizacjom biorącym udział w Forum Liderów Zmiany. Wasza aktywność pokazuje jak wiele dobrego i pożytecznego dzieje się "oddolnie" w naszym kraju. Mamy nadzieję, że Wasz przykład będzie wzorem do naśladowania i impulsem dla innych.

Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy w swoich środowiskach zaszczepiają ideę Kongresu, zachęcając coraz to nowe osoby do udziału w tym wydarzeniu.

Prosimy o opinie i wrażenia z tegorocznego Kongresu oraz propozycje na przyszłość (kongres@ibngr.pl).

Mamy nadzieję, że - między innymi dzięki Państwa zaangażowaniu - kolejny, jubileuszowy X Kongres Obywatelski będzie jeszcze lepszy!

Zapraszam do śledzenia naszej strony www, FB oraz bloga kongresowego (http://obywatelski.natemat.pl), gdzie będziemy kontynuować debatę rozpoczętą na Kongresie.

Serdecznie zapraszam i do zobaczenia na Kongresie!

Z najlepszymi pozdrowieniami,
dr Jan Szomburg
Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator i Organizator Kongresu Obywatelskiego

Kilka zdań w nawiązaniu do powyższego. Zbiegiem okoliczności, ale wymownie potwierdzającym tezę jaką zamieściłem na wstępie mojego poprzedniego artykułu, w dniu wczorajszym (29.10) na jeleniogórskim wydziale Uniwersytetu Ekonomicznego również dyskutowano o obywatelskości. Przypominam swoją tezę (nieco prowokacyjnie sformułowaną): "widmo obywatelskości krąży po Polsce". A niechże krąży!!! I niech drąży naszą polityczną rzeczywistość, nasze sumienia i naszą narodową wyobraźnię. Niech krzepi tych, którzy "nie wiedzą że nic się nie da zrobić" (cytat bodaj z Bratkowskiego).
Relacje z jeleniogórskiego spotkania zamieszczają dzisiaj lokalne media, przywołujące bardzo trafne wywody socjologa prof. Piotra Glińskiego. Polecam Państwu choćby artykuł z portalu "nj24", w którym mówiąc o filarach społeczeństwa obywatelskiego wymienia Gliński m.in. sektor organizacji pozarządowych, który po roku 1989 bardzo dynamicznie się rozwijał. A podsumowuje to tak:
"Te obszary społeczeństwa obywatelskiego charakteryzują się kilkoma cechami. Po pierwsze, ta skala jest niewystarczająca, jak na taki kraj. Po drugie, to społeczeństwo obywatelskie ma charakter enklawowy. Wszyscy widzimy te enklawy i jest ich coraz więcej, choć one ciągle za mało promieniują".
Uważam, że to dzisiaj temat dla Polski fundamentalnie ważny. Jeśli go właściwie rozumiemy - może nawet najważniejszy. Pozwolę sobie stale do niego powracać.
Serdecznie zachęcam moich blogowych Gości do wyrażania opinii w tej materii. Pozdrawiam - Jacek Jakubiec

Komentarze

anonimous @ 37.128.1.*

wysłany: 2014-10-31 10:38

Mam obiekcje czy akurat prof. Gliński jest osoba kompetentną do wypowiadania się na temat społeczeństwa obywatelskiego. Jest ZAWSZE i WSZĘDZIE dla PiS.... Boję się że niedługo otworzę lodówkę a tam Gliński.....

Poza tym znów gadanie o "komunizmie".... Jaki komunizm ???? Proszę poczytać definicję..... Kto jak kto ale profesor powinien to wiedzieć...

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-10-31 11:05

Tak! Gospodarka Polski kwitnie! Stocznie i kopalnie mają się dobrze, a Kubańczycy przylatują do nas korzystać ze służby zdrowia. ITD.

Społeczeństwo obywatelskie profesora Glińskiego?
Znakowanie szlaków turystycznych przez PTTK.

Coś jeszcze?

smutne to @ 79.186.255.*

wysłany: 2014-10-31 11:33

Inicjatywa słuszna .Ale nie ten promotor.,ośmieszony przez prezesa.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-10-31 14:31

Osobiście, to nikt nie jest w stanie ośmieszyć prof. Glińskiego. Za wysokie progi. Ale kto wierzy tzw. "polskim" durnowatym mediom...

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-10-31 15:01

"Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła? ... Narodowy Coaching ... Polacy są "młodym", dynamicznym, mobilnym i szybko dostosowującym się społeczeństwem.... (czy ja czegoś nie wiem? Chyba poza granicami naszego aktualnego narodowego grajdołka! AS)

... tworząc - na co zwrócił uwagę dr Paweł Fortuna - polską normę pozytywności. (polska norma pozytywności - a co to za bełkot? AS)

... Aby to się udało, musimy nauczyć się otwierać się na drugiego człowieka, rozwiązywać konflikty z poszanowaniem własnej godności, budować na wspólnych pasjach... (no jakże odkrywcze! AS)

... Forum Liderów Zmiany ... (a co to za diabeł? AS) ...

Fantasta?

Nie! No dobrze! Facet chce dobrze! Ma dobre chęci! Na pewno!

Tylko że dobrymi chęciami...

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-10-31 15:03

Ja też chciałem dobrze! A że siedzę na kamieni kupie?

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-10-31 18:29

Z nj24 o seminarium:

"Socjolog (prof. Gliński) przypomniał genezę budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, które dziś – w odniesieniu do innych krajów europejskich – stawia nas na szarym końcu pod względem zorganizowania społeczeństwa i kapitału społecznego."

(czy ja tu pisałem coś innego? AS)

"zdaniem prof. P. Glińskiego, obecnie aktywność ruchów społecznych nie jest zbyt duża."

"Innym obszarem jest sieć internetowa. To nowy obszar funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego."
( To JA! Zając Poziomka! ;-) Staram się dociec co jest grane! AS)

"Znaczącym filarem społeczeństwa obywatelskiego jest sektor organizacji pozarządowych, który po 1989 roku bardzo dynamicznie się rozwijał."
( No właśnie! Rozwijał! AS)

dóh gur @ 77.252.152.*

wysłany: 2014-10-31 23:12

I ani słowa o Dworze Czarne,tudzież o Monografii wg Jacka???

Jacek Jakubiec @ 78.8.44.*

wysłany: 2014-10-31 23:52

Zainteresowanych poprzednim wątkiem (budżet obywatelski '2015 i i projekt nr 97, dotyczący proszę duha gur właśnie Czarnego) informuję, że zamieściłem tam komentarz podsumowujący tamten temat na dziś. A związek aktualnego tematu i "monografii" jest taki, ze dr Jan Szomburg, znający zresztą Dwór Czarne, kilka dni temu tę książkę otrzymał. Wraz z potwierdzeniem, że pomysł zorganizowania z jego udziałem Jeleniogórskiego Kongresu Obywatelskiego jest nadalć aktualny.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 07:04

dóh gur: "I ani słowa o Dworze Czarne,tudzież o Monografii wg Jacka???"
Ani słowa.

Byłbyć to przykład na dynamicznie rozwijającą się aktywność społeczeństwa obywatelskiego? Chyba antyprzykład...

Taka gmina!

A Kongres obywatelski w JG? Czemu nie?
Ale bez społeczeństwa obywatelskiego? Po co?

JJ:
Właśnie po to, aby społeczeństwo w tym - jak powietrze potrzebnym - o b y w a t e l s t w i e edukować!

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 07:16

Pan Jacek w poprzednim wpisie na koniec:

" nowym wpisem próbuję otworzyć kolejny, wątek dyskusyjny."

Miło mi, że chce Pan dyskutować.
Ale cóż ja? Biedny żuczek?
Co z naszym jeleniogórskim dyskutującym społeczeństwem obywatelskim?
Gdzie ich wcięło?

A wracając do projektu nr 97.
O co w tym projekcie chodziło?
Wg mnie o MOKE - Bis.
Nie ma w tym grzechu, ale upór maniaka.
To też nic złego, ale "to se ne vrati!"
I obym nie miał racji.

JJ:
Obyś.Amen.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 07:46

Dalej się czepiam:

Pan Jacek Jakubiec: "I dlaczego z uporem zapowiadam, że tego pomysłu - pomimo że tak marnie wypadł - nie odpuścimy?"

Ilu was? Raz?

I dalej:

"czyż nie warto przygotować kilkuletniego procesu, na końcu którego w pewnym zapuszczonym fragmencie Jeleniej Góry pojawią się ? :

- kilkuhektarowe tereny parkowej zieleni publicznej, ukształtowanej tak, by przypomnieć Polakom iż istnieje coś takiego, jak prawdziwa sztuka ogrodowa,
- kompleks urządzeń sportowo-rekreacyjnych ze stawem kąpielowym, boiskami, fitness-centrum, etc…
- wielofunkcyjny zespół placówek realizujących ważne cele publiczne (edukacyjne, szkoleniowe, kulturalno-artystyczne) z mocnym akcentem na ochronę i pielęgnację tradycji rzemieślniczych (np. w postaci oddziału Muzeum Karkonoskiego) i naukę oraz doskonalenie w zawodach renowacyjno-konserwatorskich etc…
- zespół usług handlowych i nie tylko, dla mieszkańców osiedla ale i dla turystów, dla których atrakcyjność tego miejsca – zwłaszcza po pełnej rewaloryzacji Dworu - jest gwarantowana; w programie całego kompleksu powinien znaleźć się hotel na min. 60 miejsc, o standardzie raczej turystycznym niż luksusowym.
To wszystko na miejscu dzisiejszych ruin, ubrane w architekturę nowoczesną, ale harmonijnie podporządkowaną dominancie, jaką stanowi renesansowy Dwór.
No i na koniec: taka metamorfoza centralnej części „Czarnego”, poza ładem estetyczno-krajobrazowym i atrakcyjnością funkcjonalną to także 80 do 100 nowych miejsc pracy, w większości przynoszących także dochody na samofinansowanie całości."

Co to jest?
Ktoś o tym Na osiedlu Czarne wie?
Przecież to trzeba by wejść na tym osiedlu do KAŻDEGO domu i przekonywać!
A tu co?
"MY", czyli "ja"?
Boże!

JJ:
Nie wzdychaj Pan, tylko dołącz! Co to za problem?

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 07:49

Niech się odezwą w końcu jakieś poważne głosy!

No chyba, że wszystkich zainteresowanych
w przeszłości i teraz WYWIAŁO!
Ale gdzie?

przyczyna @ 83.27.245.*

wysłany: 2014-11-01 08:52

Zapomnieliśmy,że w latach 60 tych nie sadzono drzew w ogrodach ,nie remontowano domów ,bo po cholerę ,jak i tak przyjdą Niemce .W stosunku do ziem wschodnich ,jesteśmy 0 kilkadziesiąt lat w tyle w w sprawach integracji spolłeczeństwa i tzw Polski obywatelskiej.Jesteśmy natomiast otwarci na świat ,i wolni od ciemnogrodu ,który ma to integracje obywatelska ale na bazie plebanii i rządzenia przez proboszcza.To widać i czuć będzie w najbliższych wyborach.A profesoe ma takiego fajnego brata ,filmowca i powinien pomieszkać u nas a nie w Białymstoku ,to wtedy nie będzie się ośmieszal jako dworzanin prezesa i pani blondynki.

Jacek Jakubiec @ 87.105.139.*

wysłany: 2014-11-01 13:14

Kilka dni temu, w jeleniogórskim BWA Alina Obidniak, dla kameralnego kręgu słuchaczy, czytała wiersze (nie tylko) Norwida. To jeden z Wielkich Rodaków, który jak mało kto potrafił trafnie zdiagnozować polską nację. Jej wielkość i jej małość: Polak jest olbrzym, ale człowiek w Polaku karzeł... Jakże wiele jest dowodów, że Norwid ciągle ma rację! Pisał tak, że przypomina się słynne (nie pamiętam czyje?) "sercem gryzę!". Na spotkaniu w BWA różne padały głosy i było to bardzo ciekawe i pobudzające. Właśnie w kontekście obywatelskości. Tej, o której Norwid może werbalnie nie pisał, ale to o nią mu chodziło! Zaliczany na ogół do formacji romantyków, był - w mojej ocenie - raczej poetyckim prekursorem pozytywizmu... Dlatego wróćmy do Kongresu Obywatelskiego. Tym, którzy na tę witrynę zaglądają, gorąco polecam kongresowe dokumenty. Są dostępne w sieci. Jeśli ktoś potrzebuje zachęty, to tylko tytułem ilustracji, podaję link: https://www.youtube.com/watch?v=g8O-CrrHdI4 . To filmik, niecałe 9 minut. Polecam ten głos ekonomisty dr Bogusława Grabowskiego z poprzedniego, VIII Kongresu Obywatelskiego. Proszę go wysłuchać i samemu ocenić, na ile przekonujące jest to, gdy mówi, że ten "szklany sufit", który nas Polaków blokuje, nie dotyczy sfery ekonomii. A przynajmniej nie tu leży praprzyczyna naszych niepowodzeń i frustracji. A mówi to światły, nie zasklepiony w swojej branży, ekonomista właśnie! Prof. Piotr Gliński, socjolog i erudyta, może wygłaszać najsłuszniejsze tezy, wystarczy że komuś skojarzy się z "prezesem" czy "panią blondynką", natychmiast cała mądrość z jaką do Jeleniej Góry przyjechał, staje się nic nie warta. Facet nie jest nasz, ma przechlapane i tyle... Czy my zawsze tacy będziemy?! Mimo wszystko: "...niech żywi nie tracą nadziei i przed Narodem (...)" etc., ale też niech bez sensu nie "...idą na śmierć po kolei (...)" etc., bo swoją ofiarnością dla Ojczyzny naprawdę można i trzeba sensowniej zarządzać...
Pozdrawiam w tonacji zaduszkowej - JJ.

anonimous @ 159.205.110.*

wysłany: 2014-11-01 14:06

Panie Jacku, wysłuchałem z uwagą filmiku z wystąpieniem dr Grabowskiego. Uważam że ma rację, ale "szklany sufit" mogę przebijać widząc REALNYI MOZLIWY DO SFINANSOWANIA PROJEKT. Pana projekt taki nie był i poza koncepcją nie proponuje NIC więcej.
Jest dla mnie uosobieniem abstrakcyjnej idei, za którą "nie warto ginąć". To takie obiecywanie gruszek na wierzbie, które ma się samo spełnić bo nie wiemy jak to zrobić ! Pan nie wie JAK koncepcje sfinansować !!!

Natomiast prof. Gliński jest dla mnie partyjną chorągiewką na każdą możliwą okazję - wybory prezydenckie, wybory Premiera, wybory burmistrza Warszawy, a w przyszłości może i sołtysa w Chlapkowicach....Jest ZAPRZECZSENIEM mego poglądu na niezależnego i obiektywnego doradcę, na osobę mającą mnie porwać swoim autorytetem.... Realizuje tylko partyjny program, a nie reprezentuje naukowego, obiektywnego poglądu na rzeczywistość....

I - uprzedzając ewentualna krytykę - informuję, że dotyczy to każdego ugrupowania politycznego i każdego POLITYCZNEGO doradcy...

Gdybym miał teraz wskazać naukowca, który wzbudza swym obiektywizmem i wypowiedziami moje największe zaufanie - byłby to prof. Leszek Balcerowicz. który potrafił przebić szklany sufit realiów gospodarczych postsocjalizmu, a teraz nie boi się krytykować posunięć hamujących nasz rozwój i niwelujących skutki reform lat 90-tych...

przyczyna @ 83.21.172.*

wysłany: 2014-11-01 15:04

Ocena mądrości i działalności p.profesora nie d la mnie głupiego szaraczka.Dramat polega na tym ,że reprezentuje partie ,mimo ,że do niej nie należy ,która jest uosobieniem wodzostwa ,braku wewnętrznej demokracji ,lizusostwa i wszystkich innych przypadłości z fatalnym antydemokratycznym programem.I mówienie o społeczeństwie obywatelskim w tym konteście jest drwiną z szaraczkowego rozumu.

Jacek Jakubiec @ 87.105.139.*

wysłany: 2014-11-01 15:08

Grabowski mówi o przebijaniu szklanego sufitu w sferze mentalności! To, co Pan pisze o naszym projekcie dowodzi tylko że on ma rację! Ten projekt zna Pan że tak powiem naskórkowo. To, co na jego temat było publikowane to tylko - z konieczności - jego prezentacja "w pigułce". Jest jasne, że pełny opis projektu musi zawierać wiele innych istotnych wyjaśnień: program użytkowy, kwestie terenowo- i własnościowo-prawne, przyszły model ekonomiczny z elementami biznesplanu wraz ze strukturą organizacyjną (to jest przecież zamierzenie wielofunkcyjne oraz wielomodułowe), koszty ogólne i cząstkowe i na tym tle - last but not least - źródła ich sfinansowania. O tym wszystkim nigdzie jeszcze słowa nie powiedziano, ale anonimous już orzeka że to abstrakcja, gruszki na wierzbie i rzucona ot tak koncepcja, której autorzy pojęcia nie mają "jak to zrobić" i za co ją zrealizować. Na jakiej podstawie? Nie przedwczesny to werdykt? Sorry, ale to ta "Polska właśnie". Ośmieszyć pomysł, przywalić facetowi "żeby se nie myślał". Zwłaszcza gdy zdradza podejrzane sympatie polityczne. Na Kongresach Obywatelskich wypowiadają się tęgie i światłe umysły spod różnych szyldów i nikomu to nie wadzi, bo interesuje nas prawdziwy obywatelski dyskurs a nie partyjniackie wojenki. Niech anonimous raz jeszcze,uważnie i ze zrozumieniem, wsłucha się w wypowiedź Bogusława Grabowskiego. Tam naprawdę są trafne rekomendacje.

Jacek Jakubiec @ 87.105.139.*

wysłany: 2014-11-01 15:56

Spieszę z wyjaśnieniem, że mój powyższy komentarz z g. 15:08 powstał w reakcji na wpis anonimous'a z g. 14:06.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 16:27

Onegdaj Pan Jacek Jakubiec był łaskaw:

"Jutro/pojutrze spróbuję ułatwić Szanownemu AS-owi/Szanownej AS-ce o co w tym wszystkim chodzi..."


A ja sam ciągle próbuję se coś wyjaśnić.

To, umownie nazywając, "MOKE - bis,
jest możliwe!
Wystarczy
1. Zdobyć poparcie mieszkańców Osiedla Czarne,
2. Zdobyć poparcie mieszkańców i władz Jeleniej Góry,
3. Zdobyć poparcie kogo się da w kraju i zagranicą.
4. Zdobyć na to kupę kasy. Ile? Policzyć cza by...

Wystarczyło na to te kilka dziesiątków lat?
No nie.

Ścieżka przez ruiny wiodła prosto do Bogulaka et consortes.
Ironia losu?
Ironia losu.

A teraz?
Nie było komu chodzić po chałupach na Osiedlu Czarne
w sprawie poparcia projektu nr 97.

A była okazja, przy okazji, wywiedzieć się,
co mieszkańcy Osiedla Czarne na to...

Potwór jestem.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 16:33

Ja i Pan J.J.

"A Kongres obywatelski w JG? Czemu nie?
Ale bez społeczeństwa obywatelskiego? Po co?

JJ:
Właśnie po to, by społeczeństwo w tym
- jak powietrze potrzebnym - o b y w a t e l s t w i e edukować!"

A ja na to:
"Filozofowie dotąd opisywali świat. Idzie jednak o to, aby go zmienić."
Kto to napisał?
Kto to wprowadzał w życie i jak?

Panie Jacku! Życzę oczywiście energii w tym zbożnym dziele.

JJ:
Bóg zapłać! Za kąśliwości także. W tej konkurencji Jurka O. Pan nie przebijesz. Nie mam pojęcia co chłopu odbiło. Pozdrówko.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 16:37

Dalej drążę:

"Przecież to trzeba by wejść na tym osiedlu do KAŻDEGO domu i przekonywać!
A tu co?
"MY", czyli "ja"?
Boże!

JJ:
Nie wzdychaj Pan, tylko dołącz! Co to za problem?"

Takiej odpowiedzi się spodziewałem.
Już lecę!

A na poważnie: Nie ma mowy.
I nie pytaj mnie Pan "dlaczego".
Pytaj Pan tych, którzy się przez DC przewinęli!!!

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 16:39

Do "przyczyna @ 83.27.245.*" Ciekawie Waść prawisz, ale za krótko i w połowie nie rozumiem też z powodu literówki może.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 16:43

Norwid?
Jasne!

"Polak jest olbrzym, ale człowiek w Polaku karzeł"

oraz

"„Jesteśmy żadnym społeczeństwem, jesteśmy wielkim sztandarem narodowym”

Ale niektórzy z Norwidem polemizują.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 16:49

Anonimous pisze do Pana Jacka:

"Pan nie wie JAK koncepcje sfinansować !!!"

Moim zdaniem Pan Jacek wie!
Wystarczy dostać od kogoś pieniądze!

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 17:05

Pan Jacek do mnie.
"
JJ:
Bóg zapłać! Za kąśliwości także. W tej konkurencji Jurka O. Pan nie przebijesz. Nie mam pojęcia co chłopu odbiło. Pozdrówko."

Panie Jacku.
Bóg mi świadkiem, że szukam ZROZUMIENIA!
I jak już zrozumiem to zamilknę.
Czy jestem kąśliwy?
Może to tak wygląda, szczególne, że dotyczy to Pana osobiście.
Wolałbym, żeby wypowiadali się tu mądrzejsi ode mnie i w większej liczbie.

Tymczasem wokół DC panuje WIELKIE MILCZENIE. Czemu?
A no właśnie.

anonimous @ 159.205.52.*

wysłany: 2014-11-01 17:17

AS @ 78.88.147.*

"Moim zdaniem Pan Jacek wie!
Wystarczy dostać od kogoś pieniądze!"

A moim nie... Gdyby wiedział Dwór stałby od lat śliczny i odnowiony jak wiele innych w Dolinie Pałaców i Ogrodów a nie straszył, ciemnymi oknami i dewastacją w środku.... Można oczywiście jeszcze zrobić np. kwestę na Dwór wśród "obywatelskich" jeleniogórzan.... :P

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 18:07

Nadal wszystkie tu wypowiedzi niczego mi nie wyjaśniają.
Ktoś coś rozumie? Bo ja nie.

anonimous @ 159.205.52.*

wysłany: 2014-11-01 18:24

AS @ 78.88.147.*

polecam mój ostatni wpis na http://jakubiec.jg24.pl/?txt=59

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 19:09

Pomijając wartość ciszy na Osiedlu Czarne,
kto miałby dać te miliony?

Kubuś Puchatek @ 78.10.87.*

wysłany: 2014-11-01 19:39

No to ja, Kubuś Puchatek odezwę się obywatelsko przy dzisiejszym dniu Wszystkich Świętych i zalinkuję do proboszcza z Ars i jego kazania o wieczności:
http://www.bibula.com/?p=77506

jap @ 78.10.236.*

wysłany: 2014-11-01 20:38

Jacku, usuwaj faktycznie wpisy niemądre i nie na temat. Tego bełkotu da się czytać.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-01 22:41

Jako niemądry i nie na temat powoli milknę.

Może "jap" coś na temat?
Bo usunąć, to można wszystko. Stare nawyki?

wydojony przez obecną władzę @ 31.61.136.*

wysłany: 2014-11-01 23:43

Witam . Rozliczenia 25 lat Wolności w przy.
I apiat kiełkowanie socjalisty myśl przewodnia.
Obywatele z CHIN DO REALIZACJI TYCH POMYSŁÓW
Zakończenie jak z autostradami

przyczyna @ 79.186.117.*

wysłany: 2014-11-02 07:43

do Asa.Bo dla mnie wzorem jest rysunek Mleczki ,o żyrafie i nosorożcu.I to nie jest literówka a pokłosie studiów nad Ulissesem.A powołanie się Asa na dziadka Karola jest majstersztykiem mądrości i wiedzy.No i Lenin wiecznie żywy ,co czeka prezesa jako wiecznego bojownika o odzyskanie władzy.

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-02 10:32

Pan Jacek Jakubiec jako dobrowolny Syzyf? Nie wierzę.

Była jeszcze bajka "Golono strzyżono."
Bezsensowny upór? Też mi nie pasuje.

Cóż! Nie moja to rzecz badać przepastne zamysły twórców gigantycznych koncepcji.

Choć powiem szczerze, że w domy pasywne wierzyłem!
Że powstanie ich bodajże piętnaście przy okazji realizacji wszystkich dzieł Międzynarodowego Ośrodka Kultury Ekologicznej.

Spotkanie żyrafy z nosorożcem? Bez sensu. Jeśli są członkami społeczeństwa obywatelskiego ;-)

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-02 10:44

Bo, Panie "przyczyna", żaden porządny obywatel nie pieprzy bez sensu! ;-)

Ale jeśli są ludzie przywiązani do koncepcji dziadka Karola, to zgrozą wieje...

przyczyna @ 79.186.117.*

wysłany: 2014-11-02 10:55

Obywatel porządny tak.Ale jest jeden obatel ,który robi to z wdziękiem słonia w sklepie z porcelaną.

JJ:
I tak można długo jeszcze... To chyba w tym sensie przywołano tu mleczkowego nosorożca z żyrafą...

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-02 11:26

To los! Zły los!
Nie uciekniesz!
Jeden sklepikarz nie chciał już stać za ladą po 10 godzin dziennie.
W wieku 55 zrobił uprawnienia ratownika (sic!) i stoi po 10 godzin na pływalni.

A nasz Słoń? - Genialny!
A sklep z porcelaną? - To nasze nieszczęsne społeczeństwo obatelskie.
Nie ten czas?
Ale potomkowie Gramściego mnożą się jak króliki!
I dopóki będzie możliwość wypłukiwania kasiory z powietrza...

AS @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-11-02 11:28

Przerzucać się żyrafą i nosorożcem?
Jałowe

Jacek Jakubiec @ 87.105.191.*

wysłany: 2014-11-02 11:33

Panowie, a może byśmy wrócili do tematu? Tu porządkowa propozycja: mamy równocześnie w obróbce dwa tematy "zadane" w tym i w poprzednim wpisie. Tamten - związany z przyszłością centrum Czarnego - ciągle nie wygasa, może to i dobrze. Ale dla przejrzystości rzeczowego dialogu (na który ciągle bardzo liczę) nie mieszajmy ich niepotrzebnie. Tu rozmawiajmy o "obywatelskości" w polskim wydaniu (naprawdę jest o czym!), a tam spróbujmy dojść do tego, co dalej z ideą projektu nr 97.

przyczyna @ 79.186.117.*

wysłany: 2014-11-02 12:05

Gorąco przepraszam za zakłócenie spokoju ,powagi i rangi tematu dyskusji.Na moje usprawiedliwienie mam tylko to ,że jak żródło skażone ,to i woda mętna a nieraz powoduje gorączkę .I tu trzeba mądrości klasyka ,który kazał zniszczyć termometr.No i więcej już nie zakłócę tej nadzwyczaj mądrej i budującej społeczeństwo obywatelskiej dyskusji jak i również tego bloga.
JJ:
OK, ale niech "przyczyna" rzuci okiem jeszcze tylko na to, co przed chwilą napisałem. Jak odpowie to świetnie, jak nie - trudno...

Jacek Jakubiec @ 87.105.191.*

wysłany: 2014-11-02 12:35

No więc, wracając do tematu - kolejna moja rekomendacja. Polecam link: https://www.youtube.com/watch?v=kK0-iA4AxBk . To krótki filmik sprzed roku, wypowiedź Jana Szomburga na otwarcie poprzedniego, VIII Kongresu Obywatelskiego. Nb. niebawem spodziewam się podobnych materiałów z IX Kongresu sprzed tygodnia, ale to co tu mówi J.Szomburg jest nadal bardzo aktualne i, niezmiennie, bardzo bardzo ważne! To oczywiście moje zdanie i moje głębokie przekonanie.
I w tym kontekście kilka zdań. Głównie do "anonimousa" i "przyczyny". Dla nich prof. Piotr Gliński to marne indywiduum, jak nie chorągiewka to lizus w czyjejś służbie. Pewnie tak panowie o nim nie mówiliby, gdybyście Glińskiego - jak niżej podpisany - znali go od czasu przełomu lat 80/90-tych. Był wtedy bardzo młodym badaczem. Wspólnie z dr Anną Wyką z zapałem badali i diagnozowali polski, dopiero rodzący się sektor pozarządowy, który był poniekąd skutkiem świeżego dziedzictwa, czyli fenomenu polskiej "Solidarności" w jej wymiarze czysto obywatelskim. Walenie w niego, niezależnie od tego co wie i co mówi, tylko dlatego, że siedzi obok pani Marzeny Machałek, to jakaś - sorry! - umysłowa aberracja! Mnie np. marzy się, aby Polacy mogli kiedyś posłuchać dialogu z udziałem Jana Szomburga, Rafała A.Ziemkiewicza i właśnie Piotra Glińskiego. Rzecz jasna: mogą sympatyzować z różnymi opcjami politycznymi, mogą się rodakom ostro narażać (to specjalność Ziemkiewicza), ale nie sposób odmówić im solidnej wiedzy, głębokiej troski o Polskę, ani posądzać
o prymitywne, polityczne koniunkturalizmy. Kolejne kongresy J.Szomburga taki właśnie poważny dyskurs umożliwiają. Jego uczestnikami są ludzie spod różnych szyldów i sztandarów: przywołany już Bogusław Grabowski, ale także Jadwiga Staniszkis, Andrzej Zybertowicz, Ryszard Legutko, ale i politycy od Buzka, Lewandowskiego i innych platformersów po Kwaśniewskiego czy Palikota. Ponadto szeroko reprezentowany świat nauki, kręgi wielkiego i nie tylko biznesu, organizacje III sektora i coraz liczniej obecna młodzież. I to z całej Polski. Cenny tygiel obywatelskiego dialogu. Jeśli coś może zaskakiwać, to fakt, że pomimo licznej obecności świata mediów chyba tylko w "Rzeczpospolitej" można o tych wyjątkowych spotkaniach co nieco przeczytać.
c.d.n.

Jacek Jakubiec @ 87.105.191.*

wysłany: 2014-11-02 15:39

Pozwólcie Państwo, że zaserwuję Wam teraz serial kolejnych filmików kongresowych. Po B.Grabowskim i J.Szomburgu polecam wypowiedzi kolejnych gości poprzedniego Kongresu. To przedstawiciele kręgu organizatorów Kongresów : Wojciech Kłosowski - link:
https://www.youtube.com/watch?v=_BTq5UjDTGM
oraz Maciej Dzierżanowski - link:
https://www.youtube.com/watch?v=3KaOpbrfteU
a także specjalistów ze sfery gospodarczej, jak Krzysztof Domarecki - link: https://www.youtube.com/watch?v=xaUpQV9HBZ4
oraz Mateusz Morawiecki - link:
https://www.youtube.com/watch?v=k9Hw7I6bVY8
To wypowiedzi 3-4 minutowe. Warto posłuchać !
c.d.n.

Jacek Jakubiec @ 87.105.191.*

wysłany: 2014-11-02 15:44

Kontynuując:
Teraz dwie wypowiedzi znanych eksponentów świata polityki. W tym wypadku - kojarzących się z różnymi opcjami na polskiej scenie politycznej.
To Andrzej Zybertowicz - link:
https://www.youtube.com/watch?v=rccGvWS3lmc
oraz Dariusz Rosati - link:

Jacek Jakubiec @ 87.105.191.*

wysłany: 2014-11-02 15:45

upsss..., uciekł mi link z Rosatim, oto on:
https://www.youtube.com/watch?v=AWJ7nxgsk-I
c.d.n.

Jacek Jakubiec @ 87.105.191.*

wysłany: 2014-11-02 15:52

Na koniec jeszcze trzy wypowiedzi. Tak jak poprzednie filmiki - dają one pogląd jak szerokie spektrum różnych środowisk uczestniczy w Kongresach Obywatelskich. Także spektrum generacyjne...
Oto wypowiedzi dwóch znanych aktorek:
Joanny Szczepkowskiej - link:
https://www.youtube.com/watch?v=MKhzXUOotOk
oraz Ewy Błaszczyk - link:
https://www.youtube.com/watch?v=mcPIeKqJJqw
oraz przedstawicieli najmłodszego pokolenia uczestników - 18-letniej Kingi Panasiewicz.
Miłej lektury i uważnego wysłuchania !

Kubuś Puchatek @ 78.10.87.*

wysłany: 2014-11-02 21:00

http://www.youtube.com/watch?v=nps3ZGvKLqA

Nic dodać nic ująć

wydojony przez obecną władzę @ 31.61.136.*

wysłany: 2014-11-02 23:16

CHYBA JESTEM NACIUPANY ŻE CZYTAM TAKIE "Nich tylko unikalne zaćmienie pomarszczo ych komórek mózgowych"

AS @ 178.235.102.*

wysłany: 2014-11-03 06:56

1.Kinga Panasiewicz - Powiedziała, że uczy się o mózgu. I że komunikacja między ludźmi jest ważna.
2.Ewa Błaszczyk - Fundacja "A kogo", Jej córka 13 lat w Śpiączce. Też bodajże "Budzik". Wiadomo.
3.Joanna Szczepkowska - Odwiedziła miejsce swych korzeni, wieś Sczepkowo Borowe, gdzie miejscowi zorganizowali Dom Dziennego Pobytu dla ludzi starych.
4.Dariusz Rosati - o modernizacji. Dla mnie bełkot.
5. prof. Andrzej Zybertowicz - Pełna zgoda.
6.Mateusz Morawiecki - Kinga Panasiewicz ma rację.
7.Krzysztof Domarecki - trzeba zbudować w Polsce kapitalizm! No jakże odkrywcze! Po 25 latach od początku transformacji.
8. Maciej Dzierżanowski - dla mnie bełkot.
9. Wojciech Kłosowski - jak być szczęśliwym? Odpowiadam: Być młodym, zdrowym i bogatym!
10. Jan Szomburg - piękna metafora o kupionym pociągu. A ja przypominam ****o, - wahadełko- które się nie waha, ale za to nie ma po czym w Polsce jeździć. Ma być tego kilkadziesiąt egzemplarzy. I to jest fakt. Reszta, to są mrzonki pana Szomburga. Ale, warto marzyć. Jak mówi rosyjskie przysłowie w wersji soft: Wsiech diewuszek nie zaliczysz, no nada staratsja!

Wszystko to piękne.
Ale tu pisaliśmy o Utopii MOKE - przeszłość DC,
o Bogulakach, którzy wystrychnęli Pana na przysłowiowego dudka,
o monografii, której 900 egzemplarzy nikt nie kupi,
i o nowej utopii - zwanej projekt 97.
Że o popadającym w gruzy Dworze Czarne nie wspomnę.

Mnie interesują fakty.
Dlaczego?
Na pewno nie dlatego, żeby się nad Panem znęcać.
Po prostu próbuję też zrozumieć własny los. Wolno mi!
Jest Pan osobą publiczną, działającą w społeczeństwie obywatelskim,
jakby to nie brzmiało.
A jak to wygląda? Tak jak wygląda.

Oczywiście Szomburg i jego kongresy - bardzo ciekawe.
Można się nimi pocieszać.

Czytał Pan "Greka Zorbę"? Widział Pan film?
"Jaka piękna katastrofa!"
Ale zawsze można powiedzieć "przynajmniej próbowałem".
I... próbować dalej!
Bo czemu nie?
Jak rzekł pewien Żyd na pytanie,dlaczego
zawsze pytaniem odpowiada napytanie? ;-)

Jacek Jakubiec @ 78.9.157.*

wysłany: 2014-11-03 10:57

AS-ie Szanowny!
Nawet jeśli tylko Ty masz ochotę na tę witrynę zaglądać i dzielić się swoimi przemyśleniami, to ten blog ciągle ma sens. Dzięki za tę krótką ale ładną recenzję. Sympatie polityczne - czytelne, święte AS-a prawo. Upowszechniłem tylko kilka wypowiedzi kongresowych, pełny zestaw, dużo obszerniejszy, jest dostępny w tzw. sieci i też godny polecenia.
Zgodni jesteśmy, że warto marzyć. I Polacy marzą. Przynajmniej spora ich część. I nie tracą nadziei, że może być inaczej. Lepiej, mądrzej, piękniej... I to tu w Polsce! Proszę raz jeszcze popatrzeć na te filmiki. Ale inaczej. Wyłączyć głos mówcy/mówczyni a poobserwować forum uczestników. Zwłaszcza te najmłodsze twarze. To wobec nich, ich marzeń i nadziei mamy - my nieco starsi - ogromne zobowiązanie. Marzenia i nadzieje towarzyszą nieustannie sporej części naszych rodaków. A niektórzy z nich nie ograniczają się do bywania na Kongresach i snucia marzeń. Obserwują, myślą, analizują i widzą jak wiele jest do zrobienia. I - jak widać - niektórzy zakasują rękawy i coś sensownego robią! Często z sukcesem. Pozdrawiam i życzę miłego tygodnia. JJ.
ps. do lokalnych tematów powrócę odrębnie.

Jacek Jakubiec @ 78.9.157.*

wysłany: 2014-11-03 11:46

To zacne, że AS nie chce się nade mną znęcać. Wychodzi mu to średnio, ale trudno. Wie pewnie żem facet gruboskórny i odporny. Zodiakalne barany (a to ja) AS-ie to tępota, ale dość uparta. Dlatego wyliczanie wszystkiego, co mi się nie udaje i o co dziś się potykam, z nóg mnie nie zwali. Gdzieś na tym forum próbowałem się pozwierzać o sprawach, które świadczą, że czasem jednak coś mi się udaje. Jak pisałem: jeśli IDEA jest dobra, jeśli za jej realizację odpowiada właściwy CZŁOWIEK, to na ogół i o ŚRODKI jest łatwiej. Absolutnie nie wiem AS-ie co utopijnego widzisz w projektach MOKE czy w projekcie 97? Toż nie chodzi o wyprawę na Księżyc (zresztą już zdobyty) czy na Marsa! To całkiem normalne i realne a do tego na pewno wartościowe, zamierzenia! Wysiłek umysłowy skupiajmy nie na pytaniu c z y ?, lecz j a k je zrealizować? Przecież dużo mniej realnie wyglądał 33 lata temu pomysł ratowania Dworu. Wokół panowała bolszewia, ubecja tropiła takich jak ja, warunki były zdecydowanie gorsze niż dziś, a przecież udało się. Więc gdzież teraz ta UTOPIA zacny AS-ie?
"Zorbę" oglądałem kilka razy. Miodzio!!!
Nawiasem: jego urocze podsumowanie tamtego projektu sparafrazował R.A.Ziemkiewicz w tytule "Jakie piękne samobójstwo". Tak widzi polskie działania w roku 1939. Ale to całkiem odrębny temat... Pozdrawiam - JJ.

AS @ 178.235.102.*

wysłany: 2014-11-03 12:42

Zaglądał tu będę.

Mam świadomość raczej co Pan w życiu zrobił. I tuzinkowe to nie jest.

Ale mnie interesowało "społeczeństwo obywatelskie" wokół DC i DZIEŁO!

Ludzie wokół Szomburga - na pewno!

Duch Gór @ 188.29.165.*

wysłany: 2014-11-03 23:01

Lubie czytać wasze wpisy kiedy są wartościowe,kiedy płyną z serca kiedy czynią dobro.nawet niekiedy próbuje zrozumieć niekiedy,zawsze jestem na waszych blogach,ale nie zawsze się udzielam,pozdrawiam.

AS @ 178.235.102.*

wysłany: 2014-11-04 03:08

"Duch wieje kędy chce!"

A w górach? Nie ma już nikogo!

Jesień idzie! Nie ma na to rady!

I na końcu, dla nas ludzi, najokrutniejsze:

"Po owocach poznacie ich."

AS @ 178.235.102.*

wysłany: 2014-11-06 01:40

Co z tą ciszą
wiatr jeno hula
w bezwietrzu
bo tutaj
przedzimowe upały
zatrzymały liście
naszej złotej jesieni.
Lecz to przedśmiertna maska
w gruncie rzeczy...

Non omnis moriar?

Sir Galahad @ 78.88.142.*

wysłany: 2014-11-06 18:40

Solidna wiedza Ziemkiewicza... Litości panie Jacku pan się tak bardzo nie zna na ludziach jednak. Jak myśli pan skąd się wziął termin "research ziemkiewiczowski"? Nie z solidnej wiedzy raczej...

Sir Galahad @ 78.88.142.*

wysłany: 2014-11-06 18:46

Tak widzi polskie działania w roku 1939. Ale to całkiem odrębny temat... Pozdrawiam - JJ.



Liczba błędów rzeczowych i faktograficznych w tej książce jest powalająca. A to co przy okazji promocji pan Ziemkiewicz wygaduje jest niesamowite. Polskie ultimatum wobec Litwy potrafi u niego odbywać się w tym samym czasie co hitlerowskie zajęcie czeskiej Pragi. Taki merytoryczny jest.Pomylić rozpad Czechosłowacji i aneksję Czech z aneksją Austrii, przy okazji pieszcząc polskie resentymenty o Aliantach i nazywać to niepokorną intelektualną i merytoryczną "innowacją" w polskim dyskursie to dużo mówi, ale o sprawności wyłącznie biznesowej Ziemkiewicza. Proszę przeczytać tą dyskusję: http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=96&t=134454&st=0&sk=t&sd=a&sid=1daa589e042d9b732cf1275d478e3b76

AS @ 178.235.102.*

wysłany: 2014-11-07 05:53

Do Sir Galahad:
A można by coś na temat Szomburga i jego inicjatyw?

Duch Gór @ 188.29.165.*

wysłany: 2014-11-08 02:47

Ja jestem obywatelem,miasta jak ma mi ktoś czy coś do zarzucenia to niech napisze,,,
Za gromadzkie, nie pracuje,z waszego nie żyje,,,ale ludziom nie pozwolę zabierać.

AS @ 178.235.102.*

wysłany: 2014-11-08 06:47

I tak trzymaj! Duchu Gór.

Jacek Jakubiec @ 178.37.151.*

wysłany: 2014-11-08 12:33

Fanem Ziemkiewicza nie byłem i nie jestem. Za często mnie drażni. Nie tyle niefrasobliwym traktowaniem historycznej materii (tu brak mi gruntownej wiedzy; polegam na tym, co pisze Sir Galahad i komentatorzy, których głosy udostępnił nam linkiem), co choćby tylko tonem kreującego się na autorytet besserwissera. Co zresztą lekkie pióro mu ułatwia. A czytuję RAZ-a nie dla masochistycznych skłonności, ale głównie dlatego, iż nawet kreując fakty i budując na nich swoje tezy, porusza naprawdę istotne, często mało znane wątki naszej historii. Nawet kiedy drażni, stawiając prowokacyjne, może i kłamliwe tezy, posługując się przy tym nieraz niesalonowymi zwrotami - to jednak uruchamia wyobraźnię. Dla przykładu: podaje interesującą wykładnię genezy i istoty polskiego sarmatyzmu. Wątek ten konkluduje tak oto: "Sarmacka cywilizacja umarła nie wskutek agresji i paktów silniejszych sąsiadów, jak można wnosić z podręczników, skupionych zawsze na historii politycznej i militarnej, a ignorujących społeczną i gospodarczą. Sąsiedzi dokonali tylko rozbiórki chylącej się już ku samoistnemu upadkowi budowli. Śmierć polityczna Rzeczypospolitej była nieuchronnym skutkiem wcześniejszej śmierci duchowej. Sarmacja po paśmie klęsk utraciła w końcu wiarę nie tylko we własną wyższość, ale także w wartości, przyszłość i rację istnienia". Czy to cała prawda i tylko prawda? Dla mnie brzmi to prawdziwie. Ale OK, niech to dalej drążą biegli w tej materii historycy. Za to puenta tej pierwszej części książki "Jakie piękne samobójstwo", jest chyba przekonująca także dla Sir Galahada (?). Oto cytat ze strony 65: "By poprawić współczesność, trzeba przemyśleć raz jeszcze przeszłość. Nie tylko z naszej, trzeciej linii polskich dziejów. Czas przemyśleć przyczyny drugiego zerwania ciągłości naszej historii, zagłady II Rzeczypospolitej (...)". Bo polska współczesność AD 2014 wymaga poprawy i tu chyba jesteśmy zgodni. Co mówię przypominając tytuł tego blogowego wątku.
Przy okazji: Sir Galahadowi dziękuję za świeże, konstruktywne komentarze w wątku poprzednim. JJ.

Jacek Jakubiec @ 84.40.254.*

wysłany: 2014-11-11 19:08

do Sir Galahada (w nadziei, że tu nadal zagląda):
Pańskie komentarze pod poprzednim wątkiem to dobra inspiracja. Dość krzepiąca, za co raz jeszcze dzięki.
Na dziś – kilka refleksji.
Po pierwsze: jeśli dobrze odczytuję Pańskie intencje, bo Pan bynajmniej tego nie pisze, to te sugestie, utwierdzają mnie w przekonaniu, że treści jakie wprowadzam na ten blog, są istotne a niektóre dotyczą tematów wręcz doniosłych. Inaczej nie podpowiadałby Pan chyba co należałoby uczynić, by tę witrynę lepiej spopularyzować a krąg jej gości wydatnie poszerzyć.
Po drugie: wygląda też na to, że skuteczniejsze zaistnienie z tymi tematami w sieciach społeczeństwa informacyjnego da się urzeczywistnić, skoro sugestie takie zgłasza ktoś, kogo odbieram jako profesjonała w branży PR, marketingu i t.p. O, to już coś !
Po trzecie: dziękuję za wskazanie mi strony „skyscrapercity”. To interesująca, a dla mnie nowa (choć… działa już od kilku lat) inicjatywa. Nb. byłbym ciekaw jaka jest jej oglądalność. Z sugestii zaprezentowania tam projektu dot. centrum Czarnego na razie nie skorzystam. Nie da się go bez odpowiedniej obróbki przedstawić „w pigułce” a wpisy na tej stronie są z reguły bardzo krótkie. I jeszcze to: tam nie ma wpisów pod nazwiskami, a ja - człek starszej daty - nie mam zwyczaju prowadzić dialogu pod ksywkami.
Na koniec: gdyby Szanowny Sir Galahad był zainteresowany rozmową w realu, to polecam się z kontaktem przez „priv”.
Pozdrawiam - JJ.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: