Kilka słów o mnie

Byłem ministrantem, harcerzem, żeglarzem, modelarzem lotniczym, lekkoatletą, asystentem na Politechnice Wrocławskiej, po Marcu '68 także więźniem komuny.

W 1971 r. życiowe wybory związały mnie z Jelenią Górą. Byłem głównym projektantem jej planu ogólnego. Ówczesna ekologiczna degradacja tych ziem, była impulsem do udziału w obywatelskim ruchu ekologicznym. Odbyłem roczny staż urbanistyczny w Hanowerze, potem studialny pobyt w Meksyku. Od 1977 roku jestem kustoszem Dworu "Czarne". Poza jego uratowaniem od zagłady, mój życiowy dorobek to: rekord Dolnego Śląska juniorów w dysku, kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach urbanistycznych, współorganizowanie Euroregionu Nysa, pierwszej transgranicznej wspólnoty na obszarze byłego bloku wschodniego. Cenię sobie tytuł Człowieka Roku '2006 uzyskany w plebiscycie "Nowin Jeleniogórskich".

Marzy mi się współczesna odmiana pozytywizmu.

Jestem żonaty, mam czwórkę dorosłej dziatwy i sześcioro wnucząt.

Podziel się z innymi

| |

Rekomendacja specjalna dla Andrzeja Dudy

2015-05-30 12:08
Drodzy Goście tej witryny, ja nie mam wątpliwości: mało jest inicjatyw tak zacnych, tak pięknych w swoich intencjach i tak wielorako słusznych ja ta! Przemawiają za nią różne racje : moralne, humanitarne, patriotyczne, poniekąd też ekonomiczne, a jak ktoś chce - to także (byle nie przede wszystkim) polityczne. Chodzi o pomoc dla naszych młodych rodaków, urodzonych gdzieś w świecie, głównie na wschodzie, którym marzy się Polska - kraj ich dziadków, pradziadków albo przodków z jeszcze dawniejszych czasów...
Wejdźcie na stronę www.witajciewdomu.pl a dowiecie się o co tu chodzi. Otwiera ją jakże poruszający apel:

AKCJA WITAJCIE W DOMU
Czy Polacy, którzy zostali zesłani na Wschód lub pozostali w granicach II RP byli czemuś winni? Polska jest im winna pomoc, My Polacy mamy moralne zobowiązanie wobec nich! Dziś mamy okazję odpłacić ich wnukom i prawnukom, którzy marzą o nauce w naszym kraju. Prosimy ze wszystkich sił o pomoc dla polskiej młodzieży z Kresów i ze Wschodu!


W jaki sposób każdy z nas może im tej pomocy udzielić - bo może! - przeczytacie na tej stronie.
Ale najpierw zdając się na własne serce i rozum poznajcie bliżej sprawę. Są tam fotki i krótkie notki o Tych, o których tu mowa. Poznacie młodych sympatycznych ludzi, którzy chcieliby uczyć się lub studiować w Polsce. Szukają wsparcia, swoich mecenasów, a niektórzy już ich znaleźli...

Do zamieszczenia tych informacji na blogu, skłonił mnie post-apel który przedwczoraj znalazł się w mojej poczcie przychodzącej. Wklejam go poniżej. To, co pisze Sebastian Kęciek z Fundacji Dla Polonii serdecznie polecam Waszej uwadze. Przez ludzi do ludzi...

Szanowny Jacku,
jest w naszym kraju inicjatywa, wobec której żaden Polak nie powinien przejść obojętnie. Doskonale ją znamy! W latach masowej emigracji zarobkowej, niekorzystnych prognoz demograficznych, wreszcie odradzającego się poczucia wspólnoty - mówienie o setkach tysięcy Polaków żyjących na Kresach jest dla nas nie tylko wyzwaniem. Akcja Witajcie w domu od kilku lat realnie pomaga w nauce i powrocie do Polski młodzieży ze Wschodu - wnukom i prawnukom walczących o naszą wolność.

Jako Fundacja Dla Polonii jesteśmy gorącymi zwolennikami repatriacji poprzez model edukacyjny. Co to oznacza? Polega on na rekrutowaniu do Liceum Polonijnego w Warszawie młodych, zdolnych ludzi, którzy mają polskie pochodzenie, w których płynie polska krew. Jak pokazują nasze doświadczenia i historie wielu absolwentów - później, gdy ukończą studia, zaczynają w Polsce pracę, tutaj się osiedlają i sprowadzają pozostałych członków rodziny.

Niestety jesteśmy zmuszeni do komercyjnego wynajmowania powierzchni pod szkołę i internat, które przekraczają nasze skromne możliwości. Budynek przy ul. Wałuszewskiej 48 w Warszawie, który szkoła początkowo z takim przeznaczeniem wydzierżawiła od Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi po ekspertyzach nie nadaje się do remontu. Poszukujemy więc do wynajęcia lub zakupu obiekt o powierzchni użytkowej minimum 1700 m2 na liceum z internatem dla 120 uczniów ze Wschodu. Najlepiej budynek wolnostojący 2-3 piętrowy, tak aby na parterze urządzić sale lekcyjne, a góra na pokoje mieszkalne. W parterze lub w piwnicy budynku potrzebujemy także pomieszczenia gospodarcze (2-3 magazynki, pralnia z suszarnią ok. 20 m2).
Mogą to być także dwa oddzielne budynki, jeden adoptowany na sale lekcyjne i sekretariat szkoły, a drugi na internat z pokojami mieszkalnymi.

Będziemy wdzięczni za przekazanie jakichkolwiek informacji mogących przysłużyć się tej szlachetnej sprawie. Liczy się nie tylko bezpośrednia pomoc, ale czasem istotny kontakt, wskazanie w Warszawie miejsca które mogłoby pod szkołę posłużyć.

Pozostaję do dyspozycji,
Z patriotycznym pozdrowieniem,
Sebastian Kęciek
Fundacja dla Polonii
Tel. +48 537-404-264

PS. Dziękujemy za wszelkie wsparcie, w tym finansowe, które otrzymujemy od Ludzi Dobrej Woli. Bez Was to dzieło nie miałoby racji bytu.
bit.ly/ZmieniamyPolske


Mam nadzieję, że ten apel znajdzie dobrą ofertę.
Sebastian z pewnością nie zaprotestuje jeśli dla zainteresowanych podam tu jego adres mailowy: sebastian.keciek@fundacjadlapolonii.pl

* * *

Na koniec: najbliższe kilka lat ma być naszym polskim "Change". Może co do szczegółów, tę tak potrzebną ZMIANĘ różnie sobie wyobrażamy. Ale co do tego, jak bardzo jest potrzebna, wątpliwości nie ma. Przed tygodniem Polacy powiedzieli to wyraźnie i dobitnie !
Otóż to o czym tu piszę, ta inicjatywa z pięknym hasłem WITAJCIE W DOMU, powinna być częścią tej ZMIANY. Może nie z tych zdecydowanie najważniejszych, ale ważną dla klimatu życia całej wspólnoty Polaków, dla profilowania naszego narodowego DNA.
Panie Prezydencie Elekcie, proszę rozważyć możliwość objęcia tej inicjatywy osobistym patronatem !

Życzę Państwu miłego weekendu i serdecznie pozdrawiam
Jacek Jakubiec

Komentarze

Realista @ 159.205.5.*

wysłany: 2015-05-30 17:29

Strona www.witamywdomu.pl nie istnieje.

JJ:
Sorry i dzięki! Proszę wejść na www.witajciewdomu.pl . W artykule też poprawiam.

ewa wolności wykonanie @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-05-31 03:09

Fundacji w Polsce full
Niewolników miliony
Rodaków mamy na całym świecie nawet zwiazani genami

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-05-31 09:02

Władza polskiego państwa zdziera z wszystkich podatki i generuje dług publiczny.

Jest NFZ? Jest!
A w Wiadomościach o 19.30 bez mała codziennie apel o pomoc finansową dla kolejnego chorego dziecka.

Od zawsze płacę na NFZ
i od zawsze idę prywatnie do dentysty i bulę gruby szmal.
Nawet się nie buntuję. Dlaczego?

Podobnie i w tym przypadku.

Polska masowo będzie przyjmować muzułmańskich uchodźców z Afryki.

Potomków Polaków wywiezionych na Sybir? Na Kołymę? A po co?

Kto uzdrowi finanse publiczne, aby załatwić ważne polskie sprawy?

Może jeszcze raz Vincent Rostowski?

Kto się ośmieli tą bandę pogonić na poważnie?

Idzie nowe?

Myślę, że wątpię.

Jak na razie: "Myślę że nie stało się nic."

Ot, choćby Sikorski, marszałek sejmu RP, który natychmiast wygasił Dudzie mandat eurodeputowanego. I co mu kto zrobi?

Duch Gór @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-05-31 15:12

ASie Pan Rostowski już ma kilka nieruchomośći w Londynie to mu wiesz ;)zmywak💩 a gospodarka to wiesz

Duch Gór @ 92.40.248.*

wysłany: 2015-05-31 17:03

Zemsta narodu będzie jeszcze dotkliwsZa za zmiany I eksperemętowaniu na obywatelach,a PANA Niesiołowskiego bilingi telefoniczne powiinna zabezpieczyć prokuratura kto dzwoniło I kto płakał co z ludzmi będzie bo to zabrzmiało jak groźba,dla narodu.ze słów polityka PO.

kinga @ 89.73.65.*

wysłany: 2015-06-01 09:26

Piękna inicjatywa i mamy nadzieję, że nie przejdzie obojętnie również przez Prezydenta Elekta.
Pozdrawiam

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-06-01 12:12

"Witajcie w domu"? Oczywiście! Potomkowie Polaków ze wschodu.

Najpierw jednak proponuję:

"Wracajcie do domu"!
Rodziny Polaków, którzy w liczbie około 3 mln ostatnio wyjechali z Polski do krajów UE, do pracy nie tylko na zmywaku, bo wyjechało mnóstwo wykształconych młodych ludzi!

Wrócą?

Czy wystarczy apel o organizowanie ich powrotu do nowo wybranego prezydenta Andrzeja Dudy?

"Panie Prezydencie Elekcie, proszę rozważyć możliwość objęcia tej inicjatywy osobistym patronatem !"

Że o patronacie nad odbudową polskiego przemysłu, armii itd nie wspomnę.

Jacek Jakubiec @ 78.8.58.*

wysłany: 2015-06-01 16:16

Jasne, bezdyskusyjne, oczywiste !!! Przemysł, armia, edukacja, służba zdrowia i jeszcze parę innych drobiazgów...
A te miliony, które wywiało na zachód oczywiście trzeba choć bodaj w części odzyskać. Ale to nie będzie łatwe. Oni już zakosztowali nie tylko dostatku (choć też!) ale i n o r m a l n o ś c i jaka rządzi tam życiem zbiorowości i poszczególnych obywateli. W tej materii to niestety my, tubylcy z Kraju Nad Wisłą, nie mamy im co zaoferować. No i mamy u nich przechlapane. Nie tracę nadziei, że tak nie będzie zawsze.
Z kolei to, co robi grono sensownych i wrażliwych rodaków, organizujących pomoc dla tych sympatycznych małolatów z Ukrainy, Rosji, Kazachstanu czy Mołdawii opiera się na całkiem innych założeniach. Po pierwsze: dla niejednego z tamtych młodych ludzi, to my tu w RP (jakby jej nie numerować) już dziś jesteśmy wyśnionym - proszę się nie śmiać! - ZACHODEM i EUROPĄ. A po drugie - ich marzenia i dążenia biorą się przeważnie z zupełnie innych, niekoniecznie pragmatycznych motywacji. Byłoby naszą zbiorową niegodziwością, gdyby spotkała ich tu tylko tępa, prymitywna, bezduszność! Rozumiemy się AS-ie ?

Duch Gór @ 94.197.120.*

wysłany: 2015-06-01 19:43

Ma Pan racje Panie Jacku.

Duch Gór📈 @ 94.197.120.*

wysłany: 2015-06-01 20:07

Znam i takie Losy🎰

Czarodziej👽 @ 94.197.120.*

wysłany: 2015-06-01 20:14

Chyba zmienię nicka bo mnie namierzą,już dyploma I pytali się o hackers a tu lipa szukajà😐.

Czarodziej @ 94.197.120.*

wysłany: 2015-06-01 20:20

Mamy demokracje,wolność słowa od 89😊

Czarodziej @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-06-02 20:41

Dobry wieczór mieszkańcom.

Czytelnik @ 94.197.120.*

wysłany: 2015-06-03 23:58

Obecny rząd Panie Jacku, zapomniał o obywatelach, całkowicie ,pamietam jak przed kilku laty, poprosił mnie kolega, abym pomugł jego koleżance ,byłem wtedy krótko w kraju ,można by rzec przelotem,bardzo nalegał,zgodziłem się !pojechałem do szpitala,na odział położniczy ,bo tam leżała koleżanka kolegi ,w 8 miesiącu ciąży na podtrzymaniu czy jakoś tak,wysłuchałem histori,dziewczyna która to opowiedziała jąkała się i płakała ,po kilku minutach wiedziałem że mówi prawdę , nie miał kto jej pomudz,nie mogła zwrócić się do mamy ani ojca,ojciec nienarodzonego dziecka zaręczył się z inna kobieta,a jej uświadomić chciał ,że jak urodzi dziecko,to jej zabierze to dziecko z narzyczoną, znając mechanizmy działania urzedów napisałem im życiorys, zabezpieczając dziecko,początek po kilku telefonach , 3 dni potem przychodzi kolega i mówi miałeś jej pomudz a tu nic a ja po chwili ,mówię ,pamiętaj odwiedzajac koleżankę ,jak ją głowa będzie bolała, to ściągniesz zło na siebie,bo nikt jej nie pozostawi samej sobie,ten po chwili namysłu odpowiedział to dlatego ta pielęgniarka jak ja odwiedzam ,mierzy jej temperaturę stojąc przy łużku.

Po narodzinach dziecka ,zadzwoniłem kilka miesięcy puźniej ,dwa podania wystarczyły, aby zabezpieczyć poczucie bezpieczeństwa dziecka i matki, początkowo sąd oddalił jeden pozew ale potem ,chyba po upływie 2tygodni po oddaleniu jednego wniosku przychylił się do wnioskujacej ,jeszcze po milky rozmowach ,aby nabrała pewnośći siebie I niezależnosci kupiła samochòd ,po roku kiedy odjezdzalem z miasta na przystani PKS zdàżyła przyjechac, tylko po to by powiedziec dziękuje I żucic się na szyje, widziała mnie wtedy ostatni raz,,,co do niedoszłego taty, to było Tak ,stracił jednà pracę, rozbił nowy samochód,a jak narzeczonej z pierścionkiem zaręczynowym nie było tak dobrze, to z czasem docenił to co miał,wiem że jest przy dziecku i jego matce oboje pracują,kiedyś poprosiła mnie abym pomugł napisać jej podanie,bo chciała dopiec temu ojcu,wtedy pamiętam,nie mieszkali razem,ale powiedziałem jej jedno ,każdy popełnia w życiu błędy ,ale każdemu należy się szansa na ich naprawienie nie mogę ci pomudz ,ponieważ jest ojcem twego dziecka,odpowiedziałem jej przez tel,pomagałem dziecku .dziś dziecko ma kilka lat a jego matka ma dar do wychowywania dzieci mam taką nadzieje,bo nie wielu ludzi taki dar posiada, i w tym przypadku zadziałało państwo,psycholog,prawnik,i mops,kuratorzy,sąd,i szpital.jak czytam u Pana sąsiadów ,o zazdrości o majątkach o konkurencji ,to przychodzi mi na myśl ile węzmą ze sobą przez bramy Piotrowe ? Największe bogactwo ma się w sercu ❤️

Czytelnik😊 @ 94.197.120.*

wysłany: 2015-06-04 00:51

Opowiem moim znajomym o Panu powiem im , że jest Pan dobrym człowiekiem, i napiszą kiedyś coś na pańskim blogu, pochodzą z wielu państw,więc i pewnie będą pisać w wielu językach daje Panu słowo! Iż pewnego dnia zmienię pana bloga w coś nadzwyczajnego!

Jacek Jakubiec @ 77.253.70.*

wysłany: 2015-06-04 10:29

Nie wiem jak to się dzieje, że kilka ostatnich wpisów z różnymi nickami pochodzi z tego samego IP (94.197.120). Może to jakieś zawiłości internetowej materii, na której mało się znam, ale nie ułatwi to poważnej rozmowy.
Czytelnik w swojej opowieści daje wyraz osobistej wrażliwości na ludzkie sprawy. Ładne to! Rozumiem, że tak - nie wprost - nawiązuje do tego, co jest w moim artykule. Z treści wpisów (z ortografii też, oj przydałaby się korekta) wnoszę, że pisze z jakiejś obczyzny. Dzięki Czytelniku za dobre słowo. A z tym zmienianiem mojego bloga, proszę się nie spieszyć. Nie lepiej założyć własny?

Czytelnik @ 94.197.121.*

wysłany: 2015-06-04 15:19

Tak napeawdę to , w modemie niekiedy przestawia się predykcja automatycznie ,więc przestałem zwracać uwagę na spółgłoski etc,prawda używając języków obcych na codzień ,człowieka nudzi już ta poprawność ,a tak pozatym chce zostać anonimowy〰

Czytelnik @ 94.197.121.*

wysłany: 2015-06-04 15:31

Mnie to bawi bo widzę emotki na kolorowo,używam Apple kompa ,u wielu ludzi emotki sie nie pojawiają w całości ,lub pojawiają się czarno-białe. Pozdrawia〽️🕞

Czarodziej @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-06-04 23:20

Widzi Pan ,zegarek mi się spuźnia o jedną minutę 🎩

JJ:
spóźnianie zegarka - bo nie spuźnianie - jest ryzykowne; ja wolę jak mnie zegarek popędza a nie uspokaja, że jeszcze mam minutkę...

Czytelnik @ 92.40.249.*

wysłany: 2015-06-05 11:50

Też się cieszę z powodu tego ,😉ustawia się falami radiowymi od 15 lat i trudno go było pr👤zestawić o jedna minutę ,ale zawsze wiedziałem co potrafiło mi siegnąć po lepszy system.

mieszkaniec @ 188.29.165.*

wysłany: 2015-06-06 19:44

Ciekaw jestem , PO jakiej szkole? jest Pan.Paweł Kucharski???ja mogę opisać PO jakich studiach jestem...

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-06-07 20:31

J.J.: "Byłoby naszą zbiorową niegodziwością, gdyby spotkała ich tu tylko tępa, prymitywna, bezduszność! Rozumiemy się AS-ie ?"

Tak!

Też bym chciał, żeby Polakom ze wschodu pomóc, a nawet wszystkich ich do nas sprowadzić.

Jest to możliwe? W Jakim procencie?
Jakie moce sprawcze w tym zakresie ma nasze państwo?

Nawiasem:
ja oczywiście robiłem tu za wariata...ale czy się poprawiło?
Śmiem wątpić. Czytać hadko...

Jacek Jakubiec @ 78.8.143.*

wysłany: 2015-06-07 20:53

Niedawno czytałem (tygodnik "Do Rzeczy" - polecam!), że w ostatnich latach na terenie Wielkiej Brytanii rejestruje się r o c z n i e, uwaga... ok. 19.000 polskich firm!!! To uświadamia skalę zubożania Polski o ludzki potencjał i to w jego kategorii najbardziej dynamicznej! Nie marzę o tym, żeby taki ubytek dało się zrównoważyć przez napływ młodej i świeżej "polskiej krwi" ze wschodu. Ale może choć w jakimś skromnym procencie da się ten dramat zredukować? Dla mnie jest jasne, że tego porażającego exodusu na zachód nie zbilansujemy nigdy! Pewnie jakaś część z nich wróci, poza tym kraj zasilą miliardy PLN transferowane przez nich do Polski, ale to przecież nie wyrówna skali strat wymuszanej tym, że zdrowy rozsadek każe młodym ludziom decydować się na emigrację na zachód.
Krótko mówiąc: jeśli jest cień szansy, że ci ze wschodu mogą poważnie rozważać powrót do kraju przodków, to powinniśmy im nieba przychylić. Pyta AS jakie moce sprawcze ma w tej materii nasze państwo? Nie wiem. Nie znam też uwarunkowań prawnych w tej materii... Ale jeśli byłoby to konieczne, to niechby pojawiła się odpowiednia inicjatywa legislacyjna. Stąd swój artykuł zaadresowałem symbolicznie do doświadczonego prawnika, jakim jest Prezydent-Elekt.
Któremu zresztą z serca życzę pomyślności...

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-06-08 06:53

J.J. "jeśli jest cień szansy, że ci ze wschodu mogą poważnie rozważać powrót do kraju przodków, to powinniśmy im nieba przychylić."

Tak!

A jednak powrót naszych z zachodu stawiam na 1 miejscu.
Do tego jednak trzeba normalnego państwa.

Na początku był DUDA? Oby!

polecam:
I nie będzie niczego, czyli widmo demograficznej zapaści krąży nad Polską

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/492297,wyludnienie-demografiasc-migracja-wywiad-z-romualdem-jonczym.html

Jacek Jakubiec @ 78.8.230.*

wysłany: 2015-06-08 09:12

W istocie, czysta pragmatyka każe na pierwszym miejscu stawiać odzyskiwanie tych, co w ciągu ostatnich kilkunastu lat wywędrowali na zachód. O tym zresztą mówią wszyscy liderzy głównych sił politycznych i może wreszcie zaczną w tej sprawie na serio działać. Ale to nie jest kwestia wyboru albo-albo! To dylemat pozorny, trochę taki jak znane "umyć nogi czy uszy?". Czyż nie?

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-06-12 06:54

Pełna zgoda!

Polonia jest jedna! Można by rzec.

I niech nikt nie waży się nazwać jej "diasporą"!

ankol @ 31.178.125.*

wysłany: 2015-10-08 23:56

a moze by tak wzorem innych windykatorów upomnieć się od winowajcow "exodusu" na wschód jakichś odszkodowań,jakiegoś zadośćuczynienia i ztego finansować naprawę ich dawnych zbrodni.A co nie można pomarzyć o sprawiedliwości.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: