Kilka słów o mnie

Byłem ministrantem, harcerzem, żeglarzem, modelarzem lotniczym, lekkoatletą, asystentem na Politechnice Wrocławskiej, po Marcu '68 także więźniem komuny.

W 1971 r. życiowe wybory związały mnie z Jelenią Górą. Byłem głównym projektantem jej planu ogólnego. Ówczesna ekologiczna degradacja tych ziem, była impulsem do udziału w obywatelskim ruchu ekologicznym. Odbyłem roczny staż urbanistyczny w Hanowerze, potem studialny pobyt w Meksyku. Od 1977 roku jestem kustoszem Dworu "Czarne". Poza jego uratowaniem od zagłady, mój życiowy dorobek to: rekord Dolnego Śląska juniorów w dysku, kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach urbanistycznych, współorganizowanie Euroregionu Nysa, pierwszej transgranicznej wspólnoty na obszarze byłego bloku wschodniego. Cenię sobie tytuł Człowieka Roku '2006 uzyskany w plebiscycie "Nowin Jeleniogórskich".

Marzy mi się współczesna odmiana pozytywizmu.

Jestem żonaty, mam czwórkę dorosłej dziatwy i sześcioro wnucząt.

Podziel się z innymi

| |

Uchodźca mój brat

2015-09-16 11:12
Dziś Sejm R.P. ma zająć się tą sprawą. Z polskiej perspektywy.
Nasza sytuacja jest jeszcze dość stabilna, ale dla wielu krajów w Europie dziś już bez ogródek mówi się o "kryzysie imigracyjnym". Brzmi groźnie!
Jakże krzepiłoby narodowego ducha, gdyby tym razem Wysoka Izba stała się areną poważnej, rzeczowej debaty, na ile to tylko możliwe wolnej od walki o punkty i słupki sondażowe. Na 5 tygodni przed wyborami to prawie nie do pomyślenia, a przecież ta sprawa jak mało która prosi się o inny niż zwykle klimat debaty! Jest nawet iskierka nadziei: oto w generalnym podejściu do problemu uchodźców prezydent i rząd są jakby jednomyślni!... Czy więc i posłowie wzniosą się ponad nawyk codziennych przepychanek, by wypracować mądry konsensus? Niechby i "szorstki". Obyż !...
Z taką nadzieją wrzucam ten tekst na bloga, zanim Najwyższa Władza Rzeczypospolitej rozpocznie swoje obrady.

Sam problem został już przedstawiony w tysiącach artykułów, wypowiedzi w mediach antenowych czy komentarzy w internecie i niemal wszystko już powiedziano. Ale warto ten obraz wyostrzyć: na naszych oczach rozgrywa się coś, z czym Europa nie miała do czynienia od tragicznych, przymusowych przemieszczeń całych społeczności pod koniec i po zakończeniu II wojny światowej. Fale migracji miały miejsce także później, jak haniebny exodus polskich Żydów w roku 1968, czy ludzi opozycji w latach wojny polsko-jaruzelskiej. Tyle że z tym, czego dziś doświadcza Europa, podobieństwa są tylko częściowe. Różnica zasadnicza jest taka, iż tamte fale emigracji dotyczyły Polski całkiem wprost a nawet Polski przede wszystkim. Problem dzisiejszych uchodźców nas jakby nie dotyczy. Powiedzmy wyraźnie: j e s z c z e nie dotyczy! Uchodźców jest coraz więcej, napływają codziennie tysiącami i cały ten gigantyczny ludzki dramat zdaje się nie mieć końca...

Niech mi będzie wolno podzielić się z Państwem moim spojrzeniem na ten problem, który dziś zdaje się przerastać nas jako Europejczyków. Czy także nas jako Polaków? Oto kilka ważnych aspektów, jakby nie dostrzeganych przez tych, którzy nas oceniają i krytykują.

Historia po wielekroć dowiodła, że komu jak komu, ale Polakom nie da się przypisać braku solidarności z innymi nacjami będącymi w potrzebie. Od odsieczy wiedeńskiej poczynając, przez hasło "za wolność waszą i naszą", po świeże obrazy 90.000 Czeczenów, którzy uchodząc przed koszmarem wojny tu szukali oparcia i tu je znajdowali, na naszej obecności na kijowskim Majdanie kończąc. Jeśli tym działaniom towarzyszyły takie czy inne kalkulacje polityczne, to istoty rzeczy nie zmienia.

Postawa jaką w kwestii przyjęcia fali przybyszów z Bliskiego Wschodu czy Afryki manifestują kierownicy polskiej nawy państwowej jest absolutnie zrozumiała. Dyscyplinowanie Polski przez polityków zachodnich, także spod szyldu Unii Europejskiej, w kwestii "kwot przydziałowych" t.j. ilu ze 160 tys. uchodźców (a skąd ta liczba?!) mielibyśmy obligatoryjnie przyjąć, musi się spotkać ze sprzeciwem. Takiej arogancji w formule "propozycji nie do odrzucenia" nikt nie lubi, zwłaszcza Polacy, jeśli raz jeszcze przywołać to, co napisałem powyżej.

Ostrożność (bo przecież nie tępy sprzeciw!) z jaką reagujemy na pohukiwania unijnych partnerów jest dyktowana bardzo racjonalnymi przesłankami. To czy zgodzimy się przyjąć dwa, dwanaście, czy może więcej tysięcy przybyszów jest sprawą drugorzędną. W 38-milionowym kraju tyle miejsca się znajdzie. Pytanie: na jak długo?, na czyj koszt?, gdzie konkretnie?, w jakich warunkach logistycznych?, z jakimi zobowiązaniami (np. socjalnymi)? I wreszcie: z jaką realną perspektywą stabilizacji a nie trwania w stanie prowizorium?

A przecież kwestie organizacyjno-logistyczne to nie wszystko! Bo jest także wielka niewiadoma, jaką nieuchronnie stworzy (o ile tego zawczasu mądrze nie rozpracujemy) zderzenie różnych kultur i obyczajów. Powiedzmy wyraźnie: kultur w rzeczywistości bardzo sobie obcych. Skutków ich konfrontacji już doświadcza kilka unijnych krajów z Francją na czele.

Dziwnie mało mówi się o jeszcze jednym, może najważniejszym, powodzie naszej ostrożności. Bo kogo konkretnie mielibyśmy w Polsce przyjąć? Komentatorzy polityczni koncentrują się na rozróżnieniu między uchodźcami chcącymi uratować życie, a migrantami którzy po prostu chcieliby żyć wygodniej i dostatniej. To ważne rozróżnienie! Ale przy podziale tylko na te dwie kategorie znika z pola widzenia jeszcze jedna: walczący dżihad ze swoją wizją flagi proroka nad watykańską bazyliką, z całą groźbą bezwzględnego i nieludzkiego terroryzmu. Kto miał nieszczęście widzieć odrażające zdjęcia z masowych egzekucji chrześcijan w krajach islamu i twarze euforycznie tryumfujących oprawców, wie o czym mowa. To, że wśród rzesz migrantów mogą być emisariusze Państwa Islamskiego, zakamuflowani osobnicy "z misją", jest więcej niż prawdopodobne. Namierzenie ich i zneutralizowanie to zadanie dużo bardziej skomplikowane niż rozpoznanie który z przybyszów ratuje życie swoje i swojej rodziny a który ma tylko motywacje ekonomiczne.

Oczekiwanie, że Polska nie mając dobrych odpowiedzi na te wszystkie pytania, da się w ciemno wmanewrować w tak groźne pułapki, wskazuje jeśli nie na czyjąś złą wolę, to na zupełny brak tej wrażliwości i tej unijnej solidarności, których się od nas wymaga. Raz jeszcze powiem: wymaga się, czyniąc to arogancko i wbrew faktom! Bo czyż apel abp. Stanisława Gądeckiego, żeby każda z polskich parafii (a jest ich bodaj 40.000) postarała się przyjąć jedną rodzinę naszych braci w potrzebie, nie jest najlepszym wyrazem elementarnej, ludzkiej, prawdziwie chrześcijańskiej wrażliwości? Ilu z nich to doceni i przyjmie z wdzięcznością to inna sprawa. Przypadek parafii w Śremie, która takich gości już przyjęła a ci po krótkim popasie wyjechali do Niemiec, daje do myślenia, zdaje się podważać sens zacnej inicjatywy, ale nie przekreśla jej moralnej wartości.

Czas podsumować.
Uchodźcy, ci rzeczywiści, to nasi bracia. Należy im się nasza pomoc i także w Polsce powinni na nią liczyć. Trzeba się tylko do tego szybko i jak najlepiej przygotować.
Tonowałbym też niechęć wobec migrantów "ekonomicznych". Jeśli chcą i potrafią znaleźć tu swoje "miejsce na Ziemi", są w stanie wpisać się w nasze prawa, naszą kulturę i w polską obyczajowość i mieć swój udział w tworzeniu polskiego PKB, to czemu nie?! Widząc dość licznie w Polsce obecnych i solidnie pracujących Wietnamczyków czy Ukraińców, wiemy że nie jest to niemożliwe.
Pisząc o tej kategorii imigrantów chcę przywołać temat, o którym już na tej witrynie pisałem. Myślę o młodych Polakach, wychowanych poza Krajem potomkach naszych rodaków, wartościowej młodzieży marzącej o polskim obywatelstwie, o zdobyciu tu wiedzy i o osiedleniu się w Polsce. To zjawisko bynajmniej nie masowe, zupełnie nie porównywalne z falami migrantów, którzy ruszyli na Europę. Ale tu w Polsce zasługuje ono na zdecydowanie priorytetowe potraktowanie.
Kategoria najgroźniejsza to nosiciele dżihadu. Czy są tu już, albo czy się do nas wybierają - tego nie wiem. Ten temat to też priorytet, ale zupełnie innego rodzaju. To oczywiste, że o tym publicznych dywagacji snuć nie należy. Ale to nie znaczy, że i tu nie jest konieczny wzmożony, profesjonalny wysiłek intelektualny a także operacyjny polskich służb różnego rodzaju.

Czekam, nie tylko ja, na wyniki dzisiejszych obrad Sejmu R.P.

Komentarze

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-09-16 13:40

Muzułmanin zostanie polskim katolikiem? Nie! Katolik zostanie polskim muzułmaninem? Nie? Muzułmanin zostanie. Jeśli tu wejdzie. Katolik nie zostanie katolikiem. Jeśli tu wejdzie muzułmanin. Odsiecz wiedeńska, głowa księcia Henryka Pobożnego na pice pod Legnicą..."W czasie najazdu mongolskiego w 1241 stanął na czele koalicji wojsk wielu księstw polskich." (Wikipedia)

Koneczny, Huntington, zderzenie cywilizacji, islam, czym jest... wszystko wiemy.
I co? I głupiejemy! Zgłupiejemy do reszty? Ha!

Może warto zapytać, Panie Jacku, znajomych Niemców, co tam u nich w ich miejscowościach się dzieje? Będziemy tu mieć wiadomości z pierwszej ręki!

nie chą @ 83.30.109.*

wysłany: 2015-09-16 15:03

Aby było śmieszniej nasze katolibany ,bo boją się muzułmanów.Ilu Greków przyjechało do Zgorzelca?Do biedy i zniszczonego kraju.A teraz jak Polska w ruinie ,to nie chcą.Komuchy lepsze były.?To są wojny religijne.Tylko tym razem w odwrotna stronę.Grecy to chrześcijanie ,a Syryjczycy ,5 razy modlą się w kierunku Mekki.Patrząc na to nasz parafianin ,będzie zdumiony czy zgorszony,?A jak się przyłączy.Andersowiec powiedział mi ,jeżeli masz wierzyć to tylko w religję muzulmańską

To wszystko oby? @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-09-16 16:30

Miałem możliwość , poznać wielu takich uchodźców , i powiem wam ta religia to dramat i jej odłamy , byłem kiedyś świadkiem jak pracodawca muzułmanin, powiedział do drugiego muzułmanina ,że nie życzy sobie pewnego symbolu oglądać na jego łańcuszku w swoim domu, Polska nawet nie jest przygotowana , mentalnie i kulturowo na tych ludzi, oni nie jedzą nawet takiego jedzenia , w większej mierze jak Polacy i nie używają papieru toaletowego a tą mineralną co ludzie dają do picia uchodźcą służy im do podmywania **** po sraniu stad tych tyle butelek niedobitej wody na ich trasie , marszu do Europy .obejrzyjcie na YouTube program niemieckiego dziennikarza , myślał że oni wody nie dopijając wyrzucają butelki , macie pojęcie ? Co się dzieje?

Sulejman @ 178.37.176.*

wysłany: 2015-09-16 17:12

Zapraszam do siebie.Masz piękną głowę i długą szyję.Łatwo będzie pozbawić cię tej części ciała.Dla mnie będziesz zawsze giaurem ,czy kochasz mnie czy nie,dlatego nie masz prawa żyć.

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-09-16 17:20

W dużej mierze brak zrozumienia na czym opiera się islam (nie ten ortodoksyjny, ale zwykły).

Dać schronienie...napoić, nakarmić.. i robić wszystko by muzułmanie wrócili do swoich pobratymców(ale u siebie, nawet nie w UE).

Proponuję obejrzeć to kilka razy, bo film nie jest związany z obecnym exodusem (i jest przerażający w tej prostej wymowie):

http://shares.zdzislawk.eu/api/cloud/1/drive/dzidekagata.clouddrive.zdzislawk.eu/sharedLinks/id/3fa0692f-d9bc-460d-a45a-e778bed2f999/data/umiarkowanyislam.mp4

"d0bre wrazenie" @ 195.191.162.*

wysłany: 2015-09-16 17:30

Zrobiła na mnie ogromne wrazenie wypowiedż takiego jednego ciapatego. Każdy chyba to w internecie czytal, widział. Rzecz o gwalceniu kobiet.Tych co samotnie idą ulicą, być może do szkoły , do pracy. Bo to jest powód do zgwałcenia. Zgwałcenia siostry - tubylki.Islam pochwala gwalcenie i zabijanie giaurów.Zatem, jeśli nam przyjdzie przyjąć naszych braci ciapatych , to pproponuję zamist religii i innych niepotrzebnych umiejętności potrójną dawkę lekcji PO z przymusową nauką strzelania, zwłaszcza kobiety winny tą umiejętność posiąść. A po co , ano jak się napotka napalonego ciapatego to , wiadomo co się z pistoletem robi. Zawsze można powiedzieć ,że samotny muzułmanin spotkany na drodze jest obrazą katolickich uczuć religijnych. A tak w ogóle, a po co nam wrzód na d... ?Wiemy z historii co to jest 5 kolumna. Ci uchodżcy , patrzcie jakie spasione bysiory. Kobiet, dzieci tam niewiele.Przed wojną uciekają ? Nie ,podbijają Europę, od środka. Zanim ,gościnni się obejrzycie, gardła wam po podrzynają. Jak onegdaj bracia Ukraińcy...

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-09-16 18:31

Do AS @ 78.88.141.*
(bo dopiero doczytałem i podobno link pewny).

Masz jedną z odpowiedzi na zadane pytanie (i to z urzędu):

http://pikio.pl/zakazano-spodniczek-i-dekoltow-ze-wzgledu-na-islamskich-uchodzcow/

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-16 19:12

Panie Jacku , to dobry , mądry i wyważony , przynajmniej w mojej ocenie głos .
Dobrze , ze to Pan napisał , bo mi , mimo , ze myślę baaardzo podobnie , niejako nie wypada .
Bo dorobiono mi " gębę " pisowca , katotaliba , antysemity, ksenofoba itp. itd
Pozdrawiam.

ewa wolności wykonanie @ 31.61.139.*

wysłany: 2015-09-16 22:46

TYLE MIEJSCA W ZAMKU I UNIA DAJE PO 10.000 TYŚKÓW NA UTRZYMANIE JEDNEGO UCHODŹCĘ TO JEST ZŁOTY GESZEFT DLA CZARNEGO I JELENIE GÓRY

Dobre ekonomicznie😀 @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-09-17 01:09

800.000 średnio każdy uchodźca na pontonie , ten mieści 50 osób czyli ilośc pontonów plus silniki , a każdy płaci Od 3.000 tyś euro do 10.000 tyś USD za przybycie do EU ? A mineralnà do dOÓpy podmywania I'm służyc ma 😀. Czym se tyłki czyszczą?

Panie Pawle😀 @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-09-17 01:42

Chce pan zobaczyć jak muzułmanie dzieci za nogi z kilku piętrowego budynku na beton zrzucają?

Ciekawostka @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-09-17 01:46

W Libanie tylko chrześcijanie płacą podatki Ajest ich poniżej 48% muzułmanie nie płacą , bo to wbrew ich religi

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-09-17 03:48

To wszystko oby? @ 188.29.164.*
wysłany: 2015-09-16 16:30:

"nie używają papieru toaletowego, a tą mineralną co ludzie dają do picia uchodźcom służy im do podmywania **** po sraniu stąd tych tyle butelek niedopitej wody na ich trasie , marszu do Europy..."

Kto był choćby w Turcji, to zna sedes połączony z bidetem.
Głupie to nie jest!
Sami muzułmanie chyba nie używają papieru toaletowego...niektórzy chyba też nie podają europejczykom ręki z powodu odwrotnego...

Gdyby w Europie nie zlikwidowano popularnych onegdaj litrowych syfonów, dziś muzułmanie mieliby u nas łatwiej...a tak, muszą się męczyć z półtoralitrówką gazowanej, albo i nie...

Taki szczegół, a pokazujący różnice kulturowe...

Tak, czy siak - zrobisz kupę - umyj ****ę. Płyn do higieny intymnej cena siedem z groszami. No kto to widział o tym mówić, albo pisać!

"Uchodźcy"? Co za problem! Gdy Niemiaszki zlikwidują debilny, choć tłusty socjal, znikną "uchodźcy"!
Znikną?

Dzidek @ 185.25.122.*

wysłany: 2015-09-17 09:17

Temat: "Uchodźca mój brat"

http://niezalezna.pl/70976-dramatyczny-apel-polakow-z-mariupola-jestesmy-gotowi-sprzatac-w-polsce-ulice

Jacek Jakubiec @ 159.205.83.*

wysłany: 2015-09-17 09:39

ALEŻ OCZYWIŚCIE, TO O NICH W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POLSKA POWINNA SIĘ ZATROSZCZYĆ !!!

Dobre @ 94.197.120.*

wysłany: 2015-09-17 15:59

Pytanie tylko jest czy Polacy znają ich kulturę ? Radził bym starannie przesłuchać większość tych imigrantów , skąd słyszeli jak sie dostali ile zapłacili rekordziści odsyłani z krajów UE wracali niekiedy 4 krotnie taka ilośc może tylko wskazywać na czynnik odziałowujacy na tych ludzi , !

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-09-17 18:30

Kanibal też miły człowiek.
Ale jeśli przyjdzie tu całe "głodne" plemię? Zrezygnują ze swoich zwyczajów, czy wcześniej wszystkich pozjadają?

Chyba potrzebne jest w trybie natychmiastowym
jakieś małe kompendium wiedzy o Islamie.

Ktoś rzetelny to napisze, czy znowu pod zamówienie,
a my na własnej skórze będziemy poznawać dżihad?

Nie mógłby w końcu Polak być mądry przed szkodą?

Jacek Jakubiec @ 178.37.149.*

wysłany: 2015-09-17 22:09

Inicjatywa słuszna. Pewnie są u nas znawcy tamtejszej kultury. Ale zanim takie kompendium powstanie (w żadne "natychmiast" nie wierzę) polecam to, co dziś dostępne.
Tu link z rozmową na ten właśnie temat:
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/szef-wolnej-syrii-miedzy-polska-i-niemcami-jest-przepasc-wywiad/9wjmgj

Minotaur @ 178.183.182.*

wysłany: 2015-09-18 00:51

Kiedy się czyta takie wiadomości:

http://wpolityce.pl/polityka/265571-dramatyczny-apel-polakow-z-mariupola-do-wladz-jestesmy-gotowi-sprzatac-w-polsce-ulice

to nóż się w kieszeni otwiera.

Wczoraj Ewa Kopacz, premier Polski, zaapelowała o merytoryczną, spokojną dyskusję w sprawie imigrantów. Sama jednak zaprezentowała żenujący popis obłudy, populizmu, głupoty i agresji w stosunku do opozycji. I można to wykazać na każdym pojedynczym zdaniu, które wypowiedziała, a właściwie przeczytała z tekstu napisanego przez Michała Kamińskiego.

Na apel odpowiedział Jarosław Kaczyński. Czy można było wygłosić lepsze przemówienie, trafniej oddające sedno problemu i wskazujące lepszy kierunek i motywację postępowania prawdziwego, kierującego się polskim interesem, rządu? Moim zdaniem nie.

Pluszak Tuska napisał tak: "Kopacz zmiażdżyła Kaczyńskiego". Czy to nie jest kolejny znakomity dowód na to, że - jak pisze Bronisław Wildstein - żyjemy w odwróconej rzeczywistości, gdzie na białe mówi się czarne, a na czarne - białe?

Jeżeli Kopacz wczoraj miała rację i wygłosiła merytoryczne, spokojne i mądre przemówienie, a Kaczyński nie miał racji i wygłosił populistyczne, agresywne i bełkotliwe przemówienie, to znaczy, że rok temu podczas Mundialu Niemcy przegrały 7:1 z Brazylią.

Weźmy jeden choćby tylko przykład: "Nasze służby będą weryfikować napływających uchodźców" - uspokaja społeczeństwo pani premier.

No to 4 fakty:
1. Z napływem islamskich imigrantów, wśród których poukrywani są terroryści, nie radzą sobie żadne służby na świecie, ani Mossad, ani MI6, ani BND. Wiele zamachom udało się zapobiec, ale na pewno nie udało się zapobiec napływowi tych spośród imigrantów, którzy takich zamachów chcieliby dokonać.
2. W jaki sposób tej weryfikacji miałyby dokonać służby, które zajmują się intrygami, inwigilacją obywateli, podsłuchiwaniem rządzących, i które ustawowo mają podlegać nadzorowi przez tych, których podsłu****ą? Jak te instytucje mają zrobić cokolwiek pożytecznego, jeśli są parodią samych siebie, kupą kamieni i bytem teoretycznym?
3. W jaki sposób miałyby to zrobić, jeśli nie potrafiły skutecznie schwytać Adriana N., polskiego obywatela walczącego w Państwie Islamskim, którego raz tylko przesłuchały, co Adrian N. opisuje słowami "[ci funkcjonariusze] nie wykazali się zbytnio rozumem". Jeżeli pojedynczy islamski terrorysta śmieje się w twarz ABW, to o jakim poziomie bezpieczeństwa my mówimy?
4. Ten rząd miał w d*** nie tylko górnictwo, jak głosi Bieńkowska na taśmach, ale i Polaków z Mariupola, których nie był w stanie przyjąć nawet kilkudziesięciu. Bo wiadomo - to jakieś tam głupie Polaczki, po co nam tu oni. Niepotrzebny kłopot. Ale islamskich imigrantów - o taaak, chętnie, wprawdzie też nie będziemy umieli nic dla nich zorganizować, też będą stanowili kłopot, ale przecież nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby ujawnił się pisowski nacjonalizm i ksenofobia. Można - jakże merytorycznie i zupełnie niepopulistycznie - zarzucić PiS-owi, że chce wyprowadzić Polskę z UE, można postraszyć Kaczorem, drugą Grecją, drugimi Węgrami albo Rosją (bo przecież ci, którzy cytują dane GUS-u o głodnych dzieciach, wpisują się w propagandę Putina). I tak dalej, można by długo wymieniać, codziennie od czołowych polityków Platformy "Obywatelskiej" otrzymujemy cały zestaw kolejnych bezczelnych, aroganckich wypowiedzi obrażających inteligencję nawet prostego rolnika spod Mławy.
Jak długo Polacy będą tolerować rządy tej szajki?

Hmmm @ 94.197.121.*

wysłany: 2015-09-18 23:33

Szkoda ,że nie mogę wszystkiego wam opowiedzieć , 😒 i tak już za dużo firm korzysta z moich opisów , pozdrawiam Panów przy stacjach😒.kalkulacja jest prosta , wszystko, można zastosować do wzoru matematycznego , wszystko opiera się na analizach i interpretacji , na niczym innym !!!!!!!!!!!!!! 😔

bu3las @ 83.7.221.*

wysłany: 2015-09-19 01:08

Dobry, merytoryczny felieton-wpis Panie Jacku.

Pisze Pan wiele o kapitale społecznym, o braku zaufania. My szarzy członkowie społeczeństwa nie mamy zaufania do polityków, wszelkiej maści działaczy, osób publicznych, bo przez okres totalitaryzmu wykształciła się kasta oszustów, jurgieltników obsadzonych na etatach "autorytetów" i ta podejrzliwość pozostała. Stąd samozachowawczy instynkt i brak zaufania, wg mnie zdrowy objaw.

Nie mamy zaufania do władzy, a nie sąsiad do sąsiada, jak to Pan błędnie czasem interpretuje. Pewnie, że sąsiad wybrany do władzy często popada w stare, uszyte nam buty i na zasadzie: "wpadniesz między wrony, musisz krakać jak i one", zaczyna manipulować, sprzeniewierzać się wobec wcześniejszych zasad współżycia.

Jest też drugi istotny czynnik. Długie lata społeczeństwo polskie trzymane było pod kloszem. Ileż słyszało się deklaracji prostych, i nieprostych ludzi: "ja się polityką nie interesuję". Był to w czasach słusznie minionych preferowany, propagowany model. Nawet w latach dziewięćdziesiątych...

Wykształciło to naiwność polityczną. Ludzie nie interesujący się polityką wybierali byle kogo. A też paleta wyboru nie była obszerna.

Jaki koń jest, każdy widzi. Premier Kopacz czytająca z kartki bździny napisane przez dworskiego trefnisia, pajaca, zdemoralizowanego Misia Kamińskiego pogonionego z PiS. Żenujący, żałosny spektakl propagandy co wieczór w telewizji publicznej w "Wiadomościach"...

W takich uwarunkowaniach, gdy zadziwiająco głośne lewactwo powołuje się... he, he... na słowa Papieża, biskupów, trudno o spokojną, rzeczową dyskusję. A gdy rozum śpi, budzą się upiory...

Mamy złe doświadczenia z mniejszościami, choćby z diasporą żydowską. To ciągłe judzenie, opluwanie obecne tu i teraz, ta ich współpraca z Niemcami przeciw Polsce - Tomasz Gross bryluje w prasie niemieckiej. No, komedia. W czasie wojny Polacy głównie zajmowali się likwidowaniem Żydów wg niego...

Mam pod ręką książkę "Byłam sekretarką Rumkowskiego" jest to relacja z getta łódzkiego kolaborującego z Niemcami, oczywiście, że próbowali wypracować strategię przetrwania. My znając realia okupacji Hitlerowskiej przyjmujemy tę postawę ze zrozumieniem.
Ale zorganizowana współpraca z okupantem, próby oporu likwidowane przez samych Żydów... To są fakty. Dlaczego Żydzi nam odmawiają prawa do przetrwania? Prawa, które przyznają sobie?

Także trudno się dziwić sztywności naszego widzenia spraw uchodźców.

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-09-19 07:12

Minotaur!

Jak zwykle głos merytorycznego rozsądku.

Ale oprócz takich wyjątków, jak Minotaur właśnie, ileż durnowatego bełkotu?

Nie chce mi się prawie z nikim gadać.

Jacek Jakubiec @ 87.105.133.*

wysłany: 2015-09-19 10:01

do bu3lasa: dzięki za ten komentarz. Polemizowałbym "w temacie" wzajemnego zaufania Polaków. Byłoby pocieszające gdyby rzecz dotyczyła tylko ich zaufania do władzy. Można by liczyć na to, że tu zmieni coś kilka kolejnych wyborów parlamentarnych (a może już zmiana warty na jaką się teraz zanosi? liczę na to, ale to chyba proces nie na jedną kadencję...), ale - szanowny bu3lasie - to skaza, która niestety tkwi w nas, Polakach raczej niezaleznie od dawnych czy też aktualnych opresji władzy. Nie mówię, że nie ma związku między tymi dwoma sferami, nazwijmy je polityczną i tą warunkowaną naszym narodowym DNA. Przykre to i wiem że trudne do zaakceptowania, ale taka jest diagnoza wynikająca z solidnych badań socjologicznych. Temat rzeka...
Do wątku polsko-żydowskiego odniosę się odrebnie. Pozdrawiam JJ.

Jacek Jakubiec @ 87.105.133.*

wysłany: 2015-09-19 11:04

A teraz ten drugi wątek.
Posłużę sie tzw. gotowcem. 3 miesiące temu reagując na felieton znanej pani profesor skierowałem na adres redakcji list, którego główną treść wklejam poniżej. Odpowiedzi nie ma, ale w jednym z kolejnych felietonów pani profesor poinformowala czytelniczy ogół, że na listy nie odpowiada. Święte prawo. Ale myślę że to, co napisałem nadal ma sens.
------------------------------------------------------
Szanowna Pani Profesor,
pisze do Pani architekt, mieszkający w Jeleniej Górze, osobnik po 70-tce.
(...)
Pozwalam sobie podjąć próbę kontaktu po lekturze Pani artykułu, zatytułowanego „Nawyk antysemityzmu?” („Do Rzeczy” nr 25/124).
(...)
Nie wiem, czy miała Pani Profesor okazję zetknąć się z dziełem Jana Słomki (1842-1932), przed wojną dość znanego wójta z Dzikowa, zatytułowanym „Pamiętniki włościanina od pańszczyzny do dni dzisiejszych”. Te „dni dzisiejsze” to początek minionego stulecia, a dokładniej - jeśli za cezurę przyjąć rok pierwszego wydania „Pamiętników” - autor mówił o latach poprzedzających rok 1912.
Kim był Jan Słomka?
Dla mnie i mojego rodzeństwa był – „po kądzieli” – pradziadkiem.
W dużym skrócie pisałem o nim trzy lata temu na moim blogu www.jakubiec.jg24.pl w tekście p/t „Był sobie Jan Słomka”. Załączam kopię. A także konterfekt autora „Pamiętników”. Takiego jakim go znała i szanowała społeczność Dzikowa (dziś część Tarnobrzegu): w chłopskiej sukmanie, w butach z cholewami, z poważnym wąsatym obliczem i z rozłożonym egzemplarzem jego pisarskiego opus vitae. Sukmana to był swego rodzaju symbol. Nie inaczej jak w sukmanie uwieczniony został na fotografii w Zamku Królewskim w Warszawie, na jakiejś państwowej uroczystości, czy gdy jako sędziwy już, 87-letni samorządowiec był przed pałacem w Dzikowie przedstawiany przez hr. Artura Tarnowskiego prezydentowi Mościckiemu (drugie zdjęcie).
Dziełem pradziadka próbowałem zainteresować kilku czołowych publicystów, gdy zbliżała się setna rocznica ukazania się jego „Pamiętników”, niestety bez efektów. Inaczej jest tam gdzie żył i gdzie non-stop przez 40 lat (!) powierzano mu stanowisko dzikowskiego wójta. Miasto Tarnobrzeg i jego mieszkańcy znają i cenią tę historyczną (czy tylko lokalnie?) postać. Dodam na marginesie, że społecznikowskie zacięcie pradziadka, miało i ma w naszej rodzinie swoje przejawy kontynuacji. Jego potomkowie na przykład, z myślą o młodych ludziach pozytywnie wyróżniających się wśród tamtejszych gimnazjalistów, 10 lat temu, przy okazji nadawania Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu imienia Jana Słomki, ufundowali doroczną nagrodę pod hasłem „Osobowość Roku”...
Niezależnie od rodzinnych sentymentów, nachodzi mnie refleksja, czy zarówno Jan Słomka jak i jego „Pamiętniki” nie zasługują na więcej uwagi, niż im dotąd okazywano? Ale przecież… habent sua fata libelli. Może dobry czas dla tego dzieła dopiero nadchodzi ?
Do tego wątku jeszcze powrócę, teraz przejdę do problemu – jak Pani Profesor go określa - polskiej odmiany antysemityzmu. Bo choć w niewielkiej skali, ale istotnie tu i ówdzie on się nadal „żarzy”. Może to, co poniżej w jakimś stopniu przybliży jego zdiagnozowanie?
Opisywany w „Pamiętnikach” Tarnobrzeg, liczący w czasach pradziadka kilka tysięcy obywateli, zasiedlały dwie nacje. Niemal równo po połowie. Obywateli określanych wówczas (to upraszczające zbitki) jako żydzi i katolicy. Pod tym względem był Tarnobrzeg raczej modelem wśród galicyjskich miast, niż wyjątkiem. Modelem historycznie ukształtowanym. Były to realia wówczas oczywiste i dość powszechnie akceptowane. Jak wyglądała koegzystencja tych dwóch społeczności? Różnie. Zapewne nie brakuje na ten temat opracowań badawczych, ale sądzę, że właśnie „Pamiętniki włościanina” stanowią w tej materii szczególnie bogate i chyba słabo wykorzystywane źródło wiedzy. Cenne także dlatego, bo pisane z pozycji obserwatora uczestniczącego. A przy tym pisane z rzetelnym, kronikarskim obiektywizmem. Taka jest moja osobista ocena, ale byłbym niezmiernie ciekaw, czy Pani Profesor byłaby skłonna ją podzielić?... Bo np. słyszę, że środowiska żydowskie w USA przywołują „Pamiętniki” (w czasie wojny wydane w Londynie po angielsku) właśnie jako przykład… polskiego antysemityzmu. No cóż, nie jest to zbyt zaskakujące. Wystarczy przeczytać niedawną rozmowę Piotra Zychowicza z prof. Richardem Lukasem, autorem książki „Zapomniany Holokaust” („Do Rzeczy” nr 24/123).
Jak to w czasach pradziadka faktycznie wyglądało, materiału poglądowego jest w jego „Pamiętnikach” obfitość. Wójt Słomka czynił np. wiele, by jakoś zrównoważyć presję dynamicznego, żydowskiego segmentu w sektorach lokalnej gospodarki i biznesu. Nietrudno to zrozumieć. Ale był to z jego strony przede wszystkim zdrowy, pozytywistyczny patriotyzm, a nie przejawy jakichś fobii. Jeśli w sprawach polsko-żydowskich na coś reagował niemal alergicznie, to było to rozwinięte na wielką skalę rozpijanie polskich chłopów i w ogóle mniej światłych warstw społecznych w żydowskich karczmach i szynkach. Sam mając 27 lat ostentacyjnie, publicznie ślubował pełną abstynencję i wytrwał w niej do końca dni swoich. Nie bez powodu na pamiątkowej tablicy w dzikowskim kościele, sławiony jest jako „apostoł trzeźwości”.
Tak więc żyły te nacje obok siebie i - na ogół zgodnie - ze sobą. Moja ś.p. mama, wyznająca pro-endeckie opcje, opowiadała nam o blaskach i cieniach polsko-żydowskiego współbycia. Ale też pamiętam że z ciepłą sympatią wspominała „Niusię”, jej żydowską przyjaciółkę z tej samej klasy w gimnazjum...

Szanowna Pani Profesor, jeśli „Pamiętniki włościanina” Jana Słomki są Pani znane, to zapewne na temat który tu skrótowo przywołałem, ma już Pani wyrobioną opinię. Byłbym jej ciekaw. Jeśli jest inaczej i jeśli „Pamiętniki” nie są Pani znane, gotów jestem spowodować, iż egzemplarz tej książki może do Pani Profesor dość szybko trafić. Serdecznie zachęcałbym Panią do poświęcenia jej nieco uwagi.
(...)
Wyobraziłem sobie, że może dałaby się Pani Profesor zaprosić do Tarnobrzegu, gdzie z całą pewnością znalazłoby się spore grono tych, którzy chętnie porozmawialiby z Panią Profesor o Janie Słomce i jego „Pamiętnikach”.
A zwłaszcza o tym, na ile takie postacie mogą być dziś - w jakże innym już świecie! - źródłem inspiracji czy może wzorcem dla Polaka AD 2015.
(...)
Z wyrazami szacunku -
Jacek Jakubiec

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-19 13:05

Panie Jacku , mogę się z Panem zgodzić , co do jednego – to temat rzeka .
Ale ….” Polemizowałbym "w temacie" wzajemnego zaufania Polaków „ …
Ja więc też …o maleńkim tylko ….strumyczku …
Nie ulega chyba kwestii , że położenie geopolityczne Polski , interesy sąsiadów , kolonialne i …neokolonialne , zawsze sprzyjały i będą sprzyjać konfliktom w Polsce a przynajmniej „ braku zgody „ .
Doświadczenia , z „ naszą władzą „ , historyczne i współczesne , nie sprzyjają totalnemu zaufaniu . Także między tzw. ludżmi , bo przecież ci ludzie , to często , ludzie władzy lub tacy , którzy mają interes zbieżny , ściśle powiązany .
I nie jest to specyfika tylko nasza , to jest wszędzie .
Toteż Pana stwierdzenie o DNA , jest chyba nieuprawnione , zbyt daleko idące ..
Ani Pana osobiste doświadczenia ani „ solidne badania socjologiczne „ mnie nie przekonują „ .W zależności od tego , kto zleca badania , ja się dowiaduję , że mi szkodzi „ bardziej „ albo kawa albo herbata .
Więc piję i jedną i drugą , tylko na wszelki wypadek , trochę …mniej
I jeszcze jedno .
Zaufanie zawsze , podkreślam zawsze , musi być w adekwatnym stopniu ograniczone .
Nie żebym był bezkrytycznym piewcą leninowskiej zasady , że „ kontrola najwyższa formą zaufania „ , ale coś w” tym „ jest .
Prosty przykład z czasów najnowszych , że także zaufanie może być „ budowane „ lub , jak to inni określają manipulowane .
Donald Tusk „ uwodził „ długie lata Polaków , bo miał talent i znakomitego Igora Ostaszewskiego . Im wierzono i …ufano .
A Ewie Kopacz i jej Miśkowi Kamińskiemu jakby ….mniej , żeby nie powiedzieć – wcale !
Zawsze musi być w narodzie ta chęć , nawet głęboko skrywana , żeby , oby nie za póżno , powiedzieć – sprawdzam .
Pozdrawiam

JJ:
Mniejsza o Lenina. Wiele lat temu na kursie prawa jazdy tłuczono mi w głowę że w ruchu drogowym kierowcę obowiązuje zasada "ograniczonego zaufania". To jasne!
Chodzi o coś innego. Frazę o "narodowym DNA" zapożyczyłem z publicystyki Jana Szomburga, niestrudzonego organizatora kolejnych Kongresów Obywatelskich. To tam od uczonych badaczy dowiedziałem się o tak porażajaco niskim wskaźniku wzajemnego zaufania Polaka do Polaka. Na przebadanych bodaj 28 europejskich nacji Polacy są dokładnie na końcu! W krajach skandynawskich to ok. 70-80, w zachodniej Europie też nieźle bo 50-60%, ba, nawet w byłych demoludach (a tam też doświadczyli bolszewii z całym jej nieludzkim draństwem) to ok. 30%, a Polak wobec Polaka deklaruje ufność rzędu 9-10%! Rozpacz !!! To ten sam Polak, który jak trzeba - w chwili zrywu jest ofiarnie SOLIDARNY, na pielgrzymki papieskie stawia się milionowymi rzeszami, na masowych imprezach sportowych (skoki narciarskie, siatkarze, piłkarze ręczni...) tworzy formacje kibiców imponujące innym nacjom radosną, wspólnotową zwartością. Krótko mówiąc: potrafimy być pięknie zjednoczeni i braćmi dla siebie. Od okazji do okazji. Niestety nie na codzień, w szarej prozie życia. To oczywiście nie jedyny aspekt zasługujący na badanie kim jesteśmy, co jest naszym atutem a co wadą? Pojęcie DNA to metafora, ale dobrze tu pasuje. Bo wiedząc to, co się pod nim kryje, łatwiej zrozumieć nie tylko dlaczego (wiadomo: zabory, obce opresje, komuna...) tacy właśnie - my Polacy - jesteśmy? Ale też podjąć konieczną terapię by eliminować albo przynajmniej redukować nasze wady i słabości ale przede wszystkim mieć pomysł jak wykorzystywać nasze ewidentne atuty i liczne talenty, aby ten znakmity kraj naprawdę rozkwitał?
Trochę odbiegliśmy od tematu uchodźców...

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-19 16:28

Panie Jacku , przyznam się szczerze , że dalej nie rozumiem o co Panu chodzi .
Ja dalej będę się upierał , ze ten metaforyczny DNA , naszego narodu i wszystkich innych , był i jest ciągle , na bieżąco , kształtowany przez doświadczenie .
Na ten przykład , w Holandii zaczęto używać zamków do drzwi i zasłon w oknach .
To „ zaufanie „ i jego poziom nie jest żadnym absolutem , niezmiennym w czasie i przestrzeni .
Pisze Pan o wyższym współczynniku zaufania w demoludach i na zachodzie .
Wszędzie były inne czynniki i doświadczenia .
A Polacy ?
Może właśnie dzięki takiej cesze , nigdy nie udało się stworzyć w Polsce w pełni totalitarnego społeczeństwa , zgodnego z czyimiś zamysłami .
A tym bardziej zbrodniczego , jak Rosja czy Niemcy.
Nie bez powodu , nawet sowieci „ odpuścili „ i nazywano nas „ najweselszym barakiem „ w obozie socjalistycznym.
Gdyby cecha nieufności była immanentną cechą Polaków , to ani zrywy , ani Solidarność nie byłyby możliwe .
A jak na tym wychodziliśmy ?
I w tym sensie wiąże się to z uchodźcami z Afryki .
Jak można bezrefleksyjnie zaufać , też Polakom , którzy nie mogą ściągnąć kilkudziesięciu Polaków z terenu wojny / Mariupol / , ale którzy twierdzą,że jesteśmy logistycznie i finasowo itp. przygotowani na BEZPIECZNE przyjęcie kilkunastu tysięcy uchodźców z innego kręgu kulturowego.
Uchodźców , którzy otwarcie deklarują , ze nie chcą się asymilować , ale tylko korzystać z …lub wręcz walczyć z gospodarzami .
To może jednak lepiej , że nie jesteśmy zbyt ufni i wykazujemy dzięki temu instynkt samozachowawczy .
Bo przecież zarzuca się nam , zresztą niezgodnie z prawdą historyczną , że my, szaleńcy , z ” szablami na czołgi” .
Też żle ?
Bo znowu ktoś ma inny interes w Polsce ?
Jeżeli chce Pan mówić o powszechnym zaufaniu , to każdorazowo - do kogo i w jakiej sprawie .
Tak uważam .

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-09-19 19:40

Można rozważać i "rozważać".
Nie zmienia to faktów.
Przykład:

http://natemat.pl/155023,granice-dobrze-strzezone-szef-zwiazku-celnikow-bzdura-tiry-z-krajow-muzulmanskich-wjezdzaja-bez-kontroli

Do tego dodać zmianę polityki Merkel "z dnia na dzień" i mamy jak na dłoni kolejna diagnozę do tematu . :)

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-19 20:27

http://niezalezna.pl/71061-niech-bruksela-nie-uczy-nas-solidarnosci-przyjelismy-juz-prawie-100-tys-imigrantow

Jacek Jakubiec @ 78.8.140.*

wysłany: 2015-09-19 23:46

Racja Widzu, ani myślę udowadniać że doświadczenie nie kształtuje zbiorowych cech (owego "DNA") różnych nacji, bo że kształtuje to oczywistość. Tylko dlaczego toe polskie doświadczenia sumują się w aż tak marny standard empatii i najzwyklejszej ufności, z jakimi my tubylcy traktujemy się wzajemnie? Nie wiem jakimi to konkretnie miernikami posłużyli się uczeni socjologowie , ale w poważnym warsztacie naukowym nie mogli dla badanych nacji stosować różnych mierników. No i wyszło im to co wyszło. Jeśli tzw. kapitał społeczny jest jednym z czynników decydujacych o szansach trwania, rozwoju i sukcesów danej zbiorowości, a jednym z kluczowych składników tegoż kapitału społecznego jest poziom wzajemnego zaufania w obrębie tej zbiorowości, to pewien naród europejski między Odrą i Bugiem ma duży problem! Będzie doświadczał chwil euforii, by niebawem coś przegrać, zmarnować jakąś szansę "miałeś chamie złoty róg..."), czego dobrą ilustracją była choćby klęska pięknej idei PO-PiSu 10 lat temu.
Co do problemu uchodźców: tak jest Widzu, to dobrze, że w tej sprawie Polacy są nieufni! Dotyczy to na szczęście także tych ze szczytów polskiej polityki. Wbrew pewnym zewnętrznym ostentacjom, w tej akurat sprawie rząd i opozycja de facto mówią jednym głosem. Na szczęście! Dwie godziny temu w programie TVN wystapili Rafał Truszczyński (PO) i Witold Waszczykowski (PiS) i miałem wrażenie, że nieco na siłę (wiadomo, kampania!) eksponują nieistotne dla polskiej racji stanu rozbieżności. Ale jest jeszcze proza życia. W tym samym czasie nie potrafimy szybko i skutecznie pomóc kilkudziesięciu zagrożonym rodakom z Mariupola, a to już hańba! Kto konkretnie ma to na sumieniu? Co sprawia że to grzęźnie? Brak informacji? Biurokracja? Sabotaż? Czy może czyjaś niezborność i zwykle gamoństwo? To też przyczynek do refleksji nad "polskim DNA"...

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-09-20 09:11

Można rozważać i "rozważać" i nadal nic z tego nie wynika.

Na portalach społecznościowych ludzie tak otwarcie deklarują swoje postawy że FB już oficjalnie przyznaje "czy nie będzie kont usuwał".
To jest realny (choć w promilu) wpływ na polityków.


Daję przykład faceta , co zamiast rozważać pisze list (choćby do lokalnych władz):

http://www.anglia.today/biezace-wydarzenia/muzulmanie-chca-zakazac-oktoberfest-norwegowie-chca-wysylac-imigrantow-na-kolo-podbiegunowe

I oczywiście takie linki są tylko dostępne dzięki ludziom, którzy widzą co się dzieje "tu i teraz" i chcą mieć jakieś wpływ, lub by ich postawa została zauważona i jednoznacznie określona.

I byśmy się zrozumieli Panie Jacku to zacytuję z "Pana"
"Czekam, nie tylko ja, na wyniki dzisiejszych obrad Sejmu R.P. "

Inni już wiedzieli że "czekaj tatka latka" bo po politykach spływają wszelkie rozważania pospólstwa.

Gdyby nie wybory i jednoznaczna postawa większości społeczeństwa, której nie udało się zagłuszyć - wynik już dawno był znany.

Mnie napawa naprawdę optymizmem co się dzieje choćby na FB, Jednakże dopiero odkryłem w miarę prawdziwe oblicze rodaków , jak się otworzyłem tam na wszystkich i mam reprezentatywną grupę piszących (od lewa do prawa).

A na tym portalu?
(to nie tylko zarzut do Pana)

W większości "rozważanie na przewagą świąt..."

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-09-20 09:30

I uzupełnienie poprzedniego wpisu (bo znajomy z FB poprosił mnie o polubienie strony i zauważyłem ze data dzisiejsza):

http://niezalezna.pl/71085-czesi-nie-klecza-przed-bruksela-zaskarza-obowiazkowe-kwoty-do-trybunaly-sprawiedliwosci

To są działania, nie gdybania w sejmie itp... . ;)

Jacek Jakubiec @ 178.37.176.*

wysłany: 2015-09-20 10:29

PT Dzidek utyskuje:
"A na tym portalu? (to nie tylko zarzut do Pana) W większości "rozważanie nad przewagą świąt..." . Czy mam rozumieć że sam woli głosić przewagę FB nad blogami? Czy może tylko nad blogiem w moim wydaniu? Jest jaki jest. Mam konto na "fejsie", ale prawie nie korzystam z niego, poki co...
Za bardzo wymowne teksty w linkach - dzięki !

Dzięki @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-09-20 11:09

Stąd właśnie twierdze że Pański tekst jest spóźniony i nieaktualny. Nad czym ma być dyskusja - jak nie wniesie nic?
Wnioski też niejasne, ale przede wszystkim nieadekwatne do bieżącej sytuacji.
Chyba że blog dla samego bloga (?)

Może to i Pański znajomy z FB, który zamieszcza takie teksty (jest z JG) , a nie daję danych po "podkradłem" (choć bez sprzeciwu) i zobaczyć że życie już układa odpowiedzi (nie czekając na "rozważania"):
------------------
Tekst z FB z dzisiaj :

Szanowni Państwo!
Druga aktualna relacja z Niemiec,
z miasteczka mniejszego niż Cieplice, z okolic Dortmundu,
okiem Wiktorii, mojej znajomej z Jeleniej Góry.
Temat? Oczywiście "uchodźcy"

"Na dzień dzisiejszy budują dla nich tutaj hotel co jest oznaką tego iż przybędzie ich tu znacznie więcej. O dziwo, widuję przeważnie młodych mężczyzn, kobiet i dzieci nie za wiele co już mi daje sporo do myślenia....czyżby zostawili w kraju, gdzie toczy się wojna rodziny, a sami się ratowali??....niewiarygodne? Ale chyba jednak prawdziwe, gdyż mężczyzn w wieku poborowym, jest tu około 80%. Zaproponowano im naukę języka i przyuczenie zawodowe....zareagowali bez większego entuzjazmu -chyba nie tego się spodziewali. Wczoraj przejechałam się przez miasto....powiem brzydko...tak dużego skupiska ciemnoskórej ludności jeszcze nie widziałam, mimo że dotychczas pojawiali się na ulicach, gdyż sporo mieszkało ich tu wcześniej. Jak na razie widać jak badają teren. Przez to, że poruszają się w takich wieloosobowych "watachach", wywołują strach i niepokój. Niemcy mówią "To dziki naród....nie szanują nikogo i niczego. To nieucywilizowane brudasy i darmozjady. Nie zależy im na uczciwej pracy!! Chcą polepszenia swojego bytu ...nawet kosztem porzucenia własnej rodziny”. Do tego mają ogromne wsparcie w tutejszych muslimach. Mam kolegę tejże religii i on twierdzi, że religia nakazuje im pomagać braciom. Organizują więc różne zbiórki i Festy, na których motywem przewodnim jest zbieranie funduszy dla uchodźców. Należy się w tym momencie bać już słowa "Bracia", gdyż wiąże się to ze stopniowym zalewaniem Niemiec islamem. Oni wszyscy bardzo silnie trzymają się że sobą.....a pamiętać trzeba, że nimi rządzi religia!! Widać również, jak Merkel małymi kroczkami wycofuje się ze swojego pomysłu, widzą, jakie hordy imigrantów uderzają na Niemcy. Dotychczas liczyło się ich koszty utrzymania. Dziś są chyba tak wielkie, że przestaje się o nich głośno mówić.
Ja bym zrozumiała gdyby tu przybywały biedne matki z dziećmi i starcy..jednak paradoks tkwi w tym, że zjeżdżają tu sami młodzi, silni i leniwi mężczyźni.

Powiem szczerze, że padł tu też ogromny strach o zarobki...Niemcy obawiają się, że jeśli część imigrantów podejmie pracę, to zacznie się tutaj spadek stawek zarobkowych i bezrobocie. Bowiem ich zaczną zatrudniać za 8.50 euro na godzinę, natomiast szanujący się Niemiec pracuje za 14-15 euro. Sama taka myśl już budzi strach wśród tutejszych Niemców.
W Calden okolice Kassel- kilka dni temu - grupa uchodźców napadła na hipermarkety EDEKA. Rozgrabili i poniszczyli co mogli . W miasteczku namiotowym na tym terenie jest około 780 imigrantów. Władze miasta mówią, "iż słyszeli, że jest problem z uchodźcami, że dokonują oni aktów wandalizmu, ale nie wiedzieli że problemy będą tak duże. "

19.09.2015 rok

Witam!!. Nasi „biedni” uchodźcy powoli dają o sobie znać. Coraz bardziej oswajają się z terenem. Już wiedzą, co w mieście jest strzeżone, a co nie. Mają też dobre rozeznanie w monitoringu. Dzisiaj w nocy w moim mieście okradli ogromny sklep z napojami, zabierając przy tym wszystkie pieniądze z kasy. "No dzicz!!-bo inaczej nie da się o nich powiedzieć" - mówią Niemcy. Zero jakiejkolwiek wdzięczności. Zero zahamowań. Jeśli już dziś pozwalają sobie na regularne kradzieże, to na co pozwolą sobie jutro? Czas pokaże!! Niezbyt optymistyczną wizję przyszłości stwarza nam ta Nasza Pani kanclerz Merkel....."

Minotaur @ 178.183.178.*

wysłany: 2015-09-20 12:40

Gorąco polecam wywiad z panem Witoldem Gadowskim, dziennikarzem, który przez ostatnie miesiące przebywał na Bliskim Wschodzie pracując nad pierwszym polskim filmem dokumentalnych o Państwie Islamskim:

http://www.fronda.pl/a/gadowski-dla-frondapl-agenci-panstwa-islamskiego-wsrod-imigrantowf,57134.html

Kluczowe stwierdzenie jest następujące: ci, którzy napływają do Europy, to w 90% nie żadni uchodźcy, tylko cwaniacy z różnych terenów w niewielkim stopniu objętych wojną, którzy powyprzedawali swoje mienie, by opłacić transport do Europy w nadziei, że dzięki pomocy socjalnej jakoś się tam urządzą (przy okazji tworząc islamskie getta w europejskich miastach). Natomiast prawdziwi uchodźcy są w obozach w Turcji, Kurdystanie i Libanie.

Są dwie możliwości:
1. Albo Witold Gadowski ma złe informacje i nie jest to prawdą.
2. Albo mówi prawdę i wtedy powstaje pytanie: czy ci, którzy nawołują do przyjmowania uchodźców chlebem i solą, tzn. np. Angela Merkel (do niedawna), Martin Schulz, w Polsce różne Lisy, Żakowskie, Środy, czołowe media organizujące kampanię "Więcej wiedzy - mniej strachu" (ja im więcej wiem, tym więcej się boję), tego nie wiedzą?

Nawet gdyby chodziło o prawdziwych uchodźców, poszkodowanych i nie mających złych intencji, to przecież nie moglibyśmy przyjąć ich wszystkich, tylko jakąś rozsądną liczbę. W tej sytuacji jednak nie należy przyjąć nikogo, ponieważ nie jest to żadna "fala uchodźców", tylko inwazja islamskiego fundamentalizmu na Europę. O tyle jest więc ciekawa otwartość polskich środowisk lewicowo-liberalnych, że jednocześnie straszą oni fundamentalizmem katolicko-kaczystowskim. Okazuje się więc, że Jarosław Kaczyński wprowadzi w Polsce państwo wyznaniowe, zapędzi wszystkich do kościoła, zaostrzy prawo w kwestiach społeczno-obyczajowych, zwiększy liczbę godzin lekcji religii w szkołach, zwiększy finansowanie Kościoła z budżetu, a do tego będzie ścigał wszystkich Bogu ducha winnych lekarzy przyjmujących łapówki i zwykłych obywateli w ramach państwa policyjnego, natomiast islamscy imigranci to już "strachy na Lachy", żaden tam fanatyzm, żadne zagrożenie, tylko ludzie w potrzebie, no i "inwestycja" opiewająca na kwotę 30 000 zł każdy. Widok grupy feministek z transparentem "Witamy uchodźczynie i uchodźców w Polsce" w zestawieniu z obrazami ukamienowanych kobiet w tych krajach, skąd oni przybywają, to już najczystsze opary absurdu.

Ta niezwykła i niczym nieuzasadniona otwartość i życzliwość wobec imigrantów powoduje same złe skutki. Społeczeństwa europejskie, a już zwłaszcza polskie, już teraz są mocno podzielone ideologicznie, religijnie, pod względem stylu życia i wyznawanych wartości. Gdy do tego doszlusują jakieś rozrastające się w błyskawicznym tempie agresywne mniejszości etniczno-kulturowe, to będziemy mieli tutaj istny "bałkański kocioł". Już budzą się narodowcy, a wielu z nich nie ma sympatycznej twarzy Krzysztofa Bosaka, ale łysola i kibola. Pojawiają się uliczni krzykarze i "watażkowie" gotowi odeprzeć najazd barbarzyńców. Niechby pojawiło się w jakimś mieście kilkuset islamistów, zaraz dojdzie do zamieszek. Po prostu powstanie chaos, który nawet zaczyna być obecny w tak uporządkowanych, cywilizowanych krajach jak Niemcy.
Efekty tego będą takie:
- prawdziwe ofiary wojny i tak nie otrzymają pomocy
- islamscy barbarzyńcy napływający do Europy i tak nie zdołają się urządzić tak jak chcą, ponieważ systemy socjalne państw europejskich tego nie udźwigną, a ich dążenia do narzucania wszędzie wokół szariatu wywołają odruch obronny ze strony nacjonalistycznie nastawionych Europejczyków (to już widać po sukcesach Frontu Narodowego)
- najbardziej skorzysta na tym Putin, który cieszy się, że Europa podmywana przez element islamski, pogrąży się w chaosie i stanie się słabsza
- życie zwykłych Europejczyków już nie będzie takie samo, skończy się sielanka, bo ulice coraz większej liczby europejskich miast staną się areną zamieszek, pobić, gwałtów, zamachów terrorystycznych i innych tego typu starć. Dobrobyt Europy się skurczy, bo opowieści o imigrantach jako "inwestycji" to oczywista bzdura, 90% z nich to niewykształceni barbarzyńcy, którzy generują same koszty (socjalne i związane z bezpieczeństwem).
- ani lewica, ani narodowcy, ani żadna grupa polityczna na tym nie skorzysta, bo na chaosie nie korzysta generalnie nikt.


A wystarczyło, żeby Europa nie wyrzekała się swoich korzeni, budowała wspólnotę zamkniętą i bardziej skupioną na wewnętrznej integracji. Wybrano jakiś chory model "hurraintegracji" typu kosmopolitycznego, model pełnego otwarcia na przybyszów z każdego dowolnego kraju. Bo nie wierzę w to, żeby tego exodusu nie dało się zatrzymać po prostu uszczelniając granice lub poprzez operację militarną (np. wymierzoną wobec przemytników).

Mam nadzieję, że jednak Unia Europejska się obudzi i powie stanowcze "NEIN" dla dalszego napływu imigrantów. Parafrazując słowa Sikorskiego: jestem chyba pierwszym Minotaurem, który bardziej obawia się niemieckiej bezczynności w tej sprawie, niż niemieckiej siły. Nie sądzę, żeby tak poważne państwo jak Niemcy pozwoliło sobie dalej na tę dziką migrację, która w wielu miastach zaczyna już skutkować chaosem: tu kogoś pobito, tu kogoś zgwałcono, tu gdzieś rozwalono kościół, tu gdzieś zostawiono śmietnik. Problem w tym, że nie może to polegać na wysyłaniu nadmiaru imigrantów do Polski. Musi zostać przerwany cały proces migracji do Europy.

Ale na szczęście już ze strony niektórych polskich przedstawicieli światłej, postępowej elity rządzącej pojawiają się głosy rozsądku, np. wywiad Rostowskiego dla jednej z brytyjskich gazet. Ponieważ stwierdził to Rostowski, to wszystko jest w porządku, ale gdy to samo stwierdza Kaczyński, sugeruje się mu, że chce wyprowadzić Polskę z UE, że jest antyeuropejski, że jest ksenofobem.
W ten sposób zamiast znaleźć konsensus w tej sprawie, aby państwo mogło podjąć stanowcze i dalekowzroczne decyzje, Platforma woli zbić swój kapitalik wyborczy na straszeniu PiS-em. Na tej wojnie jak zwykle pierwsza umiera prawda, czego dowodem jest akcja "Więcej wiedzy - mniej strachu". Już sama nazwa wskazuje, że jest to akcja propagandowa mająca na celu zmniejszenie w społeczeństwie obaw przed imigrantami, nie dopuszczająca w ramach owej "wiedzy" zamieszczania żadnych informacji niepoprawnych politycznie, które mogą naruszyć pozytywny wizerunek tej napływającej ludności. Tymczasem te same media, które uczestniczą w tej kampanii, same wielokrotnie informowały o tym, co imigranci wyprawiają w krajach, w których się znaleźli. To mi wystarcza do stwierdzenia, że na takich zasadach, w takich warunkach dzikiej, niekontrolowanej migracji, w warunkach szantażu moralnego i ekonomicznego ze strony UE, w warunkach medialnej manipulacji i propagandy, w warunkach łamania demokratycznych procedur decyzyjnych, liczba uchodźców, którą powinniśmy przyjąć, wynosi: ZERO.

Jacek Jakubiec @ 81.219.4.*

wysłany: 2015-09-20 13:58

Do "Dzidka" alias "Dzięki":
Jestem zobowiązany za próbę edukowania mnie, ale wyjaśniam:
- mam w Niemczech krewniaków-rodaków oraz licznych przyjaciół i wiele wieści stamtąd do mnie dociera,
- mam też wlasne obserwacje; co prawda sprzed 40 lat, ale to nie znaczy, że nie można ich przykładać do realiów AD 2015. Krótko o tym:
W latach 1974-57 odbyłem roczny staż urbanistyczny w biurze planowania miasta w Hannowerze, odbyłem tez szereg podróży po tym kraju. To byl czas, gdy już wyraźnie widać tam było efekty umów podpisanych przez RFN kolejno (podaję za R.A. Ziemkiewiczem): z Włochami (1955), Hiszpanią i Grecją (1960), Turcją (1961), Marokiem i Koreą Południową (1963), a potem z Portugalią, Tunezją i Jugosławią (1964-68). Ta ogromna "gościnność" Niemców niewiele wspólnego miała z jakimś wysublimowanym humanitaryzmem. Niemcy już na dobre znalazły się na demograficznej równi pochyłej. Pamiętam numer "SPIEGLA" ze smutnym bobasem w kolorowym, żółto-czerwono-czarnym czepku i napisem "Sterben die Deutsche aus?" (czy Niemcy wymierają?). Towarzyszyły temu wymowne diagramy. Ale duma narodowa to nie wszystko, bo Niemcom po prostu zaczęło zagrażać widmo niedoborów na rynku pracy, co dla rozpędzonej niemieckiej gospodarki stawało się groźne. Masowy napływ Gastarbeiterów był już bardzo widoczny, ale - rzecz jasna - działo się to w realiach nieporównywalnych do dzisiejszego "kryzysu imigracyjnego". Jeśli jakieś skojarzenia mają tu sens to to, jak marne już wtedy były efekty wysiłków na rzecz integrowania się grup przybyszów ze społecznościami lokalnymi. Dziś sytuacja w RFN (nie tylko tam) jest o wiele gorsza i relacja Wiktorii dobrze to odddaje. Robi się groźnie !
Jak ostatecznie zachowa się Tusk na zwołanych przez siebie unijnych zjazdach oraz co wywojuje słusznie ostrożna Grupa Wyszechradzka - to się niebawem okaże. Szanse byłyby większe, gdyby ten front zasiliły kraje bałtyckie czy Dania. Nie mowiąc o Chorwacji, którą masowy napływ (nawet tylko przepływ) imigrantów już wpycha w konflikty z sąsiadami. Liczenie "szabel" to nie wszystko. Przede wszystkim bowiem na wagę złota jest głęboki wysiłek europejskiego ducha i rozumu i wypracowanie tam w Brukseli najsensowniejszego wspólnego "modus operandi" w obliczu zagrożeń, które też są naprawdę w s p ó l n e. Co by nie sądzić o sejmowej debacie - Bóg ustrzegł i do drastycznego dla polskiej racji stanu tąpnięcia nie doszło. Tak to oceniam. Może i w Brukseli przebije się zbiorowa mądrość a nie takie czy inne egoizmy.
Jeszcze jeden aktualny wątek.
To, co prezydent Andrzej Duda otwartym tekstem powiedział do młodych polskich emigrantów w Londynie wywołało potępieńcze salwy i gromy. Czy może w imię salonowej poprawności miał im wciskać kit, albo milczeć? Miał apelować "wracajcie, jakoś to będzie!"? To przecież dziś dziesiatki albo setki tysięcy ludzi, z których jakaś część na dziś nie ma tu po co a czasem i do kogo wracać. Więc co? Miasteczko namiotowe i garkuchnie na Stadionie Narodowym i czekanie na efekty zmian systemowych zapowiadanych na dobrą sprawę przez wszystkie opcje polityczne?... Te zmiany są konieczne i są możliwe, ale mamienie tamtych rodaków że to tuż-tuż - dziś byłoby nieodpowiedzialnym kłamstwem.
Niech tam żyją, tam pracują i niech tam czekają na dobre wieści z Kraju. Doczekają się. Jestem pewny, że takie wnioski wyciągnęli ze spotkania z Prezydentem RP.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-20 14:18

Dzidek , nie narzekaj :)
Dzięki ... FB i ,... i ...i ...Tobie też :) :
http://niezalezna.pl/71093-wroclaw-marsz-tysiecy-osob-ws-imigrantow
Zwracam uwagę , ze nie byli to tylko , jak ich " uprzejmie " nazywa GW " faszyści - narodowcy " !
Dzidek , jak widzisz istnieje też " życie " poza FB :)!
I ...BARDZO DOBRZE !!!!!!!!!!!

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-09-20 15:05

Tylko że o tym marszu nawoływano dużo wcześniej także na FB (media społecznościowe idealnie nadają się do organizowania takich rzeczy). ;)

@Widz - to wszystko to FB i z 1wszej ręki jednego z organizatorów:


6h temu - jedna perspektywa organizatora na FB

https://www.youtube.com/watch?v=hrhkmfLgzyw&sns=fb&app=desktop

5h - inna perspektywa (tej samej osoby):

https://www.youtube.com/watch?v=9sgPt8y63mM&feature=youtu.be

Wiem co piszę, bo bo jest to medium społecznościowe i "wojna trwa od dawna".

Za "alias" przepraszam - wkleiło się.

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-09-20 15:52

/będziecie mnie opieprzać że znowu za dużo piszę.... ale może oprócz tych są inni/

Tutejszy blog od razu piszący potrafi podkleić pod FB i tam dyskusje potrafią iść w innym kierunku (dość to ciekawe, jak fejsbukowcy widzą tutejsze komentarze, wy zaś nie tamte - ale jest to normalna praktyka).
Jednakże wielu piszących tutaj na FB może sobie pozwolić więcej , bo zdaje sobie sprawę z medium społecznościowego.

-----------------
Dam przykład i w temacie.
Jeden z radnych (i jest to jak najbardziej pozytywne) nie może dać (blog) np. tak istotniej informacji , która jest nie do końca z linią partii że Papież dając wzór do naśladowania w sprawie uchodźców przyjął po swój dach rodzinę uchodźców o (cytuję) "Są to chrześcijanie obrządku melchickiego z Patriarchatu Antiochii."
Radny (na FB - bo tam splatają się informacje) szybko i trafnie zauważył:
Greckokatolicki Kościół Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii, zwany też melchickim (od arabskiego słowa "melik" lub "malik" - króla, czyli "wierni królowi-władcy Bizancjum"), jest katolickim Kościołem tradycji wschodniej obrządku bizantyjskiego.

Mam znowu problem , bo już nie wiem kto znowu chce ze mnie bezmózgowca zrobić ((i nie jest to radny) ? !

Rozumiecie silę medium społecznościowego (na tu i teraz)?
Nawet w kwestii "Uchodźca mój brat" ?

Widzieliście 😳 @ 94.197.120.*

wysłany: 2015-09-20 20:10

W sieci jest Zdiecie pobitego,w Cieplicach na Komisarjacie Policji chłopaka, kopali i skakali mu PO głowie!!! Peowscy milicjanci !!!

bu3las @ 83.26.43.*

wysłany: 2015-09-20 23:35

"Społeczeństwa ... są mocno podzielone ... pod względem stylu życia i wyznawanych wartości."
Powyższe zdanie zaczerpnąłem z wypowiedzi Minotaura, nieco skracając.

"Styl życia" - Pamiętam z jakiegoś filmu historycznego o wojnie domowej w USA, czyli tzw. wojnie secesyjnej, dużo mówiono waśnie o "stylu życia". Bito się o styl życia, jak zrozumiałem, tak określano problem sporu. Tak uzasadniano soją postawę, motywacje. Tak agitowano.

Bili się przecież amerykanie z amerykanami, znaczy, nie był to wróg zewnętrzny, jasno określony. Po przeciwnych stronach stawali nawet krewniacy. Zginęło ponad pół miliona ludzi... Za styl życia.

Z tzw. innej beczki... Chiny, Singapur, Japonia swój rozwój gospodarczy, wręcz cud gospodarczy oparły na pracy własnych obywateli, nie na pracy imigrantów. Czyli można...

Infantylizm naszych "elyt" (wszystkich: dziennikarskich, politycznych, wojskowych, eksperckich) widać w bezrefleksyjnym kładzeniu do jednego worka ataku na WTC i metro w Madrycie. To są dwie różne sprawy...
WTC to atak na znaczące, symboliczne budowle wykonany przez ludzi zdeterminowanych. Niezwykle zdeterminowanych, skoro poświęcili życie z całą świadomością.
Natomiast w Madrycie to atak na biedotę miejską jadącą do pracy. Zwykły sadyzm. Łatwy do przeprowadzenia.

Będzie wesoło. Mieliśmy się uczyć Chińskiego, a będziemy wypinać tyłek do księżyca i to pięć razy dziennie...

Hmmm @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-09-21 16:17

Najgorsze jest to że wiele gatunków ptactwa wyginie, nie wszyscy wiedzą że oni polują nawet na wróble , co jest dla nich przysmakiem, zabijają wszystkie ptaki które potem jedzą :(. , nawet te które są pod ochroną!!! Wierzcie mi widziałem zdięcia , nie mogłem uwierzyć.

Mirek,K @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-09-21 19:23

Z PO patologią, nie należy nigdy wchodzić w żadne układy, 8 lat rządów tego tworu, pokazało że są z gruntu fałszywi i działają tylko dla własnego dobra, obywateli mają za nic, pomimo że sprytnie umieścili sobie w nazwie OBYWATELSKA, a to tylko dobrze zorganizowana mafia jest, która tylko bezlitośnie łupi Polaków, dbając o własne korzyści i koryta, Polakom będzie dużo lepiej, gdy ten twór, ta PO patologia zniknie ze sceny politycznej...

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-09-22 08:10

Pan Jacek:
"W latach 1974-57 odbyłem roczny staż urbanistyczny..."
To drobiazg.

Teraz będę okrutny:

Minotaur!
Dzięki za Twoje wpisy! Gdy to czytam, to chce się żyć!
Jesteś wśród nielicznych, którzy nie bełkoczą!

Panie Jacku!
Gdy Pana czytam, mózg (słaby) odmawia mi posłuszeństwa.
Zbyt mądre to dla mnie, czy co?
SKS? Pewnie też...

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-24 12:18

Panie Jacku , zaczynam się bać ...
Uchodżcy i inne wyzwania na horyzoncie a oni ...być może zamknięci w przysłowiowej ....kuchni .
I napisano to Neewweek- u , tak tak ,tym od Lisa !

http://polska.newsweek.pl/wybory-parlamentarne-2015-jak-przygotowuje-sie-na-nie-po-i-co-z-ewa-kopacz-,artykuly,371035,1.html#fp=nw

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-25 14:23

Przepraszam , .że na Pana blogu , ale …nie mogę tego „ objawienia „ nie zauważyć !
Jedyne co mogę wymyślić , że na Pana blogu , to to , że w to objawienie się konstytucjonalisty , co ja mówię , „ Hiperkonstytucjonalisty „ dotyczy Pana sąsiada z Czarnego .
Otóż tenże pan , mówiący o sobie skromnie , że …” Ja jestem prowincjonalnym hotelarzem, „ jednocześnie stwierdza : …PK.: osoba, która decyduje się na objęcie takiej funkcji i musi wiedzieć o obowiązkach i regułach, które na tym stanowisku obowiązują …
oraz , godne „ konstytucjonalisty - chałupnika „ ::
….. Szkoda jednakowoż, że Najwyższy Strażnik Konstytucji dokonuje jej dowolnej interpretacji i np. wzywa, bez konsultacji z Premierem, ministrów na dywanik, nie chce współpracować z Premierem, zamiast zwołać Radę Gabinetową …
Czy mamy zatem uwierzyć , że nie dostrzegli tego ani Ewa Kopacz , ani Misiek Kamiński nie dostrzegli niekonstytucyjnej interpretacji PAD ?
Ani inni , „ pomniejsi „ konstytucjonaliści , tacy jak np prof Winczorek czy dr Piotrowski .
Wstyd :) , gdyby to nie było państwo „ teoretyczne „ , toby się zwróciło do Pana PK z prowincjonalnej Jeleniej Góry o wykładnię .
Że są jakieś przepisy i zwyczaje wywiedzione z zasadniczej treści Konstytucji .
To są „niepotrzebne szczegóły „ dla durnych akademików , różnych doktorów praw .
Nie dla „ prawdziwych strażników rewolucji …upss - to w Iranie …Konstytucji „ , takich jak Pan PK .
Bo nie matura , lecz chęć szczera ….
Drżyjcie / o posady / wszelakie Miśki K . bo nadchodzi Pan PK .

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-25 15:46

Ach , jeszcze jedno ....
Po niesłychanie twórczym i pełnym dydaktycznego zapału przybliżeniu wszystkim , którzy mają " nie takie IQ , wg Pana PK.... , pojęć " kubizm " i " Kaczyzm " czekam z utęsknieniem na : " Tuskizm " , " Kopaczyzm " i " Platfusizm " .
Liczę w tym względzie na niezawodnego , Samozwańczego Wielkiego Konstytucjonalistę Prowincjonalnego !
Z Czarnego .

Jacek Jakubiec @ 159.205.6.*

wysłany: 2015-09-26 09:12

Na temat uchodźców bardzo sensowną akcję pod hasłem "więcej wiedzy - mniej strachu" uruchomił portal ONET. To nie jest zagłaskiwanie poważnego problemu ani zamiatanie pod dywan. Polecam link:
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/uchodzcy-w-polsce-wiecej-wiedzy-mniej-strachu-czesc-ii/96qqj1

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-09-27 07:18

Na zaproszenie Angeli poborowi z Azji i Afryki nie idą tu tylko po socjal.
Oni idą zaprowadzić tu islamski szariat.
Codziennie osiem tysięcy młodych byczków i garstka kobiet i dzieci
bez problemu forsują granice UE, ponieważ UE zrezygnowała z granic. Poszczególne państwa zachowują się, jakby nie miały wojska.
Konsekwencje tego? Nie do uniknięcia.
A "więcej wiedzy - mniej strachu"? dla naiwnych.

"Europo! Co się z tobą stało?
Europo! Czy chcesz, żeby bolało?

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-27 14:26

Panie Jacku , ja nie wiem do końca , po co jest ta akcja .
Może powinni przeczytać ją i stosować urzędnicy i służby w całej Europie ?
A co było z egzekwowaniem dotychczasowych , istniejących przepisów ?
Stosowano je skrupulatnie czy ważniejsze było „ nielimitowane zaproszenie Angeli „ ?
A teraz druga sprawa .
Otóż przeciwnicy PiS , na różnych forach , dosyć obcesowo wyrażają się na temat przeciwników PO .
Uważają , że im wolno , bo on są jedynie „ zatroskani „ I mówią jedynie „ językiem miłości „, zaś zwolennicy PiS , to każdorazowo „ hejterzy „ , nawet , jeżeli nie prowokują ostrymi sformułowaniami .
Przykładem niech będzie blog Pana PK , Pana sąsiada z Czarnego .
Sam Pan PK , z braku argumentów , dosyć bezceremonialnie , stygmatyzuje dyskutantów o innym spojrzeniu , insynuując w dodatku w takim stylu :
…PK.: bo ów "facio" jest wynajętym hejterem PiS i typowym przykładem na efekty politycznego mataczenia Pana Prezesa JK….
On jest tylko zatroskany , pisząc :
….Tu chodzi tylko o robienie dymu dla rozmodlonego elektora, który niczego nie czyta poza mądrościami spływającymi z ust hierarchów PiS….
Na jego blogu pojawiają się też takie zatroskane indywidua , jak trzeba @ 83.30.246.*
Pisze „ ono „ , to…" trzeba @ 83.30.246.* " :
… nie mieć części szarych komórek ,aby po nocach się spotykać …
Pisze absolutnie nie „ hejtersko „ …
No to …teraz ja …
„ Trzeba „ , masz rację , bo jeżeli rodzice poczęli Cię w nocy , to istotnie czegoś brakowało !
Jestem Tobą tylko zatroskany czy już hejter ???

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-27 17:05

A jednak …, jak żałosnym POpagandzistą jest Pan PK …
Mimo wielokrotnych uwag moich i nie tylko moich , on dalej , w ramach bezmyślnego „ przeglądu „ „ dobrych wiadomości „ serwuje bezmyślnym lemingom :
… PK.: w sprawie biedy, bezrobocia, upadającej gospodarki i Polski w ruinie polecam serdecznie lekturę następującego:
http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/duze-inwestycje-sprawiaja-ze-na-dolnym-slasku-brakuje-rak-do-pracy/9njhhg
Wg „ Nikifora ekonomii „ czyli Pana PK , ta notka to stan całej Polski !
Czy fakt , że ja nie dalej , jak wczoraj spotkałem w Pradze , sytego i bogatego Etiopczyka z Erytrei , uzasadnia tezę , że jest to kraina bogata , ludziom żyje się doskonale i mówienie o biedzie w Erytrei ,a tym bardziej o pomocy humanitarnej , nie mówiąc o uchodźcach to – to kłamstwo ???

Jacek Jakubiec @ 78.8.137.*

wysłany: 2015-09-27 17:49

Pozwólcie Panowie, że przywołam to, co pisałem uruchamiając ten blog. Otóż zdecydowanie nie jestem fanem polityki w jej wydaniu partyjniackim i - choć to trudne (każdy z moich wątków o politykę zahacza) - to nadal bylbym za tym, aby to forum było o tych toksycznych klimatów wolne. Co nie znaczy, że nie wezmę udzialu w wyborach, albo że nie mam swoich politycznych faworytów.
W tym kontekście: z moim PT Sąsiadem z Czarnego (a i z tego blogowiska), mogę się różnić w politycznych opcjach i wyborach, ale szanuję jego (Pawła Kucharskiego) zaangażowanie w problemy regionu a także poglądy które głosi, bo ma po temu podstawy wynikające z doświadczenia i solidnego dorobku osobistego.
Jeszcze do AS-a: a czemuż to materiał oznaczony hasłem "więcej wiedzy - mniej strachu" miałby być tylko dla naiwnych?!!! Toż to kanon uniwersalny. Nie tylko na tę okazję. Czy trzeba przypominać inne motto: że "gdy rozum śpi budzą sie demony!"?... A odporność na wiedzę często sprzyja wyłączaniu rozumu, czyli po prostu głupocie...

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-27 18:08

Panie Jacku , Pan szanuje Pana PK .
I bardzo dobrze .
Nie rozumiem jednakowoż za jakie ,…” jego (Pawła Kucharskiego) zaangażowanie w problemy regionu a także poglądy które głosi, bo ma po temu podstawy wynikające z doświadczenia i solidnego dorobku osobistego.” …
Pan , być może , je zna , one „ podstawy „ …
Ja nie i …nie muszę .
Znam tylko jego „ dorobek „ w obrażaniu Polaków ,” PiS owców „ i innych „ myślących inaczej niż on lub chociażby inaczej , niż narzucają media głównego nurtu .
Pominę już obrażanie mnie osobiście poprzez rozmaite insynuacje …
Wiem tylko , że jest niekompetentny , stronniczo jednostronny , powodowany atawistyczną nienawiścią do Polaków , PiS –u i …zdrowego rozsądku .
Jeżeli się zmieni i udowodni , że coś potrafi , oprócz pisania / vide Gildia…/ , to może zdanie zmienię !
To tyle , na razie .

Jacek Jakubiec @ 159.205.89.*

wysłany: 2015-09-27 23:59

Widzu, ja i Pawel funkcjonujemy tu jawnie i jesteśmy znani z oblicza, Pan zaś korzysta z prawa do anonimowości. Stąd np. nie wiem, czy bywał Pan na obywatelskich debatach jakich w Jeleniej Górze sporo się odbywa. Myślę o dyskusjach publicznych nad strategią rozwoju Jeleniej Góry, czy o paroletnim cyklu otwartych spotkań w BWA w ramach "Obserwatorium Karkonoskiego". Paweł wielokrotnie tam się wypowiadał i życzyłbym Miastu i Regionowi, aby czasem wzięły pod uwagę jego rekomendacje.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-28 07:33

Panie Jacku , owszem korzystam z przywileju anonimowości.
Nie każdy chce być osobą publiczną , bowiem nie każdy ma tzw. ciąg na szkło .
Nie będę oceniał podanego przez Pana dorobku Pana PK , bo to rzecz z natury ocenna .
Jednakże znam bardzo wielu ludzi , aktywnych w sferze działalności organizacji pozarządowych , którzy wg mnie , mają dorobek nieporównanie większy a nie … obrażają .
Jest to kwestia kultury osobistej , chyba , że Pan uważa , że jest taka cezura , taki „ dorobek , który do tego kogokolwiek upoważnia .
Jeżeli nawet Pan PK jest „ przesiąknięty „ jakąś misją , własną czy zleconą , to skandaliczny sposób traktowania adwersarzy inwektywami i insynuacjami nie wystawia mu dobrego świadectwa .

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-28 14:07

Panie Jacku , sorry , ale gwoli tylko uzupełnienia , bez dedykacji dla Pana sąsiada / absolutnie ! / :
http://wiadomosci.wp.pl/kat,141202,title,Lukasz-Warzecha-o-hejterach-i-manipulacjach-Z-kim-walczy-premier-Kopacz,wid,17874294,wiadomosc.html

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-09-29 19:09

Myślę a nawet jestem pewien , że z tą opinię powinni się zapoznać wszyscy :
http://wpolityce.pl/swiat/266913-miriam-shaded-trzecia-wojna-swiatowa-juz-sie-zaczela-to-jest-wojna-cywilizacyjna
Jedni , dla potwierdzenia słuszności swoich obaw.
Inni , dla przemyślenia i ewentualnie korekty swoich poglądów w tych sprawach .

Jacek Jakubiec @ 77.253.69.*

wysłany: 2015-09-30 08:33

Tak jest Widzu. To co Miriam Shaded ma do powiedzenia o zagrożeniu islamskim jest bardziej obszernie przedstawione w rozmowie z nią, w świeżym numerze "Do Rzeczy". Jej sprawa, że chce w Sejmie reprezentować partię nieco egzotyczną. Tego co głosi, warto uważnie słuchać. Jako córka imigranta syryjskiego z pewnością dobrze wie, co mówi.
Jeśli wolno mi na chwilę odejść od tego tematu, polecam uwadze PT Gości link: http://wroclaw.tvp.pl/21872519/29092015-1830 . To wczorajszy program Faktów TVP Wroclaw. Ostatnia pozycja (14:40 min.) sygnalizuje bliską mi sprawę, której zamierzam poświęcić tu odrębny artykuł.

anonimous @ 37.47.35.*

wysłany: 2015-10-02 13:05

Drogi Widz @ 78.88.143.* - jeśli ktoś ma tutaj "parcie na szkło" to chyba właśnie Ty... Wystarczy policzyć wpisy na tym blogu (i nie tylko na tym...) .... Prezentuj swoje poglądy a nie hejtuj sam innych ...Albo zamilcz nie mając nic sensownego do zaproponowania poza krytyką...

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-02 19:28

Ależ najdroższy anonimous @ 37.47.35.* …
Jak dobrze , że jesteś …. jak dobrze że Pan jest. To co Pan pisze jest wstrząsające.
Na co Ty anonimousie masz parcie ?
Czym się tak troskasz , ta piękną katastrofą PO , która się zapowiada ?
Kto Tobie każe a Ty musisz ?
A kto , to niby ,” ni z gruszki , ni z pietruszki „ , absolutnie nie hejtersko napisał :
anonimous @ 37.47.6.*
wysłany: 2015-09-22 10:14
widzę że główni hejterzy - Minotaury, Widze itp. w formie i im bliżej wyborów tym bardziej aktywni :D no cóż - PiS każe - sługa musi....
Czy to są jedyne Twoje poglądy ???
Rozumiem …

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-04 15:19

Najdroższy anonimous @ 37.47.35.* , ponieważ zacząłeś szukać „ hejtera „ , to POdsunę Ci trop z najbliższej okolicy .
Właśnie dzisiaj Pan PK ‘ dał glos „ .
Obok całkiem sensownych uwag na temat skomunikowania kotliny i mikroskopijnego zaangażowania i skuteczności naszych wybrańców , musiał dać wyraz swojej frustracji i „ miłości „ do PiS i jej zwolenników , obrażając / delikatnie / tych ostatnich .
Czy nie mógł sobie darować , takich tekstów :
…Złożenie tej ustawy na 3 tygodnie przed wyborami, przed ostatnim posiedzeniem Sejmu i bez możliwości debaty nad nią w Senacie świadczy tylko o głębokiej wierze strategów PiS w absolutnie bezkrytyczny debilizm Narodu i przekonaniu, że populistyczną manipulacją elektoratem można przejąć władzę. To już kolejny populistyczny fajerwerk kampanijny po - choćby - prezydenckim projekcie o wieku emerytalnym i tylko ponowne potwierdzenie na jakim elektoracie opiera się PiS.
Powiedz mi Najdroższy anonimous @ 37.47.35.* , czy krytycznej opinii o taktycznej , wyborczej zagrywce Pani Szydło , nie można byłoby wyrazić bez passusu :
….. i tylko ponowne potwierdzenie na jakim elektoracie opiera się PiS….
Czy dziwi Cię więc , że ja czuję się zwolniony od okazywania choćby szacunku , nie mówiąc o jego odczuwaniu do takiego kogoś ?
Nie chce mi się nawet przytaczać faktów o przyspieszonym „ działaniu „ koalicji rządzącej , o ich finezyjnych zagrywkach wyborczych .
I nie myślę tu nawet o POmyśle , z soboty na niedzielę , referendum o JOW , bo to samobójcza żenada , ale o obietnicach PO , co to oni nie zrobią , jak ….
Mógłbym coś w tym stylu o kondycji umysłowo – psychicznej wyborców PO , ale mi się nie chce , bo i tak wszyscy myślący wiedzą !
Nieagresywne to było , prawda ?
Żadnego słowa rodem z Sowy i Przyjaciół .
Swoją drogą , jeśli mentalnie jesteś na takie wyzwanie gotowy , to oceń sprawiedliwie , co ważniejsze :
Swoją drogą, dla poddania pod obrady Sejmu projektu ustawy PiS-u o minimalnej stawce godzinowej brutto za pracę w wysokości 12 złotych, pani Kidawa-Bońska czasu w tej kadencji już nie widziała, ale dla ustawy o uzgodnieniu płci takie możliwości oczywiście widzi.
http://wpolityce.pl/polityka/267278-ustawa-o-uzgodnieniu-plci-zawetowana-przed-prezydenta-andrzeja-dude-ale-jeszcze-sie-nie-cieszmy
To nie jest gra polityczna , jeno co ?
A poważniejszych rzeczy to do przemyślenia :
http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,18110312,Burzliwa_debata_w_Senacie_nad_ustawa_o_TK.html?ssoSessionId=92051312c25c7013e3630de04badcee87f7846c0617216110e3d162b5fe096a8
i
http://wpolityce.pl/polityka/267183-skok-na-trybunal-konstytucyjny-to-niszczenie-polskiej-demokracji-wybrany-niezgodnie-z-prawem-moze-blokowac-zmiany-w-polsce
Jak POtrzeba , to wszystko da się !!!
A już bardzo POważnie , nawoływałeś , żebym nie hejtował , tylko przedstawiał swoje , podkreślam swoje poglądy , no ….to ....
JESTEM ZDECYDOWANIE ZA DROŻDZÓWKAMI W SZKOŁACH !!!
PS . Najdroższy anonimous @ 37.47.35.* , nie licz mi proszę ilości wpisów , bo ja POliczę Twoje wpisy / od 90 % do 100 % / na blogu Pana Prystroma .
Teraz nie możesz się na nim „ wyżywać „ , to szukasz nowego wroga ?
Daruj sobie moją skromną osobę !

Jacek Jakubiec @ 81.219.4.*

wysłany: 2015-10-04 17:46

Tak tu sobie Panowie cieplutko pogwarzyli, a ja nie bardzo wiem, dlaczego akurat na tym blogu, skoro Waszym bohaterem jest mój Sąsiad. On też ma swoją witrynę i krąg dyskutantów. No, ale... proszę bardzo, jeśli taka wola...
Co do mnie: reflektuję - jesli to możliwe - na wieści z pierwszej ręki. Dlatego wybieram się we wtorek do Mercurego na spotkanie z Panią Beatą Szydło, do której mam sporo sympatii i rosnące zaufanie. Polecam to też Panów uwadze.

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-06 18:23

Panie Jacku - Szydło jako parawan Kaczyńskiego i PiS to zdecydowanie nie moja bajka :D przepraszam za Widza bo sprowokowałem jego grafomaństwo...

JJ:
1) Nie ma sprawy, poza tym ja lepiej oceniam widzowe wpisy.
2) Właśnie wróciłem ze spotkania z panią Beatą. Moje przekonanie do niej zdecydowanie podtrzymuję. Pozdrawiam - JJ.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-06 22:05

Przemiły anonimous @ 31.61.138.*
Przepraszaj za siebie , bo to co robisz , to " megalomaństwo " ! :)
Jeżeli sam siebie oceniasz , jako bardzo zwięzłego i konkretnego " publicystę " to chyba ktoś inny pisał te napastliwe tasiemcowe banialuki ii bzdety na blogu Pana Prystroma , posługując się Twoim nickiem .

bu3las @ 83.30.129.*

wysłany: 2015-10-09 23:57

Wracając do tematu podstawowego, czyli imigrantów, a zatem mniejszości narodowych, plemiennych, religijnych w Polsce... Bo przecież ten problem wszystkich zemocjonował, gdyż może zachwiać naszą kondycją, społecznym kapitałem, który ocenia się niezbyt wysoko.

Otóż polecam książkę Mariana Miszalskiego, której recenzję (metodą kopiuj, wklej) daję poniżej. Nie da się jej przeczytać w jedno popołudnie (ze zrozumieniem)... Postaram się przytoczyć parę cytatów - trafne i ciekawe - po przeczytaniu, za parę dni.

Oto recenzja z okładki:

Pierwsze na rynku omówienie historii żydowskiego lobby politycznego w Polsce. Zapewne wiele osób zdziwi się zarówno tym, jak długo ono już w naszym kraju funkcjonuje, jak i tym, że walczyli z nim nie jacyś czarnosecinni „antysemici”, ale tacy ludzie jak Stanisław Staszic, Jan Ursyn Niemcewicz, Roman Dmowski, Bolesław Prus, a nawet Józef Piłsudski.

Żydowskie lobbies polityczne, działające w krajach o ustroju demokratycznym:
- przedstawiają politykę Państwa Izrael jako obiektywnie słuszną i uzasadnioną,
- pozyskują budżetowe pieniądze na cele własnej mniejszości narodowej,
- wykorzystują dostępne sobie media do promowania w życiu publicznym swoich "autorytetów” dobieranych wedle żydowskiego pochodzenia,
- dążą do obsadzania ważnych stanowisk – zwłaszcza w upaństwowionej kulturze (czyli propagandzie), przez obywateli pochodzenia żydowskiego,
- dążą do wprowadzenia filosemickiej interpretacji historii w programach edukacyjnych dla młodzieży szkolnej,
- dążą do penalizacji „antysemityzmu” próbując zawłaszczyć dla siebie monopol, na interpretację tego określenia, starają się wreszcie prezentować żydowski punkt widzenia jako obiektywny,
- dążą do judaizacji chrześcijaństwa lub przynajmniej do jego rugowania z przestrzeni publicznej, zwłaszcza z systemów szkolnych.

W Polsce żydowskie lobbies polityczne są obecne od tysiąca lat.
To pierwsza książka, która kompleksowo przedstawia ich historię.

Jacek Jakubiec @ 159.205.86.*

wysłany: 2015-10-10 18:12

To wszystko zapewne prawda, Szanowny bu3lasie. Tylko że na podstawie takich faktów można wyciągać skrajnie odmienne wnioski. Np. takie jak Hitler, Himmler & Co. Ale można się zastanawiać tak, jak to czyni Krzysztof Kłopotowski w rozmowie z Piotrem Włoczykiem w "Do Rzeczy" (nr 36/15, str. 76), zatytułowanej "Po co nam Żydzi?". A odredakcyjny nadtytuł brzmi "Żydowski klucz do osiągania światowych sukcesów". Jeśli to mało, to dodam że Kłopotowski jest autorem książki "Geniusz Żydów na polski rozum". Krótko mówiąc: jeśli to naród umysłowych geniuszy (23% noblistów to Żydzi a w dziale ekonomii tej nagrody to nawet 39% !), to może warto by tak próbować czegoś się od nich nauczyć? Ale w Kraju nad Wisłą za takie sugestie Klopotowski jest przede wszystkim obficie obsobaczany!
Ale proszę bardzo: czekam na te zapowiedziane cytaty bu3lasie.

anonimous @ 31.61.139.*

wysłany: 2015-10-12 15:20

bu3las @ 83.30.129.* - niestety ta publikacja ma zapaszek antysemicki, a i pozostałe publikacje Pana Miszalskiego budzą co najmniej kontrowersje np. Najnowsza spiskowa historia Polski... Czy jest się czym podniecać ? Wątpię, chyba że odpowiada Panu taki punkt widzenia.... Skrajnie prawicowy....

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-12 19:48

Drogi anonimous @ 31.61.139.*
Chyba się podnieciłeś , bo ani nie zaczekałeś na cytaty z w/w książki ani raczej jej nie przeczytałeś , bo wtedy pewnikiem , byś cokolwiek merytorycznie
Ale musiałeś , tekst krótki ale , jak to u Ciebie bez treści i argumentów , za to z kliszami ,
Takimi , jak :zapaszek antysemicki , kontrowersyjny autor , którego nie czytałeś i …skrajna prawica !
Chyba nie jesteś „ skrajną lewicą „ zwaną inaczej „ lewakami „ ?
I , mam nadzieję , że czytasz innym organem niż nos ?
A co Ci Twój nos podpowiada na hasło „ przedsiębiorstwo holocaust „ i Norman Finkelstein .
Tylko jeden adres :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przedsi%C4%99biorstwo_Holokaust
Czekam na Twoje wrażenia estetyczno – zapachowe !
Też czujesz antysemicki zapaszek od Finkelsteina ???
Pzdr

bu3las @ 83.27.175.*

wysłany: 2015-10-13 01:52

Pan, Panie Jacku od razu uderza w duży dzwon: a Hitler, a Himmler & Co (o "anonimusie" nie wspominając - lubi przeginać), jest to - uważam - stereotyp. Przez okres PRL wdrukowany nam stereotyp.

Wg. Miszalskiego: "Pierwsi Żydzi pojawili się w Polsce prawdopodobnie w XI wieku". - Jest to pierwsze zdanie w książce. Oczywiście, "prawdopodobnie" znaczy, że nie jest to wiedza pewna. Wymieniam je dlatego, by pokazać jaki szmat czasu obejmuje jego praca. Holocaust to historycznie krótki epizod. Tragiczny, znaczący jednakże krótki. Omawiając nasze relacje z Żydami nie możemy... I tu zacytuję wymienionego przez "Widza" prof. Finkelsteina : "Polacy zachowują się w sposób godny pożałowania. Nie macie na tyle pewności siebie i poczucia własnej wartości..." By nie pozwalać sobie na narzucanie w omawianej przez prof. sprawie, czyli na antypolskie nastawianie młodzieży izraelskiej przez ich służby w trakcie wycieczek do Oświęcimia.

Read more: http://www.pch24.pl/finkelstein--o-polskim-antysemityzmie-mowi-sie-dla-pieniedzy,18813,i.html#ixzz3oOhn89n5

Z Niemcami, Rosjanami, Żydami, Czechami, Litwinami i innymi musimy mówić własnym głosem o własnych interesach widzianych z naszej pozycji... Koniec kropka!

Miszalski pisze - zdając sobie sprawę z funkcjonujących stereotypów, że będą próby oskarżeń - starając się maksymalnie udokumentować źródłowo swoje tezy, pisze z pozycji Polaka.
To jest - jak napisano w recenzji - pierwsza taka praca. Jako pierwsza jest w oczywisty sposób interesująca.

By nie przedłużać... Zacytuję wg. mnie kluczową tezę, pozwalającą wiele zrozumieć, np. status Jerzego Urbana.

Cyt.:
Andrzej Niemojewski : "Żyd powiedział Polakowi: nie mogę z tobą niczego wspólnie kochać, czcić, uwielbiać, nad niczym wspólnie cierpieć i do niczego wspólnie dążyć - ale możemy wspólnie drwić ze wszystkiego. Wydrwię ci twojego Boga, twoją Ojczyznę, twoją tradycję i twoje ideały, twoje pragnienia i twoje wysiłki i obaj będziemy wyżsi ponad to wszystko. Zszedł się żydowski kpiarz z polskim kpem i wytworzyło się środowisko, w którym żaden wielki czyn nie mógł dojrzeć ".

Jacek Jakubiec @ 77.253.68.*

wysłany: 2015-10-13 08:54

Ani mi w głowie idealizować zbiorowo i ryczałtem żydowską nację.
Polecam Panu, PT bu3lasie mój komentarz z 19.09. godz. 11:04, w którym przywołuję "Pamiętniki włościanina", autorstwa mojego pradziadka. On nie był bynajmniej żydofobem, tylko będąc wójtem gminy, której połowę ludności stanowili Żydzi, był wnikliwym obserwatorem uczestniczącym i rzetelnym kronikarzem. Ale co ma jedno do drugiego? Cóż stoi na przeszkodzie, aby znane w świecie i niekwestionowane sukcesy Żydów, potraktować jako materiał do chłodnej i głębszej refleksji. Także edukacyjnej! Pozdrawiam - JJ.

Bolesław Bolkowski @ 87.105.71.*

wysłany: 2015-10-13 09:21

Ależ Panie Jacku , trzeba się od Żydów bezwzględnie uczyć , jak realizować swoje naeodowe interesy !
Zwłaszcza tego , go opisał bu3las @ 83.27.175.* , wkejając recenzję z okładki .
Jednak wspomniane lobbies nie lubią dyskusji o ich działaniach .
Nie lubią nawet , jak się wspomina ich nazwiska rodowe i pochodzenie .
W ich natychmiastowym ataku , to jest antysemityzm lub chociaż nim pachnie .
O skuteczności , o której Pan pisze a której powinniśmy się uczyć , świadczą ich sukcesy , gdzie o nagrodzie decyduje jakieś „ jury „.
W dziedzinach , gdzie osiągnięcia są mierzalne np. w sporcie , ilością bramek , skoczonych czy rzuconych metrów , czasem biegu lub przejazdu , już jest bardziej proprcjonalnie do liczebności i rzeczywistego , wysokiego potencjału .

bu3las @ 83.27.156.*

wysłany: 2015-10-14 00:29

Andrzej Niemojewski (1864-1921) - poeta, pisarz, publicysta, współtwórca "Młodej Polski". Absolwent prawa na uniwersytecie w Dorpacie. Tłumacz literatury francuskiej i niemieckiej... w młodości wolnomyśliciel i antyklerykał, związany z PPS.
[...]
Twierdził, że trzeba szanować uczucia narodowe i patriotyczne Żydów, jak każdego innego narodu, ale w sprawach etyki - zwłaszcza jako podstawy systemu prawnego - między judaizmem a chrześcijaństwem nie może być kompromisów.

Powyższe wynotowałem z przypisów. A. Niemojewski sformułował swe przemyślenia sto lat temu, czyli w czasach opisanych przez dziadka Pana Jacka. I co się zmieniło? Mentalnie zatrzymaliśmy się... Czy problem przestał istnieć? I tak, i nie. Z jednej strony nie ma przemożnej presji populacji żydowskiej, ale w sferze intelektualnej jak najbardziej istnieje. I to my jesteśmy stroną, która broni swych racji z trudem.

Pan Jacek wspomniał postać prof. Richarda C. Lukasa i jego dzieło "Zapomniany Holokaust" , to ważna postać. Smutne, że naszą zepsiałą inteligencję musi zastępować uczony amerykański. We wspomnianym wywiadzie wyznaje: " To wielki paradoks. Oba narody zostały napadnięte [Polacy i Żydzi], a następnie padły ofiarą straszliwych represji ze strony Niemców. Dzisiaj do Niemców nikt nie ma już o to pretensji, a Żydzi toczą walkę z Polakami..."

Gdy odwiedzamy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN schodzimy po szerokich schodach i już z daleka słychać świergot leśnego ptactwa, na dużych ekranach ukazują się obrazy puszczy oświetlonej wiosennym słońcem - idylla. Mamy wrażenie, że spośród wirtualnych drzew wyłoni się blond włosa, o dużych, niebieskich oczach dziewczynka w czerwonym kapturku z koszem pełnym smakołyków i zacznie nas częstować...

W takiej atmosferze zaczynamy zanurzać się w historii. - Było ładnie, strudzeni wędrówką Żydzi zaczęli świadczyć usługi miejscowym i się zaczęło... - Po minięciu mapy z rysunkiem tras kupca Ibrahima ibn Jakuba wchodzimy do pomieszczenia gdzie dzieciarnia szkolna może pobawić się monetami, wirtualną mennicą...

Przeszedłem tę trasę już dwukrotnie i nie przyszło mi do głowy, że pieniądze, monety wybijający je władcy często fałszują... I ci, pomagający im rzemieślnicy muszą o tym wiedzieć, a więc niejako brać w tym udział.

Cytuję, str. 96 :
Systematycznie mieszkowi mincerzy żydowscy zmniejszali zawartość srebra w w monecie, także "zwiększali jej lekkość i rozmiar" - jak pisze o tym Wincenty Kadłubek w swej "Kronice". Doszło do tego, że w okresie panowania Mieszka Starego "trzykrotnie wymieniano obiegową monetę, za każdym razem na gorszą"! Władca ze swoimi finansistami fałszował po prostu pieniądz, jaki produkował i puszczał w obieg. Inflacja za Mieszka III może być pierwszym udokumentowanym przykładem polityki inflacyjnej na ziemiach polskich.

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-14 08:11

Uderz w stół a Widz @ 78.88.143.* się odezwie....

Jacek Jakubiec @ 178.37.150.*

wysłany: 2015-10-14 10:47

I tak przy okazji sprawy uchodźców mamy temat żydowski. Również ważny choć w innym sensie. Proponuję go tu zamknąć. Niezłe podsumowanie znalazłem w świeżym numerze "Do Rzeczy". To tekst Andrzeja Horubały (str. 52) znów o tym, co w swojej książce o Żydach (z polskiego punktu widzenia) mówi Krzysztof Kłopotowski. Drąży i recenzuje jej treść Horubała i kąśliwie flekuje autora. Nazywa ten literacki utwór hucpą, ale też przyznaje, że to hucpa inspirująca. Polecam i tyle w tym wątku...
Wrócmy zatem do tematu uchodźców.
Od zamieszczenia mojego artykułu mija prawie miesiąc. Temat jest nadal bardzo gorący i niestety rozwojowy. Ale nie zdarzyło się w tym czasie nic, co kazałoby mi wycofać się z pogladów i ocen jakie przedstawiłem. A - tu zwracam się do PT Komentatorów - Panowie?
Mam propozycję, aby Widz, bu3las, anonimous i kto jeszcze zechce, możliwie krótkimi, nawet jedno- dwu-zdaniowymi wypowiedziami przedstawili tu własne, aktualne rekomendacje: co rząd RP, ten który po 25.10 przejmie odpowiedzialność za Polskę i za nasz pomyślny, zbiorowy los, powinien - zdaniem Panów - koniecznie uczynić teraz w sprawie uchodźców?
OK?

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-14 12:14

Panie Jacku ! Pana idol przecież już dał głos w tym temacie ! Imigranci to zarazki, muzułmańskie pierwotniaki, cholera i dezynteria.... Jednak wiąże się to z Żydami, nie sądzi Pan ? Prezes tak głupi czy aż tak wyrachowany, że powtarza schemat nazistowski ? Ktoś kto nie zna języków, nigdzie nie jeździ i objawia strach przed wszystkim co obce nie powinien rządzić Polską ! Trudno pominąć to milczeniem i udawać, że nic się nie stało !!!!

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 12:54

Panie Jacku , szanując Pana apel …
Trochę szkoda , że chce Pan zamknąć wątek żydowski , bo to bardzo ciekawy wątek i to w wielu aspektach , wcale nie „ antysemickich „ , ale …Pan życzy sobie – ja słucham .
Jestem ciekaw , co ma do powiedzenia , wywołany przez Pana anonimous , bo jak mu zabrakło Pana Prystroma , to jeno tylko lakonicznie , że czuje zapachy, ktoś nie jest z jego bajki i uderza w stół …
Jeżeli tym uderza , czym przypuszczam , to musi czuć silny „ bul „ głowy .
Ale …
Jeżeli chodzi o tzw. uchodźców , to sytuacja jest , moim zdaniem poważna i Europa musi się otrząsnąć i zdecydowanie zacząć się bronić przed tzw. uchodżcami
Właśnie bronić , bo moim zdaniem prawdziwi uchodźcy , to margines .
Tu są jakieś interesy , zasygnalizuję tylko kilka : globalne / USA – Rosja / , plany agresywnego islamu i Al. – Kaidy , może jakichś nie afiszujących się sił / kapitału ?/antydemokratycznych , które w destabilizacji sytuacji widzą dobrą atmosferę dla rządów „ silnej ręki „ ?
Idealnym rozwiązaniem , jest moim zdaniem , humanitarna a jednocześnie jednoznacznie skuteczna obronnie i profilaktycznie metoda zastosowana przez Australię .
Żeby nie przedłużać polecam :
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/jak-australia-postepuje-z-imigrantami-sposob-australii-na-imigrantow,536396.html

A co my możemy ?
Musimy w miarę możliwości artykułować swoje interesy , szukać sojuszników w tym zakresie i dążyć do zmiany postawy głównych graczy Unii .
Zdaje się , ze już nawet Niemcy mają dosyć tego ,/ widać w nadmiarze /, jak to zgrabnie i debilnie ujęła posłanka Mucha , „ ubogacania „ życia uchodźcami .

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 16:57

Dopiero przeczytałem i ….
Panie Jacku , czy to co napisał anonimous @ 31.61.138.* o godz. 12. 14 nie nosi zapaszku całkowitego debilizmu i wścieklizny w stylu Niesiołowskiego ?
A kto to napisał ???

http://wpolityce.pl/polityka/268389-prorzadowe-media-atakuja-kaczynskiego-a-niedawno-same-straszyly-epidemia-ktora-moga-przyniesc-uchodzcy-co-pisal-newsweek

Można by pominąć milczeniem sugestie nazistowskie w wydaniu anonimusa , jednak nie sposób zauważyć jego skrajnej „ obiektywności „„ POłączonej z „ inną „ „ niestandardową „ inteligencją .
Czekam dalej na odpowiedź jaki zapaszek ma Norman Finkelstein i ilu uchodźców przyjmie osobiście do swojego domu , obyty w świecie , nowoczesny i tolerancyjny anonimous @ 31.61.138.
Doczekam się odpowiedzi ???

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-14 18:05

Widz @ 78.88.143.* - widzę że zabolało... aż tak że insynuacji antyżydowskich ciąg dalszy :P Nie możesz się odzwyczaić ? Jakie to chrześcijańskie i miłosierne....

A zatem dobrzy chrześcijanie do dzieła ! Wszak Episkopat Polski złożył obietnicę:

"...Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opowiada się "za" pomocą dla uchodźców masowo przybywających do Europy. - Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują - powiedział abp Stanisław Gądecki. "

Jak zobaczę efekt chętnie poprę i dołączę :P

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-14 19:02

Widz @ 78.88.143.* - jeszcze PS: oczywiście zaszufladkowałeś mnie jako zwolennika PO bo tak najwygodniej :P zamiast samodzielnego myślenia wszędzie te wyuczone schematy i stereotypy ! (mam nadzieję że wiesz co to ?) :P

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 19:24

Nic tak nie boli , jak czyjaś głupota spotęgowana złą wolą .
Czy zatem ja czy Norman Finkelstein jest „ antyżydowski „ , „ antysemitą „ czy tylko „ anty – syjonistą „ ?
Bo już nie wiem .
A może to , ze znam nazwisko rodowe naczelnego GW , to też …anty coś tam ?
Jesteś naprawdę żałosny anonimous @ 31.61.138.* !
Nie wiem czy jesteś „ starszym bratem w wierze „ czy zaślepionym wtłoczoną Ci lewacką „ nowoczesnością „ , ąle w cytowanej wypowiedzi abpa Gądeckiego , jest mowa o potrzebujących wsparcia UCHODŻCACH !!!
Ilu ich jest według Ciebie ???
A jeśli chcesz przyjmować wszystkich , „ jak leci „ to na własny rachunek !
I pamiętaj „ pięknoduchu „ , zadedykuję Ci znalezione w sieci :
… Będzie, jak w piosence Krawczyka (Bregowicza).
"Mój przyjacielu, przyprowadziłem cię z ulicy
I nakarmiłem, i odziałem cię, jak brat.
Dałem ci wiarę, dałem ci spokój,
Dałem gitarę, dałem samochód.
Żony nie dałem, żonę wziąłeś sobie sam." ...
No chyba , że masz męża , to przepraszam , to Ciebie nie dotyczy .

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 19:33

anonimous @ 31.61.138.*
odnośnie Twojego PS - a, to czy Ty zdajesz sobie sprawę ,że jesteś " wzorcem " z Sevre's takiego właśnie " myślenia " ???
Czytając " Twoje " " przemyślenia " mam wrażenie , że czytam GW , albo słyszę dżwięk z TVN 24!.

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-14 19:43

Drogi Widzu @ 78.88.143.* - Myślałem że skoro nie PO to zaliczysz mnie teraz do Lewicy lub Nowoczesnej (bo przecież to nowe PO !!!) Zanim zaczniesz obdarzać kogoś epitetami - niewyszukanymi jednak - zacznij od siebie :P Przestań ślepo wierzyć chrześcijańskim gazetkom (a może i Radiu Ojca Dyrektora !) ! Wyjdź z oblężonej - w Twoim mniemaniu - twierdzy i rozejrzyj się po świecie ! Świat się zmienił, otwarł na sąsiadów, ucywilizował... Nie da się zamknąć granic i kisić się we własnym sosie ! Nie da się żyć obsesjami obrony "polskości" za wszelką cenę (nie damy ziemi cudzoziemcom a Niemcom w szczególności !), obsesjami "przedmurza chrześcijaństwa" i mitami Polski od morza do morza (vide odnowiona koncepcja Prezydenta Dudy - sojuszy międzymorza !) No chyba że imponuje Ci Korea Północna :P Myślenia samodzielnego niestety nie da się nauczyć - trzeba chcieć samemu :P Pozdrawiam....

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 20:35

Skoro tak widzisz świat a jesteś taki mądry i nowoczesny , no to się po tym świecie rozejrzyj .
Wszyscy , czy to Niemcy , czy Anglicy , Amerykanie , Rosjanie itd. dbają i realizują swoje interesy a jak trzeba to „ przymykają „ te Twoje granice „ nie do zamknięcia „.
Tylko Ty , chcesz być takim „ nowoczesnym „ niewolnikiem , którego Pan pochwali i unikniesz wyjątkowo chłosty .
A Ty z wdzięczności zrobisz mu „łaskę „ czy jakoś tak , jak mawiał Sikorski .
Nie przeginaj , bo starasz się być poważny , ale wychodzi z tego farsa .

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 20:52

PS
.... Myślenia samodzielnego niestety nie da się nauczyć - trzeba chcieć samemu ...
Właśnie , zechciej samemu , bo ani ja , ani nikt inny Ci nie pomoże w tej nauce !
Też pozdrawiam .

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-14 20:58

Widz @ 78.88.143.* - a tak coś od siebie ? własnego ? czy tylko wyklepane slogany ? :P

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 21:15

anonimous @ 31.61.138.*

I tak nie zrozumiesz , szkoda fatygi :C
POzostań przy swoich sloganach .

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-14 21:28

Szkoda mi Cię Widz @ 78.88.143.*.... Ale żyje Ci się pewnie łatwiej jak ktoś myśli za Ciebie... Wszystkiemu winne PO i tylko jej zwolennicy myślą inaczej niż Ty... Naprawdę Ci współczuję....

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 21:58

Dzięki za współczucie , ale żyje mi się ciężej , jak pomyślę , ze są tacy jak Ty , którzy nie myślą i którym się z tym żyje znakomicie !
Takie żyjące " przewody pokarmowe ".:C

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-14 22:09

Piszę to do wszystkich myślących oraz do anonimous @ 31.61.138.*
….
W tej sytuacji kraje Europy Środkowo-Wschodniej muszą się przed tym procederem bronić wprowadzając ograniczenia w dostępie do zakupów ziemi przez cudzoziemców, podobne do tych jakie mają takie kraje jak Francja czy Dania.
Europoseł Janusz Wojciechowski opisał to tak: "wprawdzie zgodnie z unijną zasadą swobodnego przepływu kapitału każdy obywatel UE ma prawo do zakupu ziemi we wspomnianej Francji czy Dani ale przepisy krajowe są skonstruowane tak, że mogą to zrobić tylko zasiedziali rolnicy francuscy albo duńscy".
http://naszeblogi.pl/57803-wykup-ziemi-przez-cudzoziemcow-znowu-w-centrum

„ Pacz „ Pan anonimous jakie to ciemne i nienowoczesne są te Francuzy i Duńczyki .
A może chronią tylko swoje interesy !
I jak to się ma do Twoich , bezmyślnych : … Nie da się żyć obsesjami obrony "polskości" za wszelką cenę (nie damy ziemi cudzoziemcom a Niemcom w szczególności !)
No to jesteśmy w dobrym towarzystwie obsesyjnych Francuzów i Duńczyków !

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-15 09:41

Widz @ 78.88.143.* nie gorączkuj się tak bo Ci żyłka jakaś w mózgu pęknie i PiS straci czołowego aktywistę :P A Wojciechowski niech lepiej zajmie się reaktywacja Duda-pomocy bo zniknęła po wyborach prezydenckich :D

A w przetargach i ustawkach organizator protestu w Szczecinie ma wprawę ! Sam kablował na ustawki jak szły nie po jego myśli i za to startuje z PiS na senatora - to jest to Prawo i Sprawiedliwość :D

Na szczęście nie muszę mieszkać w Waszej Polsce i póki co nikt mnie na granicy RP nie zatrzymuje :))))) Ale może jak wygracie to będzie selekcja na granicy i mnie nie wpuścicie ?

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-15 11:26

Drogi anonimous @ 31.61.138.*
Mógłbym Ci napisać , ze jestem spokojny o Twoją” żyłkę „ w …tym …drugim , bo jak nie ma drugiego , to i pierwszego .
Ale nie napiszę .
Nie wysilaj się na jakieś „ dęte „ komunały , politpoprawne , które dają Ci złudzenie , że jesteś nowoczesny itd. itp.
Nie wysilaj się , napisz wprost , że nie lubisz PiS ... i …już .
I nie uzasadniaj „ merytoryczne „ dlaczego , bo wypada to żałośnie !
Wystarczy ta Twoja „ merytoryka „ , że poetycko napiszesz , że : „ nie są z Twojej bajki „
I …chwatit !
PS ,To jednak emigrujesz ?
Przecie wybory dopiero 25-go !
Skąd taki brak wiary ? :)

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-15 11:53

Widz @ 78.88.143.* - mieszkam już dawno za granicą- od czasu świetlanej władzy PiS, LPR i Samoobrony.... Nie wiem które z tych ugrupowań było gorsze.... Teraz szykuje się powtórka.... w jeszcze gorszym wydaniu ! Jak widzisz Twoje teorie są z gruntu fałszywe, ale to już Twój problem....

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-15 12:41

A to szkoda , że nie wróciłeś * lat temu na tą zieloną wyspę …
…. że jesteś taki obsesyjnie nieufny !
Masz tam statut uchodźcy politycznego ?
Jak nie to przyjedź i teraz się staraj po 25 – tym !
No chyba , że kupiłeś ziemię we Francji i Danii ….

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-15 14:29

Widz @ 78.88.143.* - póki tacy jak Ty i Tobie podobni marzą o władzy w Polsce nie wrócę i każdemu będę to odradzał :D Nie interesuje mnie narodowy socjalizm i rozdawnictwo kosztem kolejnych pokoleń !

Musi chyba wymrzeć pokolenie obecnych polityków to może.... Jestem tu gdzie jestem, szanowany nawet jako "obcy" i nikt mi niczego nie zabrania, ani nie uważa że wie co dla mnie najlepsze... Sam decyduję o sobie :D A ziemia tutejsza mi niepotrzebna - choć nikt nie zabrania mi jej kupować....

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-15 14:58

Z Twojego opisu wynika , ze mieszkasz na Wyspach Bergamutach .
Gratuluję i...kończę tę " dyskusję " z mojej strony .
... bo zaczynasz przynudzać tą propagandą mitycznego raju w którym żyjesz .

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-15 16:26

Widz @ 78.88.143.* - rozumiem że jak Prezes nigdzie nie bywasz i nic innego niż Polska nie widziałeś.... Jeśli ktoś przynudza to Ty z tą propagandą PiS - raju dla wszystkich tzn. tych co myślą jak Ty schematami :P Mam nadzieję że Polacy nie dadzą się nabrać i tym razem...

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-15 18:12

...Jestem tu gdzie jestem, szanowany nawet jako "obcy" i nikt mi niczego nie zabrania, ani nie uważa że wie co dla mnie najlepsze... Sam decyduję o sobie :D A ziemia tutejsza mi niepotrzebna - choć nikt nie zabrania mi jej kupować....
" Sam decyduję o sobie :D A ziemia tutejsza mi niepotrzebna - choć nikt nie zabrania mi jej kupować...."
Zdekonspirowałeś się a chciałeś być , z nicka sądząc , anonimowy .
Ty się nazywasz Bill Gates !
No ale chociaż akcje swojego Microsoftu obserwujesz ?
Też bym chciał tak jak Ty , ale mi PiS i Kościół nie pozwala .
Zacznij myśleć , to nie boli !

Jacek Jakubiec @ 78.8.58.*

wysłany: 2015-10-16 14:11

Ależ kanonada! Obustronnie gromka. I do tego jeszcze transgraniczna! Obydwu fighterom z tego ringu dzięki za - mimo wszystko... - zachowanie poziomu. Mogło być gorzej...
Jeśli - jako sierota po ś.p. PO-PIS-ie - mogę mieć do PT Widza i PT anonimousa prośbę, to w imię obywatelskiej edukacji politycznej, proponuję cofnięcie się refleksjami o 10 lat i o Wasze indywidualne odpowiedzi na pytanie: która z tych formacji, lub wręcz - kto personalnie z ich ówczesnych eksponentów - spaprał wtedy szansę? Czyje sumienie obciąża to, że tamta sytuacja jak ulał przypomina posępną frazę wieszcza "miałeś chamie złoty róg!...". Czyżby to jakieś koszmarne fatum sprawiało, ze nasza wspaniała (tak uważam!) nacja, co i rusz grzebie szanse na jakiś realny sukces? Wiem, wiem... dziś sytuacja jest radykalnie inna niż w roku 2005. Ale... można pomarzyć. Co do mnie - postawiłem na Andrzeja Dudę i jemu podobnych.
PT Widzu i PT anonimousie - polecam się jak wyżej. Na dogłębne analizy miejsca tu raczej nie ma, ale pewnie macie w tej konkretnej sprawie ugruntowane opinie? Ja ciągle nie. A grzechem jest nie szukać przyczyn porażek. Zwłaszcza tak brzemiennych w skutki jak tamta.

Jacek Jakubiec @ 78.8.58.*

wysłany: 2015-10-16 14:19

Oczywiście widzę, że odeszliśmy od sprawy uchodźców. On nie przestaje być ważny. Tym niemniej - na dniach zamierzam wprowadzić całkiem nowy temat.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-16 16:38

Dzięki Panie Jacku za łaskawą ocenę naszej „ dyskusji „ .
Była transgraniczna , ale chyba , skoro Pan tak to ocenia , nie przekroczyła granicy „ dobrego smaku „.
Ani tym bardziej „ granicy węgiersko – syryjskiej „ :)
Wprawdzie już to wyjaśniałem na blogu , chyba Pana PK , ale obrywałem od ojca tzw. bęcki , jak kogoś zaczepiałem i ….takie same , jak będąc zaczepianym , nie potraktowałem zaczepiającego „ adekwatnie „ .
I …tyle .
Jeżeli chodzi o Pana pytanie , to ja również jestem „ sierotą „ po POPiS .
Nie wiem , jak to faktycznie było , bo relacje są sprzeczne a ponieważ rozmowy nie toczyły się w ” Sowie i Przyjaciołach „, to pewnie zawsze będziemy polegać tylko na większym lub mniejszym zaufaniu do obustronnych relacji .
Jednak , dalszy rozwój PO , jego polityka wobec PiS i opozycji , do polskiego interesu narodowego , skłaniają mnie do przypuszczenia , żę istotnie , trochę groteskowy „ słup „ Tuska , Jan Maria Rokita , chciał dużo więcej od PiS – u , niż to wynikało z „ parytetu „ wyborczego .
I …jeszcze wyjaśnienie dla wszystkich „ zainteresowanych „ i niezainteresowanych :
Nie jestem bezkrytycznym „ wyznawcą „ PiS –u , widzę jego wady i ograniczenia , ale moim zdaniem , jest to jedyna realna obecnie siła polityczna , która może i potrafi wyrażać i mam nadzieję , skutecznie realizować coś , co ja uważam za polski interes narodowy.
Sorry , reszta to wg mnie albo „ ściema „ albo rzeczywisty nasz interes , jeno niemożliwy do zrealizowania w obecnych warunkach .
Pozdrawiam Pana i wszystkich czytelników i uczestników tego bloga .

PS . Jeżeli chodzi o temat tzw uchodźców to polecam do przeczytania i …przemyślenia :

http://naszeblogi.pl/57795-latajacy-biedron-wg-prawa-islamskiego

http://naszeblogi.pl/57791-ginace-niemcyna-wlasne-zyczenieciag-dalszy-nieostatni

I jeszcze jedno , zdanie Henre'go Temple :
" Anglia nie ma wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół, ma tylko wieczne interesy ".
A Polska ????

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-16 17:40

Wiem , że to nieco złośliwe , ale doceniłem , że , podobnie jak Prezes , siedzę w domu i nie przekraczam często granicy .
Ile to nerwów i stresu sobie zaoszczędziłem !

… ~józefik : Ostatnio jadąc na Mistrzostwa Europy do Japonii przekraczałem granicę węgiersko-syryjska od strony kanadyjskiej i mnie mongolscy celnicy tak przetrzepali, że nawet próbowali czy nic nie przemycam w śliwkach, bo miałem torebkę czeskich węgierek.

anonimous @ 31.61.139.*

wysłany: 2015-10-16 20:13

Panie Jacku ! PO-PiS nigdy nie miał wg mnie szans na zaistnienie z powodu zasadniczych różnic programowych - tak 10 lat temu jak i teraz. Nie da się pogodzić narodowego socjalizmu z liberałami - tak w skrócie - i nigdy nikt nie miał zamiaru tego próbować.... I dobrze.... Pozdrawiam...

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-16 21:38

Nie wiem , czy przemiły anonimous @ 31.61.139.* ma jakiekolwiek pojęcie o narodowym socjalizmie , czy liczy na „ skojarzenia , bo ta nazwa jest kojarzona a nawet używana zamiennie z hitleryzmem albo tylko wyma…uje bezrefleksyjnie słowami , jak przysłowiowa małpa brzytwą .
W każdym z tych przypadków jest to gra brzydka w swoim zamiarze i efekcie .
Jednocześnie ‘ radośnie „ oznajmia , że PO to „ liberałowie ‘ .
A niby w jakiej warstwie ?
Słów czy czynów ?
Bo mi raczej pasuje bardziej do tej formacji „ aferałowie „
Nazwa nadana Kongresowi Liberalno – Demokratycznemu , z którego wywodzą się główni ludzie Platformy .
A Platforma konsekwentnie i twórczo ten kierunek rozwijała .
Lista afer PO jest dostępna w sieci i liczy setki pozycji za te 8 lat . .

anonimous @ 31.61.139.*

wysłany: 2015-10-16 23:39

Widz @ 78.88.143.* - a propos PiS polecam lekturę:

http://nczas.com/publicystyka/pis-znaczy-populizm-i-socjalizm/

http://polityka.org.pl/viewtopic.php?t=5095#p122131

http://damagereport.blog.onet.pl/2011/01/27/czy-pis-to-partia-narodowo-socjalistyczna/

a że Tobie kojarzy się jakoś z hitleryzmem - trudno, ale nie jednemu psu Burek...

PO jest a raczej była liberalna - oczywiście w słowach a nie czynach... I to dawno....

bu3las @ 83.26.182.*

wysłany: 2015-10-17 01:06

Zrozumiałe, że na blogu firmowanym własnym nazwiskiem nie chce Pan mieć awantury tyczącej delikatnej sprawy stosunków polsko-żydowskich. A. Horubała w omówieniu książki Krzysztofa Kłopotowskiego pisze: wchodzi na pole minowe, najeżone holokaustowymi straszakami, zasiekami z poprawności politycznej, zabójczymi pułapkami zarzutów o antysemityzm. - Zgrabnie sformułowane.
No, ale to Kłopotowski. Ta recenzja przekonała mnie do jego pracy.

Wg. mnie nie da się zrozumieć, objaśnić najnowszej historii Polski bez opisania wpływu znaczącej przecież mniejszości. Mniejszości dobrze zorganizowanej i wpływowej, co opisuje - zdaje się - Kłopotowski.

W sprawie uchodźców polecam tekst refrenu piosenki z kabaretu "Elita":

W jeżyny nura daj,
lub usiądź na mrowisku.
To może nie jest raj,
lecz trwaj tam, trwaj,
w jeżynach trwaj -
wiosna, maj, a ty trwaj,
a ty trwaj, a ty trwaj,
bo to jest w końcu wszystko!

bu3las @ 83.26.182.*

wysłany: 2015-10-17 01:20

W sprawie PO-PIS-u…
Uważam, że jest dobrze. Dwie partie uzupełniające się, niekomunistyczne sprawują władzę i nie dopuszczają postkomuchów i to jest duża korzyść. Największą porażką byłyby rządy SLD. Kawiorowa, zdemoralizowana niby lewica, zintegrowana w partię powiązaniami personalnymi z PRL, przyzwyczajona do dyktatu z Moskwy i jej gwardii różnorakich manipulatorów, agentów wpływu.

Budzimy się Panie Jacku. A jesteśmy to winni tysiącom bohaterów, męczenników ginących za Polskość. Czyż pod rządami Michnika znaleziono by grób Inki, otworzono Muzeum Powstania Warszawskiego, nakręcono o nim nowe filmy, o Pileckim...

Platforma nie pozwoliła zlikwidować IPN. Jest dobrze.

Nie ma raju na ziemi i nie będzie. Jest wybór między mniejszym złem ... I tak wybrano.

bu3las @ 83.26.182.*

wysłany: 2015-10-17 01:47

Jeszcze o uchodźcach.
Polecam link:
http://www.wprost.pl/ar/522562/Uchodzcy-czy-/

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-17 09:20

anonimous @ 31.61.139.* , przeczytałem , ale dalej będę się upierał , że użycie „ narodowo – socjalistyczne „ nie w cudzysłowie , wywołuje , nie tylko u mnie , takie , hitlerowskie skojarzenia .
Każdy z argumentów , użytych w tych tekstach , mógłby być przedmiotem interdyscyplinarnego , wielogodzinnego „ bigosowania „ a blog nie jest do tego odpowiednim miejscem , niestety .
Najbardziej lapidarnie i syntetycznie , jak potrafię , spróbuję Ci przedstawić mój pogląd na treści w linkowanych materiałach .
Otóż ja uważam , że wszystko , co się dzieje na świecie , to wypadkowa ścierania się różnorakich interesów a my wszyscy widzimy tyle , na ile „ ktoś „ ma w danej chwili właśnie interes , żebyśmy widzieli .
I cały czas trwa „ walka „ o realizację własnych interesów , czasami kamuflowana pięknymi ideami .
Ta walka to też dyskredytacja rywala , żeby nie użyć sformułowania przeciwnika .
Otóż jestem w stanie udowodnić na przykładach , że każde państwo i każda partia na świecie kieruje się swoimi interesami , ograniczanym jedynie przez interesy innego państwa .
Mogę na przykład wywieść ze wspomnianych przepisów o reglamentowanym dostępie do ziemi we Francji i Danii tezę , ze są nacjonalistami . Bo taki mam interes , chcę tam spekulować ziemią na ten przykład .
Co do socjalizmu , to anonimousie , żyjesz pewnie w kraju , gdzie jest więcej lub mniej elementów , które nazywasz „ socjalistyczne „.
Ale one się nazywają , dla zmyłki , dla uniknięcia „ skojarzeń „, polityką socjalną „ albo nawet „ państwem socjalnym „
Możemy więc podyskutować , czy bardziej socjalistyczne są np . Niemcy , czy Szwecja lub Norwegia .
A póżniej zapytać obywateli tych krajów , jak bardzo dolegliwy jest ten socjalizm .
A chichot historii polega na tym , że praprzyczyną tego „ kapitalistycznego socjalizmu „ była obawa przed ideami komunistycznymi państwa sowieckiego .
A ponadto , podtrzymuję swoje wcześniejsze zdanie o PiS –ie i …” podeprę „ się zdaniem bu3las – a / sorry za „ przywłaszczenie „ :) / :
Nie ma raju na ziemi i nie będzie. Jest wybór między mniejszym złem ... I tak wybrano .

PS Ponadto zgadzam się z wszystkimi tezami zawartymi we wszystkich dzisiejszych wpisach bu3las @ 83.26.182.*

Jacek Jakubiec @ 78.8.139.*

wysłany: 2015-10-17 10:15

Znowu lawina wpisów. To naprawdę ciekawy dyskurs. Dziękuję Panom. Radbym się tu obszerniej poodnosić do tych głosów, a tu deficyt czasu. Przygotowuję się do rozprawy - to już we wtorek - gdzie mam status oskarżonego o zniesławienie. O co konkretnie? Ano, polecam mój blogowy wpis z czerwca 2012 p/t "Anatomia zdrady". Pomówiłem, zniesławiłem etc... Furda, że w międzyczasie i prokurator i sąd czarno na białym dowiedli że nie klamałem. No więc pomówiłem czy nie? Niektórzy uważają, że prawomocne już wyroki skazujące, a na tym tle art 213 par. 2 kk - zamykają temat definitywnie. Ale z tymi niegodziwcami jest inaczej i Bóg wie, jak długo to jeszcze potrwa.
Sorry, to nie na temat.
Teraz tylko krótko dwa wtręty :
1. anonimous (wczoraj g. 20:13): PO i PiS dzieliły nie tyle różnice programowe co - sorry za niemodne pojęcie - i d e o w e . Chociaż gdy myślę o J.M.Rokicie, to akurat w tym przypadku ten facet robił i nadal robi wrażenie, że mu o coś naprawdę chodzi. Ale już go w PO nie ma. PO jest może i partią liberałów, ale to formacja przede wszystkim do bólu pragmatyczna. Poza kilkoma postaciami (łącznie z doktor Ewą) to pragmatyzm na granicy cynizmu. I jeszcze: daj Pan spokój z tym narodowym socjalizmem. W tym kontekście, to naprawdę potwarz!
2. bu3las (nocą, g. 1:06): temat żydowski bez oporów sam tu rozwinąłem. A awantur z natury nie lubię i to bardzo...
Pozdrawiam w sobotę rano - JJ.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-18 15:26

Otrzeźwienie ???????????????????????????????????????????????????
anonimous @ 31.61.139.* , będziesz musiał szukać „ furtki „ w tym płocie , jak będziesz chciał nas odwiedzić !
….Nie da się zamknąć granic i kisić się we własnym sosie ! …
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemiecka-policja-chce-plotu-na-granicy-panstwa/t8ms9m

„ Kisimy” się …razem ???

anonimous @ 31.61.139.*

wysłany: 2015-10-18 20:54

Widz @ 78.88.143.* - czytaj całość i to ze zrozumieniem :P nie tylko to co pasuje Ci do układanki:

Merkel jest zdecydowanym przeciwnikiem granicznego płotu. W sobotę w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powtórzyła, że "kraj taki jak Niemcy nie może zaryglować drzwi wejściowych". Jej zdaniem umocnienia graniczne nie powstrzymają ludzi, którzy i tak znajdą sposób, żeby przedostać się do kraju. Jej zdaniem polityka władz węgierskich, które zdecydowały się na budowę płotu, poniosła fiasko.
- Jesteśmy w stanie kontrolować nasze granice. Ale nie możemy i nie chcemy ich całkowicie zamknąć, nawet za pomocą płotu nie jest to możliwe, o czym świadczy przykład węgierski - powiedziała Merkel "FAZ".

A poza tym co to ma wspólnego ze mną ???? Chyba że jednak PiS i Tobie podobni będą wybiórczo wpuszczać do Polski.... Będą lojalki ??? Kaczyński chyba wie co to....

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-18 22:29

anonimous @ 31.61.139.*
Co do czytania ze zrozumieniem , to co to znaczą takie znaczki „ ? „ , których jest kilkanaście po słowie „ Otrzeźwienie „ ?
Co do wybiórczości , to skoro ironia nie jest dla Ciebie zrozumiała , to zapytam , jak trzeba wybiórczo czytać , żeby odczytać rzeczy , które nie były w tekście tzn PiS , ja i Kaczyński z lojalką ?
To jeszcze tylko fobia czy już obłęd ???
Co Merkel , to mam nadzieję , że jutro , pojutrze , życie , Niemcy lub reszta Europy ją zmusi do zmiany zdania .
Tacy politycy , jak Merkel bywają , coś tam mówią , dziś tak , jutro inaczej - Europa i Niemcy są i mam nadzieję będą !
A co to ma wspólnego z Tobą ?
Ma to , ze Ty powtarzasz politpoprawne hasełka , które życie co rusz weryfikuje .
I … bardzo dobrze !

anonimous @ 31.61.139.*

wysłany: 2015-10-19 09:39

Panie Jacku - dziwie się Pańskiemu oburzeniu w nazwaniu PiS partią narodowo-socjalistyczną.

Przytoczę fragment felietonu Stefana Bratkowskiego z http://studioopinii.pl/stefan-bratkowski-pytania/ - z datą 1.10.2008(!!!):

"...Cytaty ze znanej historii

Zwracałem uwagę, że swoją partię Kaczyński zorganizował statutowo na sposób stricte faszystowski, z pełnią władzy w jednym ręku. Żadnej dyskusji. Dorn próbował. Usunięte panie też. To tylko nasz Musso przesadził w 2007 r. z pewnością siebie i rozpisał wybory, żeby przejąć klientelę Samoobrony i LPR, ale wyszło, że większość wyborców ma go dosyć.

Goebbels uczył – powoływać się na demokrację i korzystać z niej, dopóki się nie zdobędzie władzy. Nasz „wódz” pomiatał Samoobroną, ale gdy dzięki niej dało się wziąć władzę, nie miał skrupułów. Potem chciał się pozbyć Leppera, który w wyborach prezydenckich zapewnił sukces jego bratu. Nie rozstał się z nim w trybie politycznym, zorganizował operację, która miała go skompromitować, i jeszcze ścigał winnych „przecieku”, którzy Leppera rzekomo ostrzegli…

Powołano Centralne Biuro Antykorupcyjne w dosłownym historycznym cytacie z roku 1933. I dostał ten urząd nie żaden zawodowy policjant (choć u nas 90 procent korupcji wykrywała i wykrywa policja), lecz „swój” człowiek. Miał – patrz książka Antoniego Sobańskiego – możliwie najszybciej stworzyć organ ze swoimi wyłącznie ludźmi, całkowicie powolny interesom „wodza”. Były zadymiarz. Bo nie chodziło o korupcję. Najlepszy dowód – sfilmowana próba korupcji, kiedy Adam Lipiński chciał przekupić Renatę Begier. Bez żadnych konsekwencji.

Propaganda zła

Propaganda niezadowolenia zamiast propagandy zaradności, jątrzenie i propaganda konfliktu zamiast współpracy, majstrowanie wokół przeszłości zamiast pytania, co zrobić dla jutra – ot, program destabilizacji, paliwo polityczne, znane z historycznego doświadczenia. Tyle, że bez Hjalmara Schachta w perspektywie. Z ekonomistką Szydło.

Nacjonalizm z ksenofobią nazywa siebie patriotyzmem. Zwolennicy Kaczyńskiego śpiewają bez jednego słowa jego protestu – „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić, Panie”. On sam siedział przy Okrągłym Stole, który dziś podważa, kwestionując porozumienie z ówczesną klasą panującą. A kiedy za prezydentury Wałęsy ostatnie sowieckie oddziały opuszczały Polskę, palił kukłę Wałęsy na ulicach Warszawy.

„Narodowy katolicyzm” napędza się antysemityzmem. Nie ma Żydów, jest antysemityzm. Rydzyk utrzymuje go u siebie – czego Kaczyński nie komentuje. Bo to nie on. To oni. On za nich nie odpowiada. Ani za to, że go popierają. Czy naprawdę nie widać, czyim interesem jest u nas antysemityzm? Kiedyś kochała go Ochrana… Dziś nie jest inaczej. Rydzyk dostał od KGB potężny przekaźnik, kiedy wysiedlano z Rosji polskich księży. Prowadził agitację przeciw naszemu wejściu do NATO, potem do Unii Europejskiej. Bez protestów Kaczyńskiego. Uzgadniał z nim?

Obalić ustrój

Wyłożył Kaczyński program nie tylko obalenia legalnych władz państwa, których nie uznaje. Wyłożył program obalenia ustroju naszej demokracji. Warto, póki czas, przeczytać „Raport o stanie państwa” (tytuł kradziony z raportu DiPu pod takim tytułem z roku 1979). Kiedyś pewną „Moją walkę” czytano grubo za późno. „Narodowym socjalizmem” nie ja określiłem koncepcje PiSu. „Raport” przewiduje utworzenie centralnego ośrodka myśli politycznej w kraju, nie dodam, czyje to ideały.

Kaczyński kłamie, a potem publicznie, bez żadnych konsekwencji, obraża sądy, które go za oczywiste kłamstwa dwukrotnie skazały. Podważa, on, prawnik z realnego socjalizmu, jedną z podstawowych instytucji państwa prawa. Tak szanuje państwo rzekomy „państwowiec”. Widać, że chodzi o zupełnie inne państwo…

Europa się śmiała

Teza, że Kaczyński załatwi coś więcej z Unią Europejską, a jeszcze walnięciem pięścią w stół czy procesem, to humorystyka. Ale o dowcipy prosiła się już sytuacja, gdy jeden brat zatrudnił brata bliźniaka jako premiera – chociaż Chiracowi sąd wypomina zatrudnienie córki jako urzędniczki, a Gilowskiej miano za złe obsadzenie synem jakiegoś stanowiska czy kandydatury. Ta władza bliźniaków budziła kpiny, czasem bolesne, a nawet obraźliwe. Z powodu głupiej karykatury w lokalnym pisemku Kaczyńscy zerwali praktycznie „trójkąt weimarski” pod prześmiesznym pretekstem. Wszyscy zaś wiedzieli, że Jarosław Kaczyński, z programem izolacji międzynarodowej, odnosi się do Unii wręcz niechętnie, czego dowody łatwo znaleźć w różnych wypowiedziach, rejestrowanych i przez zachodnie dyplomacje. Wszystko to obciążało Polskę, nie tylko jego samego…"

Teraz ja.... Może wyjaśnię konkretnie co mam na myśli, pisząc o PiS jako partii narodowo-socjalistycznej, tzn. przytoczę kilka argumentów w obronie tej tezy.

1.Przede wszystkim, niesłychane wodzostwo. Właściwie 100% władzy w PiS sprawuje wódz Kaczyński . Decyduje o wszystkim. Jakiekolwiek wypowiedzi krytyczne są natychmiast karane usunięciem z partii.

2. Brak wyraźnej frakcyjności . Cała partia stanowi jednolitą grupę światopoglądową bez widocznych oznak zróżnicowania. W każdej innej partii można wyróżnić jakieś skrzydła . Tutaj zanim powstał PJN były tylko grupy różniące się agresywnością języka .

3. Monopol na patriotyzm i Polskość . Kaczyński uważa , że to tylko on i jego ugrupowanie jest jedyne słuszne a wszyscy jego przeciwnicy i to wrogowie narodu i zdrajcy. "My jesteśmy tu gdzie wtedy...Oni tam gdzie stało ZOMO."

4.PiS to partie konserwatywne społecznie i socjalistyczne gospodarczo (nacjonalizacja, repolonizacja, socjal do potęgi n, itp itd)

5.Straszenie urojonym wrogiem. Kaczyński straszy mitycznym układem , Ericą Steinbach, Niemcami (flaga nad Szczecinem) i Rosją. Generalnie rzecz biorąc tendencje to snucia teorii spiskowych i wieczne szukanie drugiego dna.

6. Zwalanie winy na wrogów. Kaczyński winę za przegrane wybory czy to parlamentarne czy samorządowe zrzuca na "wrogie media" lub "czarną groteskę " zamiast samemu przyznać się do winy.

7. Podobieństwo elektoratu. PiS formalnie jest partią robotniczo-chłopską. Statystyczny wyborca PiS to - w uproszczeniu - stary wieśniak po podstawówce (nie twierdzę, że każdy ).

O wiecach poparcia i pochodach z pochodniami już nie wspomnę. I tyle....

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-19 13:55

Widzę , jak to Widz , żeś anonimous @ 31.61.139.* w „ formie „ i to rozpaczliwej .
Słonimski mawiał , że „ tonący brzydko się chwyta „ .
Ty też się brzydko chwytasz .
Ile trzeba cynizmu i złej woli , żeby napisać , to co cytujesz i piszesz ?
Mógłbym wszystkie argumenty Bratkowskiego i Twoje zbić , ale nie to miejsce , na blogu .
Spróbuj tylko w Wasze teksty , zamiast PiS wstawić dowolną partię , nie tylko polską ale z ” naszych” np. PO, wrogów np. PO , określić jako PiS , układu , którego Platforma też tam szuka , poszukać w Internecie , bo przecież nie w mediach głównego nurtu , zblatowanych z dysponentami środków na finansowanie poprzez reklamy .
Co robi jeden z żyjących „ tenorów „ PO , Rokita , Piskorski etc .
Sami zrezygnowali , demokratycznie w pełni ???
A Rosja dalej jest demokracją europejską , bo taki do niedawna był przekaz nie tylko PO ale też „ Europy „ .Jestem w stanie „ udowodnić „ ze Kopacz Ewa , jest za totalitaryzmem , skoro jej głównym celem jest niedopuszczenie PiS do władzy .
A wybory ???
http://niewygodne.info.pl/artykul5/01997-Glownym-celem-Kopacz-jest-zatrzymanie-PiS.htm

Można tak „ obrobić „ jej wypowiedż ?
Jak Kaczyński z kolei powie , że trzeba zmienić władzę , to jest „ zamach na ustrój „ i „ demokrację „
Czyżbym coś przegapił i PO została wpisana do Konstytucji , jako jedyna możliwa demokratyczna władza ?
A już najbardziej POglądowym dla stanu Twojego umysłu , jest debilny argument Nalęcza , HGW i …niestety Twój , na temat marszów z pochodniami .
Ja organizowałem np. kuligi i brałem w nich udział .
Miałem oświetlać w nocy terem świeczkami , latarkami , zapalniczkami , robaczkami świętojańskimi w butelkach ???
A jeśli , to Platforma też organizowała nazistowsko – hitlerowskie marsze z pochodniami .
Dowód , są zdjęcia , jest Internet i dlatego Wasza hucpa ma króciutkie nóżki , o które w dodatku się nieustannie Potykacie.
http://wpolityce.pl/polityka/105938-gazeta-polska-platforma-tez-lubi-marsze-z-pochodniami

anonimous @ 31.61.139.*

wysłany: 2015-10-19 15:05

Widz @ 78.88.143.* - cierpisz chyba na manię prześladowczą bo notorycznie przyPiSujeszmnie do PO... Mylnie zupełnie... :P Lecz się proszę.... :D

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-19 16:11

Dałem Ci jako najbardziej wyrazisty przykład napisałem cytuję : ...zamiast PiS wstawić dowolną partię , nie tylko polską ale z ” naszych” np. PO,...
Wstaw " se " inną !
Co z tymi POchodniami , w Castoramie nie znalazłem ostrzeżenia , ze są nazistowsko - hitlerowskie , przeznaczone tylko do użytku PiS
PS . Pozdrowienia dla Twojego psychiatry , jak przebiega Twoje leczenie ???

anonimous @ 31.61.136.*

wysłany: 2015-10-20 09:24

Widz @ 78.88.143.* - nigdzie nie napisałem "nazistowsko-hitlerowski" PiS tylko narodowo-socjalistyczny... Jeśli nie rozumiesz różnicy - trudno....

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-20 12:58

anonimous @ 31.61.136.*
Twoja „ merytoryka „ mnie „ powala „ !:)
Skończmy już tą żenującą wymianę „ uprzejmości „.
Ja nie podejmuję się nauczyć Cię , rozpoznawania ironii .
„ To „ się ma albo , tak jak Ty – nie ma !
To co mam Ci napisać , ze na pochodniach w Castoramie nie ma też napisane :„ nie jest przeznaczona do użytku przez mających poglądy narodowo – socjalistyczne , bo zostanie zapalenie tej pochodni cynicznie i perfidnie wykorzystane przeciwko Wam „ ???
Usatysfakcjonowany ???
Czy tylko ja kojarzę narodowy socjalizm z hitleryzmem ?
No to przykład ze źródła wiedzy byłego prezydenta :
…Narodowy socjalizm, nazizm (skrót od niem. Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna, antydemokratyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP)

Źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_socjalizm

Nie rozumiem o co „ Ciebie się rozchodzi „ ?
Wstydzisz się tego co napisałeś ?
A może to nie Ty pisałeś te , „ zalatujące zapaszkiem paranoi „ i innych z zakresu psychologii i psychiatrii , słowa :
anonimous @ 31.61.138.*
wysłany: 2015-10-14 12:14
Panie Jacku ! Pana idol przecież już dał głos w tym temacie ! Imigranci to zarazki, muzułmańskie pierwotniaki, cholera i dezynteria.... Jednak wiąże się to z Żydami, nie sądzi Pan ? Prezes tak głupi czy aż tak wyrachowany, że powtarza schemat nazistowski ? Ktoś kto nie zna języków, nigdzie nie jeździ i objawia strach przed wszystkim co obce nie powinien rządzić Polską ! Trudno pominąć to milczeniem i udawać, że nic się nie stało !!!!
Rozumiem , że to nie Ty , tylko Twoje palce !

anonimous @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-20 13:58

Widz @ 78.88.143.* - jak diabeł święconej wody boisz się tego, że popierasz partie narodowo-socjalistyczną, a sam propagujesz antysemityzm choć mocno zawoalowany... I nie przekonasz mnie wyrywkowymi cytatami z Wikipedii.

Jesteś niestety kwintesencją zaściankowego, zakompleksionego, pseudokatolickiego i wściekłego z zazdrości na cały świat Polaczka, z mocarstwowymi ambicjami, bez szans na ich realizację... Widzę, że od mego wyjazdu nic się nie zmieniło, wręcz przeciwnie...

Na tym kończę tą smutną dyskusję Panie Jacku - jeszcze raz przepraszam ....

Jacek Jakubiec @ 77.253.70.*

wysłany: 2015-10-20 23:32

A jednak smutna dyskusja na tym się nie skończyła. Były kolejne komentarze, zrobiło się - sorry Panowie - bezsensownie, nieprzejrzyście i toksycznie. No więc skorzystałem z uprawnień gospodarza tego forum i kilkakrotnie użyłem klawisza "delete".
Ale jest wątek, do którego nie mogę się nie odnieść. I to zdecydowanie protestując! Anonimousie, wolno Panu źle myśleć o PiS-ie. Ja nie zaprzeczam gdy ktoś mówi że to partia pro-narodowa (bo to wyróżnik jej tożsamości!), ani gdy kojarzy się ją z socjalizmem (Piłsudski zanim wysiadł na przystanku "Niepodleglość" też był socjalistą)... Ale przecież chyba Pan wie (?), że zbitka dwóch słów w złożony przymiotnik "narodowo-socjalistyczny", w Polakach (nie tylko zresztą) budzi natychmiast skojarzenia najgorsze z możliwych: z obłędnym koszmarem hitleryzmu! Czy muszę to Panu mówić?
Takie aluzje wobec Prawa i Sprawiedliwości to byłaby prymitywna potwarz! Zatem jeśli przeprosiny oznaczają, że się PT anonimous zreflektował, to odpowiadam: dzięki, lepiej późno niż wcale...

Jacek Jakubiec @ 178.37.149.*

wysłany: 2015-10-21 11:15

Szanowni Wszyscy, którzy jesteście łaskawi zaglądać na to forum!
Czas kończyć tytułowy temat.
Miało być o uchodźcach a wchodzimy w obszary naszych polskich makro-politycznych imponderabiliów. Oczywiście, to ważne !!!
Co do mnie - w trosce o pomyślny los Ojczyzny i moich Rodaków, bliskie są mi nie takie czy inne partie a ten mądry modus operandi, jaki odczytuję w decyzji prezydenta Dudy o utworzeniu Rady Rozwoju, w takim właśnie składzie. I ten typ patriotyzmu, który od lat lansują kolejne Kongresy Obywatelskie. Pisałem o nich na moim blogu. Wczoraj otrzymałem zaproszenie na kolejny z nich (07.11.15). Wklejam je poniżej i serdecznie polecam Waszej uwadze - Jacek Jakubiec.

„Polska jutra. Możemy być lepsi!”
 
X Kongres Obywatelski
 
Zaproszenie
 
Serdecznie zapraszam do udziału w jubileuszowym X Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się7 listopada 2015 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej (Pl. Politechniki 1) w godz. 11:00‑17:45, pod hasłem „Polska jutra. Możemy być lepsi!”.
 
Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Zachęcamy do jak najszerszego rozpowszechniania zaproszenia, umieszczania informacji na stronach internetowych Państwa organizacji czy profilach społecznościowych.
 
Wstęp jak zwykle wolny! Wszystkich serdecznie zapraszamy.
 
Rejestracja na: https://rejestracja.ibngr.pl/kongresobywatelski/
 
Zapraszam do śledzenia nas na www.kongresobywatelski.pl oraz na FB.
 
Z najlepszymi pozdrowieniami,
 
dr Jan Szomburg
Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresu Obywatelskiego

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-10-22 15:34

www.kongresobywatelski.pl

Same znane i szanowane nazwiska.

Jeden nawet bardzo szanowany:

dr Janusz Lewandowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu w latach 2010-2014 – Polska jutra wobec szans i zagrożeń europejskich.

Nie znacie?

To ten, co nas sprywatyzował! Nie on jeden,ale potem pojawiły się różne kulczyki i inne szatany.

Powodzenia Panie Szomburg!
Takiego, jak dotychczas!

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: