Kilka słów o mnie

Byłem ministrantem, harcerzem, żeglarzem, modelarzem lotniczym, lekkoatletą, asystentem na Politechnice Wrocławskiej, po Marcu '68 także więźniem komuny.

W 1971 r. życiowe wybory związały mnie z Jelenią Górą. Byłem głównym projektantem jej planu ogólnego. Ówczesna ekologiczna degradacja tych ziem, była impulsem do udziału w obywatelskim ruchu ekologicznym. Odbyłem roczny staż urbanistyczny w Hanowerze, potem studialny pobyt w Meksyku. Od 1977 roku jestem kustoszem Dworu "Czarne". Poza jego uratowaniem od zagłady, mój życiowy dorobek to: rekord Dolnego Śląska juniorów w dysku, kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach urbanistycznych, współorganizowanie Euroregionu Nysa, pierwszej transgranicznej wspólnoty na obszarze byłego bloku wschodniego. Cenię sobie tytuł Człowieka Roku '2006 uzyskany w plebiscycie "Nowin Jeleniogórskich".

Marzy mi się współczesna odmiana pozytywizmu.

Jestem żonaty, mam czwórkę dorosłej dziatwy i sześcioro wnucząt.

Podziel się z innymi

| |

MOŻEMY BYĆ LEPSI !

2015-10-25 20:09
Głosujemy...
Wybieramy...
Adrenalina rośnie...
Już tylko niecała godzina...
A zaraz potem wiele się wyjaśni, choć dalece nie wszystko.
Ale to przecież wyjątkowo odpowiednia chwila na kilka refleksji.

Przede wszystkim: czego tak naprawdę oczekujemy po tych wyborach?
Ano, wielu różnych rzeczy. Mnie np. marzy się, aby wybory parlamentarne zainteresowały nie marniutkie 40-50% moich współobywateli, a np. 70% i więcej. Tak kiedyś musi być i będzie, ale niestety jeszcze nie tym razem.
To, co wydaje się dziś oczekiwaniem powszechnym i realnym jest prawdziwa, gruntowna ZMIANA. Jej potrzebę głoszą wszystkie formacje. Wszystkie, poza - rzecz jasna - partiami dzisiejszej koalicji rządzącej. Im, tego co jest głośno kontestować nie przystoi, ale sądzę że niejeden spośród eksponentów zasiedziałych formacji, musi przyznać w duchu że kosmetyczne retusze to nie to, na co dziś czekają Polacy...
O jaką ZMIANĘ chodzi? Na czym ma ona polegać?
Sam akt wyborczy i wymiana jednych rządzących na innych, w istotnym sensie niczego nie załatwia. Z dnia na dzień nic się nie zmieni! Jest inaczej! Data dzisiejsza, 25. października AD 2015, powinna na osi zdarzeń oznaczać ważną cezurę, która dopiero otwiera i wdraża różne, wzajemnie zazębiające się, synergiczne procesy, na rzecz owej ZMIANY. Procesy te muszą objąć wszystkie kluczowe sfery zbiorowego życia. Od systemu podatkowego i warunków dla polskiej przedsiębiorczości, przez całą sferę usług i opiekę społeczną na wymiarze sprawiedliwości kończąc. Te i inne dziedziny należy mądrze i skutecznie reformować i to wyzwanie musi wziąć na siebie ta ekipa rządowa, której Polacy właśnie dziś powierzają swój los. Można sobie tylko życzyć, aby porządkując i modernizując polską rzeczywistość, nowi sternicy państwowej nawy znaleźli sposób jeśli nie na - jakże pożądane! - zgodne współdziałanie, to przynajmniej na wolne od nadmiaru toksycznego iskrzenia, w miarę harmonijne współistnienie z opozycją.
Czy jest to możliwe?
Otóż chyba nie musi to być utopijne "marzenie ściętej głowy". Czyż nie jest wymowne to, w jakim składzie nowy Prezydent R.P. powołał niedawno swój nowy, ważny organ doradczy, ponad 80-osobową Radę Rozwoju? To grono osób kompetentnych, w większości przypadków znanych bardziej z dokonań niż ze swoich takich czy innych, zresztą różnych!, politycznych szyldów i afiliacji.

A oto druga iskierka nadziei.
Nie po raz pierwszy informuję tu o niezwykle cennej inicjatywie, jaką są coroczne Kongresy Obywatelskie. Najbliższy, dziesiąty, odbędzie się w Warszawie już za niecałe dwa tygodnie: 7. listopada b.r..
Poniżej wklejam otrzymane kilka dni temu zaproszenie. Dr Jan Szomburg, inicjator i lider tych spotkań zachęca do rozpowszechnienia tej informacji, co chętnie niniejszym czynię.
Zachęcam Państwa serdecznie do zainteresowania się tym wydarzeniem! Bliższe zapoznanie się z agendą X Kongresu Obywatelskiego nasuwa refleksje i skojarzenie podobne, jak to odnoszące się do prezydenckiej Rady Rozwoju. Znów zestaw nazwisk z różnych opcji, inspirujące tytuły dziesięciu sekcji tematycznych a do tego udział kilku obecnych ministrów, którzy dziś nie mogą wiedzieć, czy w dniu kongresu nie będą już byłymi ministrami. Zatem, poniekąd paradoksalnie, głos zabiorą na kongresie już nie w walce o sondażowe słupki, ale przede wszystkim jako kompetentni znawcy swoich dziedzin. I bardzo dobrze! Podobnie interesująco zapowiada się jeden z końcowych akcentów na kongresie: dwugłos pod hasłem POLSKA JUTRA WOBEC SZANS I ZAGROŻEŃ EUROPEJSKICH. Wypowiedzą się kolejno: dr Janusz Lewandowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu w latach 2010-2014, a po nim (to jeszcze udział niepotwierdzony) - prof. Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu ds. Polityki Zagranicznej w Kancelarii Prezydenta RP, Wiceminister Spraw Zagranicznych w latach 2007-2008.
Główne hasło tegorocznego Kongresu Obywatelskiego - POLSKA JUTRA. MOŻEMY BYĆ LEPSI! - budzi nadzieje. Bądźmy, my Polacy, lepsi przynajmniej w tym, że zaczniemy sobie bardziej ufać i bardziej normalnie ze sobą rozmawiać.
Tylko tyle i aż tyle.

Jacek Jakubiec
Jelenia Góra-Czarne, 25.10.2015 r., godz. 20:08.


POLSKA JUTRA. MOŻEMY BYĆ LEPSI!

X KONGRES OBYWATELSKI

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszam do udziału w jubileuszowym X Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się 7 listopada 2015 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej (Plac Politechniki 1) w godz. 11:00-17:45, pod hasłem:
"Polska jutra. Możemy być lepsi!"
Formułując hasło chcieliśmy wywołać refleksję i przekonanie, że stać nas - Polaków - na stworzenie jeszcze lepszego społeczeństwa, państwa i gospodarki. A także na to, by oferować Europie i światu idee, produkty i usługi, które są potrzebne i z których możemy być dumni.
Możemy być lepsi i chcemy być lepsi - o tym, jak to robić w różnych obszarach życia, będziemy rozmawiać na X Kongresie Obywatelskim.
Wśród mówców Kongresu znajdą się m.in. s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia", Piotr Głowacki, aktor filmowy i teatralny, wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich, Rafał Sonik, rajdowiec, przedsiębiorca, zwycięzca rajdu Dakar, Olga Malinkiewicz, fizyk, która wniosła znaczący wkład w rozwój ogniw słonecznych na bazie perowskitów,
Saule sp. z o.o., Jacek Santorski, psycholog biznesu, profesor honorowy Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, Tomasz Zaboklicki, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA, Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik oraz Mateusz Morawiecki, Prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK SA.
Zachęcamy do przekazywania zaproszenia rodzinie i znajomym oraz do umieszczania informacji na stronach internetowych czy na profilach mediów społecznościowych Państwa organizacji.

Obrady odbędą się w dziesięciu sesjach tematycznych:

1. Na jakich wartościach oprzeć rozwój Polski? - debata okrągłego stołu
2. Polska gospodarka - czas na ekosystemy rozwoju
3. Edukacja dla rozwoju - Jakich postaw i kompetencji potrzebujemy i jak je rozwijać?
4. Cyfrowa szansa - co zrobić, aby zaawansowane usługi IT stały się polską specjalizacją?
5. Sport dla zdrowia, rozwoju osobistego i budowy więzi społecznych
6. Jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?
7. Polska lokalna - jak się rozwijać?
8. Czas na godną pracę i lepszy rynek pracy
9. Las - źródło tożsamości, edukator i kreator więzi
10. Co możemy zaoferować Europie i światu? - debata okrągłego stołu

Wstęp jak zwykle wolny! Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Więcej na www.kongresobywatelski.pl

Obowiązkowa rejestracja pod adresem:
https://rejestracja.ibngr.pl/kongresobywatelski/

dr Jan Szomburg
Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresu Obywatelskiego

Komentarze

Duch Gór @ 92.40.248.*

wysłany: 2015-10-25 21:27

Wierzę w mieszkańców ! I w ich lepszy wybór !
✌️I miło mi było jak członkowie komisji i inni ludzie podawali mi rękę , łzy widziałem na ich oczach, 1000 osób wiecej w jednym punkcie😏

Minotaur @ 178.183.178.*

wysłany: 2015-10-25 23:09

Z dniem jutrzejszym na terenie całego kraju zostaje wprowadzone państwo wyznaniowe. PiS, ponieważ będzie miało ok. 240 posłów, to zmieni Konstytucję, w której zostanie zniesiona równość kobiet i mężczyzn oraz zasada domniemania niewinności. Pan Kucharski zostanie o 6. rano aresztowany i wtrącony do lochu, a jego hotel na mocy dekretu prezydenta Dudy zostanie zrównany z ziemią, a na jego miejsce zostanie postawione wielkie popiersie Mariusza Błaszczaka. Generalnie od jutra już będzie można mówić, że Polska jest w ruinie.

Ale jedno jest optymistyczne: że wreszcie Kucharski zajmie się krytyką władzy, a nie opozycji, czym zajmował się głównie przez ostatnie 8 lat ;)

80 lat @ 83.7.221.*

wysłany: 2015-10-26 08:34

W 1935 uchwalili neofaszystowska konstytucje i lewicowców zamknęli do Berezy.Czas teraz na rownięż zmiany!!!!Chwała prezesowii bojówkom prawicowym.

wydojony przez 4 władzę sądowniczą @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-26 10:33

Tak naprawdę nie było kogo wybrać. Na każdego miałem haka z zaszkodzi. Nie można mieć pamięć geniusza trzeba być szaraczkiem dojonym nie tylko przez zwiększonej podatki o VAT od czasu "rewolucji w 1989".Podsumowując lata "wolności" to zostało samo dno i szambo po Waszej stronie a robol niewolnik inwigilacji i nadal okradany będzie .Szykują nowe posadki z naszych podatków, naiwni uważajcie na te farbowane lisy.

Dzidek @ 78.88.138.*

wysłany: 2015-10-26 13:48

Jak by w samych gminach zasiadali przyzwoici ludzie...zbędne by były i "kongresy" i "rady".
Samorząd lokalny to podstawa.

Prawo istnieje i nie jest takie złe - problemem są ludzie.
Więc zmiany powinny iść nie w kierunku kolejnych gremiów "gadania" , ale takich zmian w prawie by można było rozliczać urzędników od samego dołu.

Gdzieś obok Pani przedstawiła że w Czechach ministra zdrowia przymknęli.
Na FB np taki link krąży:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,19073977,nie-bedziemy-traktowac-bankow-jak-swietych-krow-juz-26-islandzkich.html?lokale=poznan#BoxNewsLink

Jacek Jakubiec @ 178.37.189.*

wysłany: 2015-10-26 22:23

Litości! Od rana byłem zmuszony wywalić do kosza ponad 20 pozbawionych sensu, bełkotliwych "komentarzy". To forum nie powstało jako śmietnik na użytek frustratów. Liczę na poważne wypowiedzi. JJ.

wydojony przez władze @ 31.61.138.*

wysłany: 2015-10-27 06:34

Panie Jacku zapomniałem żeś pan GU RU oderwany od realiów ."Guru tańczący w chmurach".Ten wpis też proszę usunąć bo przecież źle oceniać nieudacznika lepiej niech będzie obłudny a my kłamcami? To się nazywa tolerancja , wolność słowa? Nie to jest "Gazetka Michnikowska"

AS @ 78.88.141.*

wysłany: 2015-10-27 07:56

Teraz będzie pięknie?
Demokracja jest dla ludzi przyzwoitych!
Ilu takich? Minione osiem lat pokazało, co szuje potrafią, gdy dorwą się do władzy. W ramach demokracji oczywiście.
PiS wygrało, ale Niesiołowski też dostał się do sejmu. Będzie w końcu normalnie? Podejrzewam, że będzie jak po grudzie i wśród rzucanych kłód.
Za dużo w sejmie PO, że o o koniczynach wyrosłych obowiązkowo ponad próg nie wspomnę.

Czy bloger Kucharski zmieni swoją narrację? Nawet nie jestem ciekawy. Od dawna tam nie zaglądam.

Pozdrawiam Pana Minotaura!
Liczę na komentowanie nowej, powyborczej rzeczywistości!

Dzięki Bogu niejaki Miedziński z Papajem nie zostali posłami.

A czy czerwień naszej kotliny zblednie? Zobaczymy.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-27 16:06

Wszystkim „ Miśkom „ / w tym Kamińskim , który będzie pytał PiS o 500 zł dla swoich córek / i którzy mają zamiar „ od jutra „ pytać o realizację planów PiS
polecam :
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/mina-budzetowa-czeka-na-nowy-rzad/3mk6l4

Tylko proszę , nie udowadniajcie mi , ze to PiS , przez ostatnie 8 lat rządów PO to zrobił !
I …taktownie nie wspomnę o wzroście 0,5 bln Pln zadłużenia i „ zajumanych „ Pln-ach z OFE .
Czyżby na kredyt były te piękne „ krajobrazy „ za oknami Pendolino ?
Mam nadzieję , że chociaż nie brali tych pożyczek w PROVIDENT–cie i nie …„ rolowali „ w WONGA . com .

Minotaur @ 178.183.177.*

wysłany: 2015-10-27 16:37

To niemożliwe, aby na rząd PiS czekała jakaś "budżetowa mina", ponieważ premier Ewa Kopacz stwierdziła, że "Platforma zostawia państwo i gospodarkę w dobrym stanie". Wśród jej obietnic była także ta dotycząca rychłego obniżenia deficytu do poziomu 0,5%, co na pewno by przecież nastąpiło, gdyby PiS nie dorwał się do władzy. Poza tym PiS chciał wyrzucić Polskę z Unii Europejskiej, a wtedy nie zadziałałaby procedura nadmiernego deficytu, która mogłaby uchronić Polskę przed skutkami pisowskiego rozdawnictwa.

To dobrze, że media rozliczają już PiS z realizacji obietnic. Platforma - między innymi dzięki konstruktywnej krytyce wiodących mediów - przyspieszyła realizację swoich obietnic. Na przykład obietnica skrócenia kolejek do lekarzy jest konsekwentnie realizowana, mianowicie kolejki ulegają skróceniu w miarę, gdy umierają najbardziej chore osoby oczekujące na dany zabieg lub wizytę. PiS oprócz wyświęcania przyszpitalnych kaplic zapewne nic w tej sprawie nie zrobi.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-27 17:34

Tylko do przemyślenia : / może dla PO i innych ? / :

. http://wiadomosci.wp.pl/kat,141202,title,Budapeszt-w-Warszawie-Pawel-Lisicki-konserwatywna-rewolucja-w-imie-godnosci,wid,17935193,wiadomosc.html

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-10-27 17:40

Widzę / jak to Widz / Minotaurze , że nie możesz POgodzić się z klęską PO:) :):)
Ja też , chociaż do " pełni" szczęścia brakuje mi tylko PSL z wynikiem 4,999 % :)

Duch Gór @ 188.29.164.*

wysłany: 2015-10-27 22:36

Czy istnieje cena ? Na przyjaźń ?
Czy dobre słowo? Ma cenę!

Jacek Jakubiec @ 78.8.58.*

wysłany: 2015-10-30 12:46

Z przyjemnością informuję, że na X Kongresie Obywatelskim wysłanników z Jeleniej Góry i okolicy nie zabraknie! Zgłoszenia wysłano, ekipa jest w trakcie kompletowania!

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-11-02 14:38

Panie Jacku , czy mógłby Pan mnie poinformować , czy oprócz Pana Lewandowskiego , będzie tez pro. Czapiński ?
Jeśli nie , to przeczytam taką informację z przyjemnością , bo będzie oznaczała , że Wy nie " odlatujecie :) , w przeciwieństwie do ... :
http://wpolityce.pl/polityka/270338-wyrwac-dzieci-z-rodziny-to-recepta-ktora-ma-uzdrowic-polskie-spoleczenstwo-prof-czapinski-przekracza-granice-groteski

Jacek Jakubiec @ 178.37.189.*

wysłany: 2015-11-03 10:14

Tego ja Widzu nie wiem. Wśród wypowiadających się na dziesięciu sesjach tematycznych prof. Czapińskiego nie widzę. Bywał na poprzednich kongresach. Ale bywali też inni socjologowie: Jadwiga Staniszkis, Piotr Sztompka, Tomasz Żukowski. Nie tylko w tej branży na tych kongresach panuje pluralizm myśli. To chyba dobrze?

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2015-11-03 14:16

Pluralizm – TAK , wypaczenia – NIE !
Posłużyłem się przeróbką znanego niegdyś zawołania , ale …chodzi mi o to , żeby tego typu eksperci , wsparci tytułami naukowymi i funkcjami nie zdominowali Wam dyskusji i nie narzucili tzw. narracji .
Z mojego doświadczenia , dawno temu , w dyskusjach naukowych , w których brałem udział , nawet największe tuzy naukowe , mówiły albo o hipotezach wymagających dowiedzenia lub o faktach wynikających prac swoich lub im znanych .
Jeżeli chcieli wyrazić swoje poglądy , sympatie polityczne lub przypuszczenia , to zawsze podkreślali , że mówią to nie jako prof. Iksiński , tylko prywatnie jako Iksiński .
Proszę więc uważać na takich nowoczesnych naukowców i nie padać na kolana przed ich diagnozami , tylko dlatego , ze ma tytuł profesora lub byłego ministra .
Każdorazowo proszę pytać o dowody .
To tyle i tylko tyle .
Pozdrawiam .

Jacek Jakubiec @ 78.8.58.*

wysłany: 2015-11-03 16:00

Poza tym, że nie mam zwyczaju padać na kolana, to też nie będzie po temu okazji. Na ten kongres nie wybieram się.

Jacek Jakubiec @ 87.105.134.*

wysłany: 2015-11-04 09:05

Poniżej świeży post od Jana Szomburga.
Polecam !


„Polska jutra. Możemy być lepsi!”

X Kongres Obywatelski

7 listopada 2015 r., Politechnika Warszawska, Gmach Główny

Jeśli chcemy wyrwać się z pułapki średniego rozwoju i dochodu musimy zmienić reguły naszej polskiej gry. Odejść od zachowań skrajnie egoistycznych, gdzie jeden wygrywa kosztem drugiego (win­‑lose) na rzecz konkurowania zbiorowego i wygrywania razem (win­‑win). Nauczmy się gry drużynowej przy jednoczesnym wydobywaniu tego, co najlepsze z każdego z nas. Tylko w ten sposób możemy zbudować nasz dobrobyt.

Artykuł programowy X Kongresu Obywatelskiego z tą myślą przewodnią ukaże się w najbliższy czwartek w dzienniku „Rzeczpospolita” pod tytułem: „Lepsze reguły polskiej gry”.

Jednocześnie miło mi poinformować, że przesłanie do uczestników Kongresu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczyta Pan Minister Wojciech Kolarski.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do udziału w tym szczególnym, jubileuszowym Kongresie.

Sesje tematyczne X Kongresu Obywatelskiego:

Na jakich wartościach oprzeć rozwój Polski? – debata okrągłego stołu (s. 437A)
Polska gospodarka – czas na ekosystemy rozwoju (s. 309)
Edukacja dla rozwoju. Jakich postaw i kompetencji potrzebujemy i jak je rozwijać? (Mała Aula)
Cyfrowa szansa – co zrobić, aby zaawansowane usługi IT stały się polską specjalizacją? (s. 123)
Sport dla zdrowia, rozwoju osobistego i budowy więzi społecznych (s. 215)
Jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy (s. 226)
Polska lokalna – jak się rozwijać? (s. 144)
Czas na godną pracę i lepszy rynek pracy (s. 206)
Las – źródło tożsamości, edukator i kreator więzi (s. 231)
Co możemy zaoferować Europie i światu? – debata okrągłego stołu (s. 437)

Rejestracja na: https://rejestracja.ibngr.pl/kongresobywatelski

Aktualny, szczegółowy program Kongresu oraz sesji tematycznych dostępny jest tutaj (pdf).


Do zobaczenia już w sobotę!


Z najlepszymi pozdrowieniami,


dr Jan Szomburg
Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresu Obywatelskiego

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: